|
شناسه خبر: 4061

خبرها حاکی از بازگشایی سفارت ریاض در تهران و شرکت نماینده آل‌سعود در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری است؛

عادی‌سازی تهران- ریاض؟

گفته می‌شود بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیک و حضور نمایندگان ریاض در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری، نشانه‌هایی مبنی بر بهبود روابط ایران و عربستان است که کارشناسان از آن نام می‌برند.

روح‌الله فرقانی، روزنامه «صبح نو»: چند وقتی است عادی‌سازی روابط ریاض-تهران محور رسانه‌های منطقه است؛ روابطی که نشست‌های متعددی بدین منظور ازسوی نمایندگان طرفین در عراق برگزار شد و حتی مقامات دولت بغداد نسبت‌به ازسرگیری مجدد مناسبات اظهار امیدواری کردند. گفته می‌شود بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیک و حضور نمایندگان ریاض در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری، نشانه‌هایی مبنی بر بهبود روابط ایران و عربستان است که کارشناسان از آن نام می‌برند. گفتمانی برای نزدیکی روابط که جعفر قنادباشی، دیپلمات سابق کشورمان در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» از آن به معنای تسهیل در روند سفر حجاج به مکه و مدینه منوره یاد می‌کند و می‌گوید: پرونده هیچ کشوری به اندازه ریاض درباره ایران سنگین نیست. کمک علنی آل‌سعود به منافقین، کمک به گروهک‌های تجزیه‌طلب، بمباران سفارت ایران در یمن، حادثه منا و از همه مهم‌تر همکاری با دونالد ترامپ در اعمال فشار حداکثری علیه ایران خسارت‌ها و هزینه‌هایی را برای ما متحمل شده است که لزوم پاسخگویی آل‌سعود نسبت‌به این جرائم علیه کشورمان را می‌رساند. هفته گذشته بود که نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگویی به آخرین تحولات منطقه و جهان ازجمله گفت‌وگوهای ایران و عربستان نقش آن‌ها بر منطقه پرداخت و نوید گفت‌وگوهای ایرانی و سعودی را داد. مصطفی الکاظمی در گفت‌وگو با شبکه العربیه تاکید کرد: مذاکرات سعودی-ایرانی تداوم خواهد یافت. تهران و ریاض تاکنون چند دور مذاکرات مستقیم به میزبانی بغداد داشته‌اند و قرار است دور جدید این گفت‌وگوها در دولت جدید ایران از سر گرفته شود.

میانجیگری عراق در عادی‌سازی روابط تهران-ریاض

6سال پس از قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور در دی‌ماه۱۳۹۴، اخیرا و در بغداد مذاکرات «مستقیم» نمایندگان ایران و عربستان صورت گرفت «فایننشال‌تایمز» در گزارشی به نقل از «سه مقام» از مذاکره مقام‌های ارشد عربستان‌سعودی و ایران در راستای تلاش برای بهبود روابط بین این دو کشور رقیب در منطقه، عنوان کرد که مقامات سعودی، عراقی و ایرانی در واکنش به این گزارش آن را تایید کردند. خبرگزاری فرانسه نیز ۱۹‌آوریل (۳۰فروردین) ضمن تایید این خبر، به نقل از یک مقام عراقی و یک دیپلمات غربی نوشت که هیات‌های دو کشور به ریاست سعید ایروانی، نماینده علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران و خالد بن‌علی الحمیدان، رییس وزارت اطلاعات عربستان، در بغداد با یکدیگر دیدار کرده‌اند و قرار است دور دوم این گفت‌وگوها که عمدتا بر سر بحران یمن است ازسر گرفته شود. خبرگزاری رویترز نیز روز جمعه ۷مه (۱۷اردیبهشت) به نقل از رائدبن‌خالد ‌قرملی، مقام وزارت‌خارجه عربستان‌سعودی گزارش‌ها درباره گفت‌وگو بین تهران و ریاض را تایید کرد و گفت هدف از آن‌ کاستن از تنش‌ها در منطقه است. از سویی دیگر، «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان بامداد چهارشنبه ۲۸آوریل (۸اردیبهشت) در گفت‌وگو با شبکه العربیه در پاسخ به پرسشی درخصوص احتمال برقراری روابط بین ریاض و تهران، گفت: «ایران یک کشور همسایه است، همه ما امیدواریم که رابطه خوب و متمایزی با ایران برقرار کنیم.» ولیعهد عربستان اضافه کرد: «ما خواهان آن نیستیم وضعیت در ایران سخت باشد، ما خواهان کامیابی ایران هستیم.» او تاکید کرد که دو کشور منافع مشترک و متقابلی برای پیشرفت و بهبود منطقه و جهان دارند. بن‌سلمان همچنین با بیان اینکه عربستان‌سعودی به‌دنبال خصومت دائمی با ایران نیست، گفت: «اما هرگونه بهبود در روابط بین دو کشور مشروط به تغییر رفتار ایران خواهد بود.»گفته می‌شود مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق پس از مراسم تحلیف رییس‌جمهور جدید ایران، به ایران سفر خواهد کرد؛ زیرا پرونده‌ها و مسائل مشترک زیادی همانند ازسرگیری روابط ریاض- تهران، میان دو طرف وجود دارد که نیازمند گفت‌وگو و بررسی است.

قنادباشی: بازگشایی سفارت ریاض به معنای تسهیل در روند سفر حجاج است

«جعفر قنادباشی»، دیپلمات سابق ایران در شمال آفریقا با اشاره به عادی‌سازی روابط تهران-ریاض، به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، گفت: عربستان‌سعودی در سال‌های اخیر سیاست اشتباهی را درباره ایران اتخاذ کرد. پرونده هیچ کشوری به اندازه ریاض درباره ایران سنگین نیست. کمک علنی آل‌سعود به منافقین، کمک به گروهک‌های تجزیه‌طلب، بمباران سفارت ایران در یمن که سفارتخانه جزو خاک کشورمان محسوب می‌شود، حادثه منا که عربستان در آن مقصر بود و اهانت به حجاج ایرانی، کوشش برای قطع رابطه کشورهای اسلامی با ایران مثل سودان و از همه مهم‌تر همکاری با دونالد ترامپ در اعمال فشار حداکثری علیه ایران و تحریم نفت ما و پر کردن خلأ نفتی ازسوی سعودی‌ها که در راستای مقابله با ایران انجام داد، صدماتی به ما وارد ساخته است که ریاض باید درصدد جبران آن برآید.

لزوم پاسخگویی آل‌سعود نسبت‌ به جرائم علیه ایران

این دیپلمات سابق کشورمان با اشاره به اینکه با رفتن دونالد ترامپ و ظاهر شدن قدرت ایران، یقینا سعودی‌ها عقب‌نشینی کردند، افزود: بازگشایی سفارت به این معناست که سفرهای حج عمره را داریم و می‌خواهیم که تعطیل نشود و بازشدن رابطه نباید تلقی کرد. عربستان باید به این جرائم پاسخ دهد. این عادی‌سازی برای سفر حجاج و حرمین شریفین در سرزمین حج است که مشکلات حجاج ایرانی حل شود. آل‌سعود سیاست‌های اشتباه را درباره ایران اتخاذ کردند و اکنون در باتلاق یمن نیز باقی ماندند. آل‌سعود ناگزیر است به‌صورت خفت‌باری از یمن خارج شوند و می‌خواهند وانمود کنند که دشمنی‌شان با یمن به خاطر ما بوده است تا پوششی به این شکست خفت‌بار بدهند. ما حامی کشور یمن نیستیم، بلکه این سعودی‌ها هستند که چندین سال است جرائم جنگی در یمن انجام می‌دهند. عربستان در یمن شکست خورد و ماشین جنگی آن‌ها با شکست متوقف شده است.

استقرار هواپیماهای آمریکایی در ریاض

وی با اشاره به ادامه اشغالگری آمریکا در منطقه غرب آسیا ادامه داد: با وجود این که دونالد ترامپ از قدرت رفته اما آمریکا به‌رغم این و در همین هفته هواپیماهای نظامی خود را در ریاض مستقر ساختند، تا باجگیری‌های خودشان را ادامه دهند و امنیت منطقه را زیر سوال ببرند. پذیرش نیروها در خاک یک کشوری مثل عربستان‌سعودی که این روزها ادامه دارد، یعنی نادیده گرفتن راهبردهای ملی دیگر کشورهای منطقه که آل‌سعود اجازه اینگونه اقدامات را ندارد.

ارسال نظر