|
شناسه خبر: 4127

سرمقاله؛

رادیکال‌ها مشغول کارند

اگر بخواهیم آنچه در فضای سیاسی کشور از روز چهارشنبه تاکنون پس از 85 شدن طرح صیانت مشاهده می‌شود را تقسیم‌بندی کنیم به دو گروه می‌رسیم.

روزنامه «صبح نو» در سرمقاله خود نوشت: اگر بخواهیم آنچه در فضای سیاسی کشور از روز چهارشنبه تاکنون پس از 85 شدن طرح صیانت مشاهده می‌شود را تقسیم‌بندی کنیم به دو گروه می‌رسیم؛ یکی عامه مردم که نسبت به آینده کسب و کار خود یا آینده کشور نگران هستند و نگرانی خود را به انحای مختلف اعلام می‌کنند، که طبیعتا این نگرانی قبل از این‌که طرحی تصویب شود می‌تواند هشداری باشد برای برخی گروه‌های سیاسی  که بدون توجه به خواست مردم به صورت تک بعدی به موضوعات می‌نگرند. گروه دوم اما سیاسیونی هستند که به صورت هدف‌دار سعی می‌کنند که همه واقعیت را نگویند یا واقعیت را آن طور که خود علاقه‌مند هستند  بیان نمایند. 

این افراد که ترکیبی از انقلابی نماهای تندرو و اصلاح‌طلبان ساختارشکن هستند در صدر نفراتی قرار دارند که سعی می‌کنند از آب گل آلود ماهی بگیرند. مثلا با جملاتی نظیر این‌که چرا طرح شفافیت رأی نیاورد و چرا سفر رییس مجلس به سوریه با این سفر همزمان شد به دنبال هدف قرار دادن آقای قالیباف هستند. حال آنکه اگر طرح شفافیت رأی نیاورده چه‌طور رییس مجلسی که خود موافق این طرح بوده مقصر است؟ آیا منظور این افراد این است که رییس پارلمان 290 رأی دارد؟ در مجلس، نمایندگان هر یک به طریقی برای پیش بردن رأی و نظر خود تلاش می‌کنند و طبیعتا پارلمان بر خلاف نهادی مثل دولت، دستوری اداره نمی‌شود. نقش اصلی رییس مجلس بها دادن به طرح‌ها و لوایح مهم و به تحرک درآوردن دولت است که نمونه‌های آن در مصوبات سفر نظارتی خوزستان دیده شد که مجلس به درستی به وظیفه خود عمل کرده است. از این جمله اقدامات رییس مجلس بسیار هستند که بارها بیان شده ولی برخی افراد نفع خود را در نشنیدن می‌دانند. یا این‌که طراحان اصلی این طرح در نگاه رادیکال‌ها کنار می‌روند و باز سفر اقتصادی رییس مجلس به سوریه که باید مورد توجه قرار گیرد تبدیل به بهانه‌ای برای این افراد می‌شود. گروهی که از سویی به دنبال کم کردن مرزبندی رییس مجلس با گرایش‌های رادیکال هستند و از سوی دیگر همان گرایش‌های رادیکال را مورد حمایت رسانه‌ای قرار می‌دهند؛ گویی نفع آنها در غبارآلود کردن فضا برای فراموشی تقصیراتشان در هشت سال گذشته است؛ مخصوصا اصلاح‌طلبانی که دسته گل‌های آنها یک به یک در مدیریت آب و برق و خوزستان و کرونا به روشنی قابل مشاهده است. با این وجود، روشن است که مجلس در یک سال گذشته حتما پویاتر از مجلس قبل در جهت منافع مردم حرکت می‌کند و حتما قالیباف با عقلانیت انقلابی هم از منافع مردم مقابل رادیکال‌ها در طرح‌هایی مثل فضای مجازی حمایت خواهد کرد و هم در کنار دولت جدید برای کم کردن از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم بدون توجه به حاشیه‌سازی شکست خوردگان از مردم و انقلابی نماها تلاش خواهد کرد.

 

ارسال نظر