|
شناسه خبر: 4131

در دیدار قالیباف با بشار اسد چه گذشت؟

فرصت‌های شـــــام

سفر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی به سوریه در راستای توسعه تعاملات اقتصادی منطقه‌ای، اقدامی بسیار مهم تلقی می‌شود که ضرورت آن در سال‌های گذشته بسیار احساس می‌شد اما رییس مجلس را می‌توان اولین مقام بلندپایه ایرانی دانست که به این کشور سفر کرده و با دیدارهایش، راهبردی نوین در این کشور را پیگیری می‌کند.

روزنامه «صبح نو» در گزارشی به سفر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی به سوریه پرداخت: سفر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی به سوریه در راستای توسعه تعاملات اقتصادی منطقه‌ای، اقدامی بسیار مهم تلقی می‌شود که ضرورت آن در سال‌های گذشته بسیار احساس می‌شد اما رییس مجلس را می‌توان اولین مقام بلندپایه ایرانی دانست که به این کشور سفر کرده و با دیدارهایش، راهبردی نوین در این کشور را پیگیری می‌کند. تغییر وجه غالب همکاری‌های ایران و سوریه از بعد امنیتی به بعد اقتصادی، مساله‌ای قابل درک است که با سفر قالیباف و محتوای دیدارهایش می‌توان آن را دید. این سفر با هدف رفع موانع همکاری‌های دوجانبه در این حوزه صورت پذیرفته است.محمدباقر قالیباف در این سفر علاوه بر دیدار با رییس مجلس سوریه، نخست‌وزیر و وزیرخارجه سوریه و نشست صمیمی با بشار اسد، رییس‌جمهور این کشور، دیدار ویژه‌ای با تجار و بازرگانان و همچنین وزیر تجارت سوریه درباره مشکلات و موانع موجود در مسیر تعاملات اقتصادی و تجاری دو کشور برگزار کرد که نشان‌دهنده رویکرد جدید حاکم بین دو کشور است.

شکست راهبرد فشار بر جبهه مقاومت

فشار بر متحدین ایران در منطقه و جهان و ایجاد مشکل برای آن‌ها و دخالت مستقیم در امور داخلی‌شان، سیاست غرب و به‌ویژه آمریکا در چند سال گذشته در مقابله با ایران است. تحریم‌های سخت، ایجاد جنگ داخلی و دخالت نیابتی و مستقیم نظامی و سیاسی در کشورهای معروف به محور مقاومت، به امری عادی و سیاستی راهبردی برای آمریکا و متحدان غربی، عبری و عربی‌اش تبدیل شده است که اوج آن را در بحران سوریه و فروپاشی ساختار اجتماعی، اقتصادی و ایجاد بحرانی انسانی، شاهد هستیم. در این میان، نقش ایران در دفاع از دولت قانونی سوریه و مردم آن، غیرقابل کتمان است که در رابطه دوسویه بشار اسد با مقامات تهران به‌خوبی می‌توان این موضوع را مشاهده کرد. هرچند در داخل ایران نیز گاهی صداهای همسو با آمریکا نیز به گوش می‌رسید و با تعبیر سوریه به زمین سوخته و نظایر آن سیاست دفاع از این کشور عضو مقاومت که در نوک پیکان مبارزه با دشمنان قرار داشت، زیر سوال می‌رفت اما سوریه امروز بر داعش و گروه‌های تروریستی-تکفیری پیروز شده که نقطه عطفی در تاریخ جبهه مقاومت محسوب می‌شود.

حال سفر قالیباف به سوریه و دیدار با مقامات ارشد این کشور میخی بر تابوت زیاده‌خواهی‌های آمریکایی و رویاپردازی‌های متحدین منطقه‌ای‌اش است که در نهایت علی‌رغم خرج دلارهای نفتی به اهداف‌شان در دمشق نرسیدند. دیدار با تجار و بازرگانان سوری نشان از فصل جدیدی از روابط بین دو کشور دارد که باید مراقب کارشکنی‌ها و سنگ‌اندازی‌های دشمنان بود.

دیدار با تجار و بازرگانان سوری

رییس مجلس در نخستین نشست رسمی خود، پای حرف‌ها، پیشنهادات و نکات حدود ۵۰نفر از بازرگانان، تجار و فعالان اقتصادی، صنایع و کشاورزی بخش‌های خصوصی ایران و سوریه نشست. دیدار با تجار و شنیدن دغدغه‌های آن‌ها در ابتدای سفر به دمشق و پیگیری آن‌ها در دیدارهای بعدی با مقامات ارشد سوریه، نکته قابل‌تاملی است که نباید از آن غافل شد؛ رویه‌ای که اگر در دستورکار همگان باشد می‌تواند دستاوردهای خوبی برای کشورمان داشته باشد.محمدباقر قالیباف در ابتدای این دیدار که با حضور محمد ثامن الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه برگزار شد، تاکید کرد: امروز مجاهدان عرصه جنگ اقتصادی و تجاری شما هستید و باید همه ما بتوانیم مانند رزمندگان و مجاهدانی که در جنگ نظامی و امنیتی تلاش کردند، تلاش کنیم. این سفر و حضور من با هدف گسترش و عمق بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی، کشاورزی و تجاری دو کشور انجام شده است. قالیباف سفر به سوریه را در راستای عمق بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی، صنعتی و کشاورزی فعالان این عرصه‌ها در دو کشور دانست و اظهار کرد: باید علاوه‌بر بخش دولتی برای بخش خصوصی نیز فرصت و انگیزه فراهم کنیم و ما مصمم به این مهم هستیم.

دیدار مهم قالیباف با بشار اسد

دیدار قالیباف با بشار اسد مهم‌ترین بخش از سفر رییس مجلس  به دمشق محسوب می‌شود که ابعاد سیاسی و اقتصادی  آن بسیار مورد توجه تحلیلگران و رسانه‌ها قرار گرفته است. این دیدار که به‌نوعی تنها دیدار یکی از روسای قوای کشورمان در خاک سوریه با رییس‌جمهور این کشور در سال‌های گذشته به حساب می‌آید، از جهات مختلف قابل تبیین و بررسی است.قالیباف در دومین روز سفر به سوریه و در دیدار رییس‌جمهور این کشور با اشاره به جنگ اقتصادی که علیه ملت‌های دو کشور در جریان است، چهارسال پیش‌ِروی ایران و سوریه را تاریخی و مهم توصیف کرد و گفت: باید با تمرکز بر فعالیت‌های تجاری و اقتصادی و حمایت از صنعتگران و تجار، همان‌گونه که در جنگ نظامی پیروز شدیم در جنگ اقتصادی نیز پیروز شویم.

قالیباف با اشاره به روزهای سختی که در تقابل با تروریست‌ها بر مردم سوریه گذشته است، گفت: این پیروزی مهم نشان داد که اگر به خدا اعتماد کنیم و به مردم تکیه کرده و بر اصول و مبانی خود بایستیم پیروزی قطعی است.

تاکید بر گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری

وی با تاکید بر اینکه بعد از انتخابات سوریه یک دوران جدید آغاز شده است، گفت:  هنوز از این مساله چند هفته نگذشته و فرصت بسیار بزرگی در اختیار شما و ملت سوریه است؛ چراکه فشار حداکثری بر دو ملت ایران و سوریه شکست خورده  و چهار سال پیش رو فرصتی برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی به دور از بوروکراسی‌ها و آغاز دوره‌ای جدید است.

قالیباف فرصت پیش روی ایران و سوریه در دوره جدید برای غلبه بر جنگ اقتصادی را بسیار مهم و تاریخی توصیف کرد و گفت: برای به نتیجه رساندن قدرت نظامی و امنیتی و همه رشادت‌ها و مجاهدت‌هایی که برای غلبه بر تروریست‌ها انجام شده است باید کمک کنیم تا حوزه تجارت دوجانبه در بخش‌های مختلف صنعتی و اقتصادی با تمرکز بر بخش خصوصی دو کشور تقویت شود و اگر این فرصت را از دست بدهیم شرایط برای دو کشور سخت خواهد شد.

رییس مجلس با بیان اینکه محور اصلی سفر من ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری است، تاکید کرد: در این دوره و پس از پیروزی نظامی و امنیتی بر دشمن باید حوزه اقتصاد و تجارت و ارتقای روابط تجاری نقطه تمرکز دو کشور باشد و به مردم نشان دهیم که همانطور که در جنگ نظامی پیروز شدیم در جنگ اقتصادی نیز می‌توانیم پیروز شویم.

اجرای توافق‌نامه ایران و سوریه؛ تا سه ماه آینده

آنگونه از محتوای مباحث مطرح‌شده در دیدارهای قالیباف در سوریه و به‌ویژه در دیدار با بشار اسد برمی‌آید، گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی در آینده مهم‌ترین راهبرد دو کشور برای ادامه همکاری‌هاست و این موضوع می‌تواند فصل جدیدی در روابط ایران و سوریه را به‌دنبال داشته باشد که منافع هر دو ملت را تامین خواهد کرد.

براساس گفته‌های رییس مجلس شورای اسلامی جمع‌بندی مباحث انجام‌شده در سوریه بر این شده است تا توافق بین دو کشور تا سه ماه آینده اجرایی شود که این موضوع از لحاظ اقتصادی و سیاسی برای ایران و سوریه اهمیتی راهبردی دارد.

سفر قالیباف پس از پایان بحران امنیتی در سوریه، مهر تاییدی بر اهمیت دفاع از آرمان‌های جبهه مقاومت تا رسیدن به پیروزی است؛ موضوعی که در کشورهای دیگر نیز باید دنبال شده و ملت‌های عضو این محور از حقوق خود کوتاه نیامده و تا رسیدن به پیروزی لحظه‌ای از آرمان خود غافل نشوند. مبارزه با سلطه‌گری و تجاوزها و پیروزی در برابر آن درس بزرگ محور مقاومت برای آزادگان جهان است.

رییس مجلس در روزهای پایانی دولت تدبیر و امید با سفر به دمشق تلاش کرد تا کم‌کاری‌ها و غفلت‌ها از این کشور را که در دولت روحانی مشهود بود، کاهش دهد و این پیام سیاسی مهمی برای دشمنان ایران و سوریه دارد. در آستانه تشکیل دولت سیزدهم و تکیه آیت‌الله رییسی بر صندلی پاستور، این سفر مسیر توجه بیشتر به سوریه را هموارتر کرد.

قنادباشی: سفر قالیباف به سوریه برخی کم‌کاری دولتمردان را جبران کرد

«جعفر قنادباشی»، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به سفر آقای قالیباف به سوریه و ضرورت و دستاوردهای این سفر، عنوان کرد: سفر آقای قالیباف به سوریه را بایستی سفری پارلمانی-اقتصادی دانست. از یک طرف به‌عنوان رییس مجلس که نماینده مردم است تا روابط اقتصادی توسعه یابد، از طرف دیگر، تاکید بر مسائل اقتصادی و گسترش همکاری‌هاست. البته شرایط بسیار مناسبی برای اینگونه روابط است که آرامش و ثبات این کشور گواهی این مدعی است؛ چراکه جنگ داخلی سوریه پایان یافته و انتخاباتی که در سوریه شکل گرفت آقای «بشار اسد» به‌عنوان ریاست‌جمهوری انتخاب شد.

این کارشناس مسائل منطقه غرب آسیا افزود: این سفر سرفصل مناسبی است برای توافقات اقتصادی همه‌جانبه که این همکاری‌ها سیاسی، اقتصادی، دفاعی لازم را می‌رساند که ملزوم یکدیگر هستند. «توافق‌نامه جامع» میان دمشق تهران، می‌تواند نقشه راهی باشد برای تنظیم این روابط که مدت‌هاست انگیزه‌های این توافق ایجاد شده و در عرصه عمل کمتر کار شده بود. 

وی ادامه داد: این سفر پاسخی بود به روابط اقتصادی-سیاسی دو طرف با توجه به واقع شدن سوریه در جوار مدیترانه، این سفر پاسخی به نیازی است که روابط دو کشور می‌طلبید. این سفرها باید با دیدارها و رفت‌وآمدهایی که صورت می‌گیرد تبدیل به یک بستر مناسبی برای بخش‌های اقتصادی باشد، چرا که مسائل اقتصادی کلید روابط دیگر همکاری‌ها هم است. این مسائل اقتصادی است که زمینه‌ساز روابط فرهنگی-سیاسی دفاعی است لازمه همکاری دفاعی خوب، همکاری اقتصادی را می‌طلبد. 

قنادباشی تصریح کرد: درمجموع اگر روابط دو کشور طبیعتا در عرصه اقتصادی فعال باشد روابط می‌تواند در یک چهارچوب ثابت برقرار باشد. ما به یکدیگر نیاز داریم و این نیازها باید در عرصه‌های اقتصادی گسترش یابد. دیداری که آقای قالیباف با مقامات سوریه داشت علاقه‌مندی آن‌ها را به ضرورت این سفر نشان داد. این سفر جبران کردن برخی از کم‌کاری‌ها و همکاری‌ها با سوریه بود، اگرچه برخی کشورها همکاری زیادی با سوریه ندارند ولی بخش خصوصی خود را در این کشور فعال کرده‌اند و این مهم را به ما نشان می‌دهد که بستر مناسب‌تر و بیشتری را برای حضور بخش خصوصی در سوریه فراهم سازیم.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: ضرورت دارد برای پیوند جبهه مقاومت در پساجنگ شرایط مناسبی برای توسعه این همکاری‌ها صورت گیرد به‌ویژه که این سفرها و روابط از جانب مجلس است، این سفر نشان می‌دهد که توسعه روابط ازسوی مجلس می‌تواند نمادی از روابط ملت‌ها باشد و از این نظر دارای اهمیت است.

ارسال نظر