|
شناسه خبر: 4159

۱۲ مرداد، مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور؛

همه آنچه باید درباره مراسم تنفیذ حکم رئیس‌جمهور بدانید + جزئیات و تصاویر

مراسم تنفیذ حکم رئیس‌جمهوری سیدابراهیم رئیس‌الساداتی، مشهور به سیدابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس‌جمهور ایران که در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ پیروز شده‌است، ۱۲ مرداد سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

تنفیذ حکم رئیس‌جمهور ایران به وسیله ولایت فقیه، از اختیارات او در قانون اساسی است. تنفیذ حکم رئیس‌جمهور هرگز جنبه تشریفاتی و صوری ندارد؛ یعنی قانونا تا زمانی که ولایت فقیه حکم رئیس‌جمهور منتخب را تنفیذ نکند، او ریاستی بر قوه مجریه ندارد. تنفیذ حکم رئیس‌جمهور نقش نظارتی تا انتهای دوران ریاست جمهوری دارد و در صورت انحراف رئیس‌جمهور از اصل تعیین‌شده، او را فاقد اعتبار و مشروعیت می‌کند. مراسم تنفیذ حکم رئیس‌جمهور در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار می‌شود. امسال هم مراسم تنفیذ حکم رئیس‌جمهور منتخب، سیدابراهیم رئیسی، 12 مرداد ماه در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

تنفیذ حکم رئیس‌جمهور

مراسم تنفیذ حکم رئیس‌جمهوری کجا برگزار می‌شود؟

مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار می‌شود و در تاریخ جز دو مورد، همه مراسمات تنفیذ در این حسینیه برگزار شده است؛ در مرتبه اول امام خمینی (ره) در بیمارستان بستری بودند و مراسم تنفیذ بنی صدر در بیمارستان برگزار شد و در مرتبه دوم، تنفیذ حکم پنجمین دوره ریاست جمهوری و اولین دوره هاشمی رفسنجانی بود که به علت آماده نبودن حسینیه امام خمینی (ره)، این مراسم در حسینیه جماران برگزار شد. امسال هم مانند سایر سال‌ها، مراسم تنفیذ رئیس جمهور منتخب در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

تنفیذ حکم رئیس‌جمهور

سیدابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس جمهور بعد از انقلاب اسلامی است که در سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به پاستور می‌رود؛ حکم او نهمین حکم تنفیذی است که توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به امضا می‌رسد.

تنفیذ حکم رئیس‌جمهور

چه کسانی در مراسم تنفیذ حکم رئیس‌جمهور حضور دارند؟

رئیس‌جمهور و اعضای کابینه دولت فعلی به همراه سران قوا و نهاد‌های لشکری و کشوری به همراه شخصیت‌های سیاسی و مذهبی از جمله شخصیت‌های ایرانی هستند که در مراسم تنفیذ در حسینیه امام خمینی (ره) حضور خواهند داشت. 

تنفیذ حکم رئیس‌جمهور

سفرای برخی کشور‌ها هم مهمانان خارجی مراسم را تشکیل می‌دهند.

تنفیذ حکم رئیس‌جمهور

مراسم تنفیذ حکم رئیس‌جمهور منتخب چگونه برگزار خواهد شد؟

مراسم تنفیذ، صبح روز سه شنبه ۱۲ مرداد در حسینیه امام خمینی (ره) با قرائت قرآن مجید آغاز می‌شود و پس از پخش سرود ملی، وزیر کشور گزارشی درباره نحوه برگزاری انتخابات از ابتدا تا انتخاب شدن منتخب توسط مردم ارائه می‌دهد.

تنفیذ حکم رئیس‌جمهور

پس از آن حجت الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، متن حکم تنفیذ را قرائت می‌کند و پس از قرائت متن حکم تنفیذ، رئیس جمهور پیشین، حکم تنفیذ خود را که در آغاز دوره ریاست جمهوری خود دریافت کرده است را به رهبر انقلاب تحویل می‌دهد. در ادامه مراسم، رهبر انقلاب حکم تنفیذ را که توسط خودشان امضا شده است را به رئیس جمهور جدید می‌دهند.

تنفیذ حکم رئیس‌جمهور

پس از دریافت حکم تنفیذ، رئیس جمهور در جایگاه حاضر شده و سخنرانی خود را انجام خواهد داد و پس از آن مقام معظم رهبری به عنوان بخش پایانی مراسم، سخنرانی خود را انجام خواهند داد و مراسم به اتمام خواهد رسید.

تنفیذ حکم رئیس‌جمهور

ارسال نظر