|
شناسه خبر: 420

زهرا شیخی، نماینده مجلس در گفت و گو با «صبح نو »تأکید کرد

توهین محکوم است اما انتقاد لازم

برخی اتفاقات میان دولت و مجلس طی روزها و هفته‌های گذشته، رهبر انقلاب را بر آن داشت تا فرمایشاتی را در باب بهبود و تلطیف فضای فی‌مابین، ارائه کنند. ایشان با حرام دانستن هتک حرمت در میان مردم و در میان مسوولان بالای کشور، از انتقاد سازنده برای پیشرفت امور استقبال کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب روز شنبه سوم آبان‌ماه، در دیدار مسوولان و اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا، انتقاداتی را نسبت به برخی حواشی به‌وجودآمده از سوی تعداد معدودی از چهره‌ها وارد آوردند و خواستار حفظ ‌شأن، حرمت دولت و رییس‌جمهوری شدند. ایشان با تأکید بر لزوم اتحاد و انسجام درونی در کشور، به اقدام اخیر برخی در رو در رویی با دولت و شخص رییس‌جمهوری اشاره کردند و گفتند: اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین، انتقاد را غیر از هتک حرمت دانستند و گفتند: هتک حرمت در میان مردم حرام است و نسبت به مسوولان بیشتر، به‌خصوص در میان مسوولان بالای کشور. این سخنان هر چند از سوی تمامی نمایندگان مجلس و به‌ویژه مخاطبان خاص، با استقبال مواجه شد و همگی اطاعت عینی و عملی خود نسبت به این مواضع را نشان دادند، اما برخی نیروهای سیاست‌زده متنفذ در دولت، تلاش‌کردند تا گفته‌های رهبری را به نوعی تذکر ویژه به مجلس یازدهم و حمایت ویژه‌تر از دولت تعبیر و تفسیر کنند. در گفت‌وگو با زهرا شیخی، نماینده مردم اصفهان در مجلس و سخنگوی کمیسیون بهداشت، به فرمایشات رهبر‌انقلاب و وظیفه همه ارکان نظام در جامه عمل پوشاندن به آن پرداختیم.

هتک حرمت نمی‌کنیم اما قرار نیست در برابر ضعف دولتمردان سکوت کنیم زهرا شیخی، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر انقلاب درباره دولت، با بیان اینکه این فرمایشات همواره روشنگر راه نمایندگان بوده و هست، تصریح‌کرد: ایشان هتک حرمت به هر شخصی و نه لزوماً اشخاصی که مسوولیت دارند را حرام دانستند. انتقاد باید وجود داشته باشد و اشکالی هم ندارد اما اینکه ما بخواهیم رفتاری کنیم که حرمت‌ها از بین برود، قطعاً صحیح نیست. وی با بیان اینکه ما باید واقعیت‌ها و شرایطی که وجود دارد را مدنظر داشته باشیم، گفت: ما وکالت مردم را پذیرفته‌ایم تا با تمام توان، مسوولیت نظارتی که یکی از مسوولیت‌های اصلی نمایندگان است را به دقت و به درستی انجام دهیم. شیخی اضافه کرد: قرار نیست هتک‌حرمتی شود اما قرار هم نیست که در برابر ضعف عملکرد دولتمردان و مسوولان، سکوت کنیم. این دو تضادی با یکدیگر ندارند. نماینده مردم اصفهان در مجلس تاکید کرد: ما امروز در شرایطی قرار داریم که فشار معیشتی و اقتصادی به‌شدت مردم را تحت تأثیر خود قرار داده است و مردم عزیز، مطالبه‌گری را لحظه‌به‌لحظه از نمایندگان خود دنبال می‌کنند و تصریح می‌دارند که چرا در برابر دولت سکوت می‌کنید. شیخی ادامه داد: ما موظف هستیم که ضمن رعایت فرمایشات معظم‌له، نقش نظارتی خود در قبال دولت را ایفا کنیم. شیخی با بیان اینکه برخلاف ادعای نیروهای منتسب به دولت، فرمایشات رهبر انقلاب نهیب به نمایندگان نیست، گفت: نگاه رهبر انقلاب، عمیق‌تر از این اظهارات است. البته به نمایندگان مجلس هم تذکراتی داده‌می‌شود و ما نمایندگان قطعاً مثل همیشه، فرمایشات اخیر ایشان را نیز با جان و دل می‌پذیریم چون صحبتی است که صحیح و حساب شده است. وی با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه از روش آمریکایی‌ها در قبال یکدیگر استفاده نکنید، گفت: تمام افراد و نیروها چه در دولت، چه در مجلس و چه در قوه قضائیه، همگی خدمتگزاران مردم هستند و ما موظف هستیم که برادرانه و مؤمنانه، کار مردم را پیش ببریم نه اینکه خدای ناکرده وارد دعواهایی بشویم و با صحبت‌ها و رفتارهای‌مان، بخواهیم کاری کنیم که هتک حرمت صورت بگیرد. نماینده مردم اصفهان در مجلس تاکید کرد: البته سکوت در برابر اقدامات در دولت یا در هر جای دیگر، به‌گونه‌ای که بخواهد منافع مردم و نظام را به خطر بیاندازد، اشکال دارد و پذیرفتنی نیست. سخنگوی کمیسیون بهداشت با رد تعبیر رادیکال از انقلابی‌گری، گفت: همه ما اعم از مسوولان دولت، تمام نمایندگان مجلس و تمام افراد در قوه‌قضاییه، پیش از هر چیز، باید خود را در پیشگاه خداوند مسوول بدانیم. ضمناً مردم از مسوولانی که دارند برای آن‌ها کار می‌کنند، این انتظار به حق را دارند که به معنی واقعی خدمت کنند. وی افزود: برای هر صندلی که یک مدیر اشغال کرده، شهدای زیادی خون داده‌اند و ما نباید این مساله را فراموش کنیم. شیخی ادامه داد: ما موظفیم که دقیق، منطقی و با درایت و عقلانیت، به تمام مسائل بپردازیم و سکوت در برابر هر کسی که کوتاهی می‌کند و می‌خواهد موضوعات را تحت عناوین و به نحوه‌های مختلف زیر سؤال ببرد یا می‌خواهد کاری کند که منافع مردم و نظام به خطر بیفتد، به هیچ‌وجه جایز نیست.

ارسال نظر