|
شناسه خبر: 4209

رئیسی با تنفیذ حکم از سوی رهبر انقلاب کار خود را آغاز کرد؛

تحول با اصحاب «ما می‌توانیم»

اقتصاد مدت‌هاست که مهم‌ترین دغدغه مردم و مسوولان کشور است؛ سختی معیشتی و افزایش روزانه قیمت‌ها، مردم را دچار ناامیدی و یأس کرده است و از طرف دیگر، عدم ارائه راهکار تاثیرگذار، آن‌ها را از مسوولان ناامید و به آینده بدبین کرده است.

روزنامه «صبح نو» نوشت: اقتصاد مدت‌هاست که مهم‌ترین دغدغه مردم و مسوولان کشور است؛ سختی معیشتی و افزایش روزانه قیمت‌ها، مردم را دچار ناامیدی و یأس کرده است و از طرف دیگر، عدم ارائه راهکار تاثیرگذار، آن‌ها را از مسوولان ناامید و به آینده بدبین کرده است. وعده‌های صدروزه که بارها در این سال‌ها آن را به یاد آورده‌اند نه‌تنها معضلات عدیده اقتصادی‌شان را حل نکرده، بلکه نابسامانی اقتصادی بیش از هر زمانی، زندگی آن‌ها را به گروگان گرفته است.در این شرایط، با تغییر رییس‌جمهور و تغییر مدیران ارشد کشور و حضور چهره‌های جدید، بذر امیدی در دل مردم کاشته خواهد شد و آن‌ها را با توجه به اظهارات رییس‌جمهور جدید در تبلیغات انتخاباتی، نسبت‌به آینده‌ای متفاوت و بهبود شرایط، امیدوار خواهد کرد. 28خرداد تغییر مسیر کشور به دست مردم بود که از تبعیض، فقر، بی‌عدالتی و مشکلات عدیده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، به تنگ آمده بودند و با انتخاب رئیسی، رأی به تحول در سیستم اداره کشور دادند که باید موردتوجه دولت جدید باشد.

اقتصاد و معیشت مردم محوری‌ترین موضوع در مباحث انتخاباتی بود و در سال‌های گذشته نیز به محور توجه مردم و مسوولان کشور اعم از قوای سه‌گانه و نهادهای دیگر، تبدیل شده است. ارائه راهکار برای برطرف شدن معضلات اقتصادی و قابل‌لمس بودن آن ازسوی مردم موضوعی است که دولت رئیسی باید در دستورکار داشته باشد و از سخنان دیروز رییس‌جمهور در مراسم تنفیذ این موضوع به‌خوبی هویداست.

اقتصاد؛ اولویت کشور

 رئیسی در بخشی از سخنان خود در حضور رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه حتما به‌دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه خواهیم بود ولی حتما سفره و اقتصاد مردم را شرطی نخواهیم کرد و گره به اراده بیگانگان نخواهیم زد، گفت: حتما مسائل پیش‌روی دولت را دنبال می‌کنیم ولی مسائل ضروری و فوری وجود دارد که دولت از امروز آن را دنبال می‌کند  که مساله کسر بودجه و بازار سرمایه و ثبات در آن، مساله مهم کنترل تورم و گرانی‌ها و مساله کرونا که موجب نگرانی مردم هست و مساله آب و برق و بسیاری از نیازمندی‌ها از این دسته‌اند.تاکید رییس‌جمهور به تغییر مسیر اقتصاد کشور و گره نزدن آن به اراده بیگانگان پیام روشنی بود که وجه تمایز دولت وی با دولت پیشین است. شرطی کردن معیشت مردم در سال‌های گذشته و تاثیرگذاری اظهارات مقامات غربی بر بازارهای مختلف کشور بر کسی پوشیده نیست. بدعهدی آمریکایی‌ها مردم ایران را به  زحمت‌های زیادی انداخت و صبر برای حل مشکلات مردم از طریق مسیر اشتباه آزموده شد، تنگناهای اقتصادی را نصیب مردم ایران کرد. تورم بیش از 44درصد، رشد نقدینگی 680درصدی و وضعیت کسری بودجه 450هزار میلیاردی، بیش از اینکه مسوولان را به‌زحمت بیندازد، مردم را آزرده‌خاطر کرده و بسیاری از خانواده‌ها را حتی در تامین نیازهای اولیه با مشکل مواجه کرد.از آنچه گفته شد به‌خوبی پیداست که اقتصاد و معیشت مردم باید اولویت دولت رئیسی باشد و در کوتاه‌مدت نیز برای بهبود آن باید اقداماتی انجام گیرد، هرچند رفع تمام معضلات اقتصادی در کوتاه‌مدت امری نشدنی است اما تلاش در این حوزه باید سرلوحه مسوولان قرار گرفته و برای سفره مردم چاره‌اندیشی شود.موضوعی که رهبر انقلاب نیز روز گذشته آن را مورد تاکید قرار دادند و حل مشکلات اقتصادی را نیازمند برنامه و حرکت براساس برنامه کلی طراحی‌شده دانستند و گفتند: با کارهای روزمره و اقدامات پیش‌بینی‌نشده نمی‌توان مشکلات را حل کرد.

ضرورت «مردمی بودن» دولت

 مردمی بودن بارها مورد تاکید رئیسی قرار گرفته و بر جناحی نبودن دولتش تاکید کرده است. رفتار وی در قوه‌قضاییه را نیز می‌توان تاییدکننده این موضوع دانست. وی با حضور در بین مردم در جریان مشکلات آن‌ها قرار می‌گرفت و سعی می‌کرد برای آن چاره‌اندیشی کند؛ موضوعی که بارها تاکید کرده است در دولتش نیز موردتوجه قرار خواهد گرفت. عدم حضور رییس‌جمهور در میان مردم به‌ویژه در سال‌های گذشته، بین مردم و مسوولان فاصله انداخته و به اعتماد آن‌ها خدشه وارد کرده است. در صحنه بودن مدیران و ارتباط چهره‌به‌چهره آن‌ها با مردم، امیدآفرین است و مردم را نسبت‌به دغدغه‌مندی مسوولان امیدوار می‌کند و از طرف دیگر باعث می‌شود مسوولان تنها براساس گزارش‌ها، تصمیم‌گیری نکنند و واقعیت‌ها را لمس کرده و از نزدیک در جریان امور باشند. مردمی بودن که شعار دولت رئیسی نیز به شمار می‌رود، موردتاکید و تایید رهبر انقلاب نیز قرار گرفت و ایشان در مراسم تنفیذ حکم وی، با اشاره به شعارهای انتخاباتی آقای رئیسی مبنی بر «مردمی بودن و از مردم شنیدن و در میان مردم بودن»، گفتند: مردمی بودن موضوع بسیار مهمی است و رییس‌جمهور محترم و همکاران‌شان باید تلاش کنند این شعار در واقعیت محقق شود و به معنی واقعی و بدون درنظرگرفتن امتیازهای طبقاتی و گروهی، در میان همه مردم باشند.

تاکید رهبر انقلاب بر اینکه دولت باید مظهر وفاق ملی باشد و با عموم مردم صادقانه حرف بزند، مسیر سختی را پیش روی دولت قرار داده است؛ نگاه جناحی دولت‌ها در سال‌های گذشته باعث بی‌عدالتی‌هایی شده بود که مردم را نسبت به نظام، آزرده‌خاطر کرده و این مساله نیازمند تدبیر و روشی جدید است. باندبازی، رانت‌خواری و امتیازات گروهی و طبقاتی باعث شده است عده‌ای به قیمت نابرخوردار بودن اکثریت مردم، از امکانات ویژه‌ای برخوردار باشند که این معضل باید موردتوجه دولت رئیسی باشد و اجازه سوءاستفاده از قدرت داده نشود.

تحول با اصحاب ما می‌توانیم

رئیسی هر چند در گذشته بر جناحی نبودن تاکید کرده بود اما در روز تنفیذ نیز گریزی به این موضوع زد و در سخنان خود تاکید کرد: اجرای برنامه تحولی چهارساله دولت که به‌زودی در اختیار صاحبنظران قرار خواهد گرفت زمینه اجرای برنامه هفتم خواهد بود، امیدواریم در این برنامه تحولی همه دغدغه‌مندان بدون نگاه به خط و جناح سیاسی نقش‌آفرینی کنند.ابراز امیدواری رییس‌جمهور به نقش‌آفرینی صاحبنظران در برنامه تحولی چهارساله دولت بدون توجه به جناح سیاسی، زمینه‌ساز مسیری متفاوت است و با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها می‌توان مشکلات را پشت سر گذاشت. رئیسی راه دولت قبل را نخواهد رفت و مسیر جدیدی را روبه‌روی ملت ایران خواهد گشود. اظهارات برخی از مسوولان در گذشته و دل بستن به غرب و آمریکا، روزهای سختی ر ا  برای مردم به همراه داشت که درنهایت هیچ دستاوردی  برای آن‌ها در پی نداشت. مردم ایران روزهای سختی را گذرانده‌اند و حالا امید دارند با تمرکز دولت بر اقتصاد، مشکلات زندگی‌شان حل شده و بتوانند شاهد روزهای بهتری باشند. برداشتن تحریم‌ها نیز موضوع مهمی است که همان‌طور که رییس‌جمهور گفت در جهت آن نیز اقدام خواهد کرد اما این به‌منزله نگاه داشتن اقتصاد کشور به امید رفع زودهنگام تحریم‌ها نیست.«ما می‌توانیم» در این سال‌ها بارها تکرار شده است اما درنهایت ریشه حل مشکلات در خارج از مرزها جست‌وجو شده که با تغییر دولت و مسوولان دولتی باید انتظار تحقق این شعار را بیش‌ازپیش داشته باشیم. رئیسی دراین‌باره نیز گفت که ما اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم و یقین داریم با وجود همه موانع و مشکلات پیش رو، راه برون‌رفت از این مشکلات و اراده جدی برای رفع مشکلات وجود دارد و ملت عزیز و جوانان برومند و نیروی انسانی کارآمد ما وضعیت را متحول خواهند کرد.تحول که محور اظهارات رئیسی محسوب می‌شود تنها با برنامه‌محوری و بهره بردن از رهنمودهای رهبر انقلاب امکان‌پذیر است؛ البته سنگ‌اندازی‌ها و حاشیه‌سازی‌ها نیز روی دیگر سکه است که دولت باید نسبت‌به آن آگاه باشد و به‌جای افتادن در مسیر دولت‌های قبل، تنها به حل مشکلات اقتصادی مردم تمرکز کند و اجازه ندهد، زمان و انرژی‌اش مصروف حاشیه‌ها شود.

فضائلی: مهم‌ترین نیاز کشور تمرکز بر معیشت مردم است

مهدی فضائلی در  گفت‌وگو با «صبح‌نو» با اشاره به اولویت‌های دولت سیزدهم بر اساس بیانات رهبر انقلاب اسلامی در مراسم تنفیذ، اظهار داشت: این دوره از انتخابات یک تفاوت‌هایی با ادوار قبل داشت که یکی از تفاوت‌ها همین شرایط بهداشتی بود که روی شکل برگزاری تاثیر گذاشته بود؛ اگرچه تلاش بر این بوده که مراسم به شیوه‌های گذشته نزدیک باشد. وی افزود: از جهتی مهم‌تر از این مساله، شرایط روحی و روانی جامعه است که مراسم تنفیذ در آن برگزار شد؛ به نوعی در متن حکم تنفیذ هم این موضوع خودش را با تعبیری که رهبری داشتند مبنی براینکه مردم تشنه خدمت هستند، نشان داد. فضائلی تصریح کرد: تعبیر تشنگی برای خدمت یک تعبیر خاص است، برای کسی که مدتی از آب گوارایی محروم باشد، تعبیر تشنگی به کار می‌رود. در متن هم این اشاره شده بود که میهن عزیزمان تشنه خدمت است. به لحاظ روانی شرایط به گونه‌ای بود که این تغییر و جابه‌جایی قدرت برای مردم شیرین و گواراست و امید تغییر را بین مردم ایجاد می‌کند.

معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب در  خصوص جابه‌جایی قدرت و تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده از جوانان و مشارکت دادن آن‌ها گفت: بحث استفاده از جوانان فقط در حکم نبود و پیشتر هم رهبری بر آن تاکید داشتند. مدت‌هاست که در رابطه با دولت جوان حزب‌اللهی رهبری صحبت‌هایی را داشتند؛ ‌یک جاهایی سوء برداشت‌هایی از این تعبیر شده بود که رهبری در برخی از دیدارها آن را توضیح دادند. امروز هم به نوعی بر استفاده از ظرفیت‌های جوانان تاکید شد.وی ادامه داد: در حجم گسترده‌ای که دولت نیاز به استفاده از نیروها دارد، فرصت مناسبی است که به موضوع جوانان و استفاده از جوانان با استعداد در رده‌های مدیران میانی رسیدگی شود. شناسایی جوانان مستعد و توانمندی که بتوانند در مسوولیت‌های مختلف قرار بگیرند، اقدام مهمی است که ان‌شاالله دولت جدید به آن توجه کند، تا شاهد حضور یک نسل جدید از مدیران باشیم؛ چراکه در بیانیه گام دوم انقلاب هم  یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها و تأکیدات استفاده از جوانان مستعد است.فضائلی در خصوص مظهر وفاق ملی بودن دولت، گفت: یکی از تاکیدات امروز رهبری مردمی بودن دولت بود، ویژگی که خود رئیسی پیش از انتخابات برای دولت خودش برگزیده بود. این موضوع در اصل انقلاب و تفکر اسلامی مبنایی دارد، علاوه بر این   ناشی از آسیب‌شناسی دولت یازدهم و دوازدهم بود. وی ادامه داد: در حقیقت یکی از ضعف‌ها و آسیب‌های جدی دولت قبل این بود که نسبتش با مردم نسبت بسیار ضعیفی بود‌. به لحاظ  رفتاری و نوع نگاه به مردم، ترکیب کابینه و ویژگی‌های خود روحانی باعث شده بود یک فاصله‌ای بین دولت و مردم ایجاد شود. امروز چشیدن طعم یک دولت مردمی برای مردم از ضروریات شده است.معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب افزود: دولت مردمی یک سری ویژگی‌هایی دارد که رهبری به آن اشاره کردند، یکی از آن بحث‌ها این است که دولت باید مظهر وفاق باشد. رهبری تعبیری دارند مبنی بر اینکه تغایرهای  موهومی که بین مردم وجود دارد، با یک نگاه وفاق‌آمیزی باید این توهمات تضعیف شود و این ناشی از این است که یک نگاه و تصویری از دولت جدید از سوی برخی جریان‌های داخلی و رسانه‌های بیگانه ایجاد شده و یکی از کارهای دولت جدید اصلاح این تصویر است.وی در رابطه با اولویت‌های اقتصادی دولت جدید گفت: مهم‌ترین اولویت و نیاز کشور تمرکز بر حوزه اقتصاد و به طور خاص بحث معیشت مردم است که باید یک سری اتفاقات به‌سرعت در این حوزه رخ دهد؛ البته تصمیم‌گیری‌ها نباید هیجانی و مقطعی باشد بلکه باید ذیل هدف‌گذاری‌های کلان دولت باشد.  فضائلی با بیان اینکه طبیعی است که این اولویت امروز برجسته است و مطالبه مردمی هم محسوب می‌شود، گفت: اینکه چه اقداماتی باید انجام شود نیازمند یک کار کارشناسی و دقیق است و نباید هیجان‌زده کاری را انجام داد؛ چرا که ممکن است آفاتی را به همراه داشته باشد. اقتصاد و توجه به مسائل معیشتی بسیار مهم است و البته در خود صحبت‌های آقای رئیسی نیز به این موضوعات اشاره شد.

وی در ادامه با اشاره به تأکیدات رهبری در حوزه رسانه و کم‌کاری‌ها و ضعف‌های این حوزه، گفت: البته در این رابطه دولت فقط مخاطب نیست و در حوزه رسانه مجموعه‌های مختلفی مسوولیت دارند و مخاطبان متعددی دارد. دولت در بخشی که به واسطه خبرگزاری‌ها و مجموعه‌های رسانه‌ای دارد، نیاز به یک تحول دارد. در بخش رسانه ضعف‌هایی داریم که دولت باید تحولاتی را در آن ایجاد کند. معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب افزود: اعتقاد شخصی بنده این است که در بخش‌هایی از حوزه رسانه خلاهای جدی به خصوص در بخش بین‌الملل داریم که نیازاست که دولت جدید و تیم ایشان اقدامات نو و ابتکاری در این رابطه انجام دهد. با این حال تذکر و نکته‌ای که رهبری به آن اشاره کردند فقط معطوف به دولت نیست و عمومی است و جا دارد که همه دست‌اندرکاران رسانه‌ای کشور یک نگاه ویژه به این موضوع داشته باشند.

ارسال نظر