|
شناسه خبر: 426

توصیه رهبر معظم انقلاب به اعضای ستاد ملی کرونا:

حرف واحد از جلسات شنیده شود

ستاد ملی مقابله با کرونا شنبه گذشته در حضور رهبر معظم انقلاب تشکیل جلسه داد. این جلسه از آن جهت حائز اهمیت است که نکات مطرح‌شده در آن می‌تواند گره‌گشای وضعیت فعلی کرونا در کشور باشد.

ستاد ملی مقابله با کرونا شنبه گذشته در حضور رهبر معظم انقلاب تشکیل جلسه داد. این جلسه از آن جهت حائز اهمیت است که نکات مطرح‌شده در آن می‌تواند گره‌گشای وضعیت فعلی کرونا در کشور باشد. در این جلسه رهبر انقلاب به نکات بسیار مهمی اشاره ‌کردند که باید از سوی مسوولان ستاد ملی مقابله با کرونا مورد توجه قرار گیرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار از بابت کوتاهی برخی مسوولان در رعایت پروتکل‌ها گلایه کرده و از سوی دیگر خواستار حضور مجدد مردم در میدان مبارزه با کرونا شدند. اشاره رهبر انقلاب به ماه‌های اول شیوع کرونا در کشور بود که نیروهای مختلف مردمی و نیز بسیج به میدان آمدند و در کنار کادر درمان برای مبارزه در برابر کرونا آماده‌‌باش بودند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان‌شان، هدف از تشکیل این جلسه را که به دعوت ایشان تشکیل شد، وضعیت تأسف بار بیماری کرونا در کشور و لزوم تلاش مضاعف و به‌کارگیری ابتکارات جدید برای مواجهه با این ویروس، بیان ‌کردند و افزودند: البته اصل این موضوع و همچنین اوج پاییزی آن در همه دنیا فراگیر است و فقط مخصوص ایران نیست. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نحوه مدیریت مقابله با این ویروس در کشور‌های مختلف، خاطرنشان ‌کردند: در برخی کشور‌ها همانند آمریکا بدترین مدیریت اعمال شده است، ولی ما باید تلاش کنیم از این حادثه که با جان و سلامت مردم و امنیت و اقتصاد آن‌ها در ارتباط است، با بهترین مدیریت عبور کنیم. ایشان لازمه اِعمال مدیریت صحیح و مناسب را «اتخاذ تصمیم‌های قاطع حاکمیتی»، «اقناع افکار عمومی» و «همکاری همه دستگاه‌ها و همچنین همکاری مردم» دانستند و افزودند: البته این همکاری فقط مختص مقابله با کرونا نیست. ایشان در ادامه با اشاره به جنبه‌های سلامت‌محور، امنیتی و اقتصادی تصمیم‌گیری‌ها درباره این بیماری و احتمال تعارض این جنبه‌ها با یکدیگر، تأکید ‌کردند: از آنجا که جنبه‌های امنیتی و اقتصادی نیز نشأت‌گرفته از همین بیماری است، بنابراین اصل و اولویت در تصمیم‌گیری‌ها، سلامت مردم است. رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از اقدامات ستاد ملی مقابله با کرونا و کمیته‌های وابسته به آن، عملکرد کادر درمان و سلامت را بسیار درخشان و جهاد فی سبیل‌الله خواندند و در ادامه توصیه‌های مهمی را بیان ‌کردند. در این جلسه رییس‌جمهور نیز مطالبی راجع‌به اقدامات انجام‌شده مطرح کرد. همچنین وزیر بهداشت و درمان نیز نکات لازم و گزارش‌های موجود درباره وضعیت شیوع کرونا و تلاش‌های کادر درمان را به استحضار رهبر معظم انقلاب رساند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، صبح شنبه در دیدار حضوری با رییس‌جمهور و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن قدردانی از عملکرد این ستاد، توصیه‌های مهمی را بیان و بر لزوم اتخاذ تصمیم‌های قاطع و حاکمیتی، اقناع افکار عمومی و همکاری همه دستگاه‌ها و آحاد مردم برای مقابله با وضعیت تأسفبار ویروس عالم‌گیر کرونا تأکید ‌کردند.

۱۲توصیه رهبر معظم انقلاب به ستاد ملی مقابله با کرونا لزوم راه‌اندازی فوری یک عقبه قرارگاهی و عملیاتی برای اجرای تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و نظارت بر اجرا. محوریت وزارت بهداشت برای تعیین مصادیق محدودیت‌ها؛ هنگامی که وزارت بهداشت، مصادیق محدودیت را تعیین کرد، بقیه دستگاه‌ها باید بدون در نظر ‌گرفتن ملاحظات دیگر، آنها را رعایت و اجرا کنند. آموزش همگانی درباره راه‌های شیوع و شیوه‌های پیشگیری به صورت محله‌محور و با استفاده از ظرفیت مساجد و بسیج و البته با محوریت وزارت بهداشت و همکاری وزارت ارشاد و صداوسیما. به حداقل رساندن مراجعات به دستگاه‌های اجرایی با افزایش خدمات الکترونیک لزوم تصویب جرایم سختگیرانه برای افرادی که مرتکب تخلفات بزرگ از ضوابط بهداشتی می‌شوند.

کنترل دقیق مبادی ورودی کشور، محدودیت ترددهای غیرضروری بین‌شهری به همراه اقناع مردم و اِعمال سختگیرانه ضوابط در ناوگان حمل‌ونقل شهری و محیط‌های عمومی از جمله مصادیق محدودیت‌هاست که مسوولیت اصلی اجرا و نظارت، با شورای امنیت کشور و نیروی انتظامی است. در نظر ‌گرفتن بسته‌های حمایتی برای افرادی که زندگی‌شان سخت‌‌تر شده است. استخدام نیروی انسانی مورد نیاز وزارت بهداشت. برقراری بیمه بیکاری برای افرادی که بیمه بیکاری ندارند. ورود نیرو‌های داوطلبِ مخلص و جوانان مؤمن و صالح به میدان مبارزه با کرونا. شناسایی و درمان بیماران جدید از همان روزهای نخست ابتلا. شنیده‌شدن یک حرف واحد از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا.

قدردانی فرماندهان میدان مقابله با کرونا از رهبر معظم انقلاب برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در حضور رهبر معظم انقلاب و نکاتی که ایشان گوشزد ‌کردند، با واکنش روسای دانشگاه‌های و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور مواجه شد. این مجموعه‌ها در نامه‌ای به محضر رهبر معظم انقلاب از ایشان بابت راهنمایی‌های حکیمانه‌شان قدردانی ‌کردند. در متن این نامه آمده است: بعد از سلام و تحیت، ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور، مراتب سپاس و قدردانی خود را از سخنان خردمندانه، الطاف کریمانه، راهنمایی‌های حکیمانه و حمایت‌های کریمانه آن رهبر عزیز نسبت به فرزندان خود، مدافعان سلامت این سرزمین، تقدیم می‌داریم. در بخش دیگری از این نامه آمده است: همانگونه که آن رهبر معظم بارها تاکید فرموده‌اند، رویارویی موفق وزارت بهداشت، دولت محترم و مجموعه نظام اسلامی با همه‌گیری ویروس منحوس در گرو هماهنگی و یکپارچگی، اقناع افکار عمومی، مشارکت وسیع اجتماعی، بسیج همه امکانات و هم‌افزایی تمامی دستگاه‌ها و قوا و البته تداوم و ارتقای مدیریت جهادی مبتنی بر ایمان، علم و عمل است.

ارسال نظر