|
شناسه خبر: 4315

سرمقاله؛

فرصت‌های دیپلماتیک

مشارکت گسترده مقامات و نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای که چیزی حدود 80کشور و نهاد رسمی منطقه‌ای و بین‌المللی، مقام‌های رسمی خود را به ایران اعزام داشتند، بیانگر هیمنه ایران در عرصه بین‌المللی است.

روزنامه «صبح نو» در سرمقاله خوپ نوشت: مشارکت گسترده مقامات و نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای که چیزی حدود 80کشور و نهاد رسمی منطقه‌ای و بین‌المللی، مقام‌های رسمی خود را به ایران اعزام داشتند، بیانگر هیمنه ایران در عرصه بین‌المللی است، آن‌هم در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا که نظام سخت پروتکل بر سفر حاکم است و توجه این کشورها به ایران، نشان از بازخورد اعتماد ملت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که ما در روز تحلیف شاهد گوشه‌های برجسته‌ای از آن در صحن پارلمان بودیم. هر چند که برخی معاندان داخلی و خارجی سعی دارند این حضور را کم‌اهمیت جلوه دهند و تنها چند کشور غربی در نگاه آنان دارای اهمیت است اما حضور 80هیات دیپلماتیک از گوشه و کنار دنیا، آن‌هم در شرایطی که بیماری فراگیر کرونا بسیاری از نشست‌های بین‌المللی و دیپلماتیک را زمین‌گیر کرده و حتی مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته نیز به‌صورت غیرحضوری و از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود به صورت  وبینار برگزار شود؛ نشان از 80فرصت تجاری و دیپلماتیک برای ایران دارد که می‌توان با دیپلماسی متوازن از این فرصت‌ها برای کاهش فشارها و تحریم‌های یکجانبه آمریکا و توسعه روابط همه‌جانبه از آن بهره برد. از سوی دیگر، در نزدیکی به ایام مراسم تحلیف، شاهد بحران‌آفرینی مصنوعی ازسوی رژیم‌صهیونیستی با کمک حامیانش یعنی آمریکا و انگلیس بودیم تا با بحرانی جلوه دادن اوضاع منطقه، میهمانان خارجی را از سفر به تهران منصرف کنند. اما برگزاری این مراسم باحضور  میهمانان خارجی بیانگر آن است که دوران شرایط قیمومیت گذشته و از شرایط سنتی استعمار کهن و نظام تک‌قطبی و چندقطبی عبور کرده‌ایم. امروز در نظام سیالی هستیم که ایران نیز در این عصر کنونی، خود حرفی برای گفتن دارد و قدرت خود را به منصه ظهور رسانده است. 

در این شرایط، دگردیسی نظام بین‌الملل، دیگر کشوری مانند آمریکا به‌تنهایی هژمون نیست و قدرت‌های جدیدی همچون ایران شانه‌به‌شانه کشورهای متمدن منطقه‌ای در حال حرکت و به‌دست آوردن جایگاه جدید خود در این نظام بین‌المللی است.

ارسال نظر