|
شناسه خبر: 4319

دیدار سرزده رئیس قوه قضا از محکومان امنیتی؛

گفت‌وگوی چهره به چهره رییس قوه قضاییه با محکومان امنیتی

عالی‌ترین مقام قضایی کشورمان، در سی‌وپنجمین روز خدمت خود در اقدامی بی‌سابقه، سرزده از بندهای امنیتی ۲الف، ۲۰۹ و ۲۴۱ ‎زندان اوین بازدید و در دیدار چهره‌به‌چهره وضعیت متهمان را بررسی کرد.

روزنامه «صبح نو» نوشت: عالی‌ترین مقام قضایی کشورمان، در سی‌وپنجمین روز خدمت خود در اقدامی بی‌سابقه، سرزده از بندهای امنیتی ۲الف، ۲۰۹ و ۲۴۱ ‎زندان اوین بازدید و در دیدار چهره‌به‌چهره وضعیت متهمان را بررسی کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای عصر جمعه (۱۵مرداد) با حضور در زندان اوین به مدت چند ساعت‌ از بندهای امنیتی و موقت این زندان بازدید کرد.

رییس قوه‌قضاییه در مدت حضور خود در زندان اوین، عمدتا با «متهمان بازداشت‌شده تحت قرار تامین» به‌صورت چهره به چهره دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای به هنگام حضور در بندهای امنیتی زندان اوین، تعداد روزهای بازداشتی متهمان را از آن‌ها جویا و در همین زمینه خواستار ارائه توضیحات لازم ازسوی مقامات قضایی و ضابطان شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره با متهمان از نوع اتهام، مدت بازداشت موقت و شرایط بهداشتی و غذایی زندان سوال کرد. در جریان این بازدید تعدادی از متهمان تقاضا کردند به‌تنهایی با رییس قوه‌قضاییه گفت‌وگو کنند که قاضی‌القضات در خلوت با آن‌ها به گفت‌وگو نشست.

رییس قوه‌قضاییه در ادامه در مورد یکی از پرونده‌های مهمی که اخیرا تشکیل شده و‌ 6نفر بازداشتی دارد، با قاضی و کارشناسان پرونده که به‌فوریت به زندان دعوت شده بودند، به‌صورت تفصیلی به گفت‌وگو پرداخت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در پایان حضور در زندان به زندانبانان و نگهبانان توصیه کرد پیوسته خدا را ناظر و حاضر بر اعمال خود ببینند و‌ مواظب باشند که حق کسی ضایع نگردد و به کسی ظلم نشود.

بازدید سرزده از اوین سومین بازدید رییس قوه‌قضاییه از زندان در سی‌وپنجمین روز خدمت در کسوت قاضی‌القضاتی بود. محسنی‌اژه‌ای طی یک‌ماه شروع به کار در کسوت رییس دستگاه قضا بارها در جمع‌های مختلف مسوولان قضایی کشور به موضوع قرار بازداشت موقت اشاره کرده است.

این گزارش حاکی است رییس قوه‌قضاییه در همین خصوص در جمع اعضای شورای عالی قضایی یا با حضور در دادگستری شهر قدس دستور داد: قرار بازداشت موقت تا آنجایی که ضرورت دارد صادر نشود و آن‌هایی هم که ضروری است با ملاحظه دقیق قانون باشد.

رییس قوه‌قضاییه خاطرنشان کرد: در این‌گونه موارد بازداشت موقت هم پرونده‌ها باید زودتر و سریع‌تر رسیدگی شود تا زمان بازداشت کمتر شود.

قاضی‌القضات که تنها یک‌ماه از ماموریتش در 

دستگاه قضا گذشته است، اخیرا براساس دستور وی قرار شد پرونده محکومان آبان‌۹۸ مجددا رسیدگی شود و بازداشتی‌های خوزستان نیز آزاد شوند. این روزها دستگاه قضا با نشستن محسنی‌اژه‌ای بر مستند ریاست دستگاه عدلیه حال خوشی یافته است و اگر اینچنین ادامه یابد، تحول سیستم قضایی که شروعش با آمدن رئیسی کلید خورده بود، با محسنی‌اژه‌ای در مسیر درست تکامل قرار خواهد گرفت و حالا هم دیدارهای چهره‌به‌چهره رییس دستگاه قضا با محکومان و خانواده‌های‌شان که از دوران ریاست هاشمی شاهرودی شروع شده بود، این روزها دوباره احیا شده است. در همین راستا، رییس دستگاه قضا در برنامه ملاقات مردمی و دیدار با تعدادی از خانواده‌های محکومان ناآرامی‌های آبان۹۸، از دادستان تهران خواست با بررسی فوری پرونده این نوع محکومان، زمینه آزادی و بخشودگی افراد واجد شرایط را فراهم کند.

ارسال نظر