|
شناسه خبر: 4320

لاریجانی با غیبت در مراسم تحلیف و نامه‌نگاری با شورای نگهبان چه هدفی را دنبال می‌کند؟

محرمانه لاریجانی

علی لاریجانی که در ماه‌های اخیر محور تحلیل‌های بسیاری بوده است، حالا در روزهای اخیر با مواضع و اظهاراتش دوباره موردتوجه قرار گرفته است و غیبت او در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، وی را در جایگاه پیش‌بینی‌نشده‌ای قرار داد.

روزنامه «صبح نو» نوشت: علی لاریجانی که در ماه‌های اخیر محور تحلیل‌های بسیاری بوده است، حالا در روزهای اخیر با مواضع و اظهاراتش دوباره موردتوجه قرار گرفته است و غیبت او در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، وی را در جایگاه پیش‌بینی‌نشده‌ای قرار داد؛ یعنی منتقد بودن نسبت‌به رییس‌جمهور سیزدهم. علی لاریجانی که قصد به حاشیه رفتن ندارد، پس از عدم احراز صلاحیت برای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، در چالش‌های پینگ‌پنگی با شورای نگهبان که حالا دوباره در حال تکرار است، فضای متفاوتی را قبل از انتخابات به وجود آورد.

اظهارات و اقدامات برادر وی، آملی‌لاریجانی که عضو شورای نگهبان است نیز در تنور رییس سه دوره مجلس شورای اسلامی دمید و وی را به کانون توجه افکارعمومی و رسانه‌ها تبدیل کرد. لاریجانی که در این روزها پس از سال‌ها، رسما از مسوولیت‌های کلان در کشور دور شده است، علاقه‌ای به حاشیه‌نشینی و در سایه بودن ندارد و با کنش‌های سیاسی جدید خود، به‌دنبال آینده‌ای متفاوت از تحلیل‌هایی است که آفتاب سیاست‌ورزی وی را رو به افول می‌دانستند.علی لاریجانی در گفت‌وگو با مجله «آگاهی نو» نزدیک به حزب کارگزاران گفته است که می‌خواهد برای خودش حزب تاسیس کند. لاریجانی در این گفت‌وگو گفت: باید نظرات مطرح شود تا نقد کنند. چون حزبی که فقط برای قدرت باشد، دچار انشعاب می‌شود و نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد. لاریجانی افزوده است که حزب نیازمند پیوند ایدئولوژیک و فکری است که باید پایه‌های آن را بپذیرند، وگرنه تخریب می‌شود. در غیر این صورت مثل خیلی از احزاب ما تبدیل به دورهمی می‌شود. باید افراد سیاسی که دورهم جمع می‌شوند، بگویند ما این اندیشه سیاسی را داریم.

مواجهه لاریجانی با رئیسی

اقدام لاریجانی در اعلام این خبر در ادامه فاصله گرفتن از خطوط اصلی جریانی و فکری و چرخش وی به سمت اصلاح‌طلبان، نشان از کنش متفاوت و اثرگذار او در آینده دارد؛ کنشی که با حضور در مراسم تنفیذ و غیبت در مراسم تحلیف، چارچوب آن را می‌توان فهم کرد. لاریجانی با قرار دادن خود در جایگاه منتقد دولت و ایجاد سازوکارهای سیاسی آن، برخلاف تصور تحلیلگران، قصد ترک صحنه سیاسی را ندارد.لاریجانی که پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری،  در ستاد انتخابات کشور می‌گوید که «حوزه اقتصاد، نه پادگان است و نه دادگاه که با تشر و دستور اداره شود». وی اخیرا در گفت‌وگو با مجله «آگاهی‌نو» نیز از روش نامزدهای ریاست‌جمهوری 1400 در حمله به دولت روحانی و همدست نشان دادن او با روحانی در ایجاد وضعیت موجود، انتقاد می‌کند و با طعنه زدن مجدد به رئیسی تاکید می‌کند: «این‌ها که می‌گویند شریک، کدام‌یک از کاندیداهای موجود شریک نظام نبودند، این کاندیداها از کره مریخ آمده‌اند؟ یکی 40سال در قوه‌قضاییه بوده است.»عدم امضای اعتبارنامه رییس‌جمهور ازسوی آملی‌لاریجانی و اعلام دلایل عدم احراز صلاحیت دیروز نیز محور توضیحات سخنگوی جدید شورای نگهبان بود که با واکنش علی لاریجانی مواجه شد. هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان دیروز در نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که آیا آیت‌الله لاریجانی اعتبارنامه رییس‌جمهور منتخب را امضا کرده است یا نه؟ گفت: کسانی که در جلسه‌ای که قبل از تنفیذ برگزار شد حضور داشتند، اعتبارنامه را امضا کردند اما کسانی که حضور نداشتند طبیعتا امضا نکردند.

تکرار بازی با شورای نگهبان

طحان نظیف درباره علت عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی، گفت: «دلایل عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی به وی اعلام شده است.» این موضوع باعث شد تا رییس سابق مجلس بار دیگر دست به قلم شده و نامه‌ای به شورای نگهبان بنویسد. وی در این نامه تاکید می‌کند که نامه‌ای که اخیرا برای اینجانب ارسال فرمودید با مهر محرمانه است که از طریق اینجانب، به‌دلیل محرمانگی قانونا قابل انتشار نیست؛ مرحمت فرمایید مهر محرمانه نامه را حذف نمایید تا بتوانم نامه شورا را برای اطلاع عموم علنی کنم.لاریجانی‌ها با پایبند نشان دادن خود به نهادهای حاکمیتی، گویا می‌خواهند تنها در زمین اصطکاک با دولت رئیسی بازی کنند و در آینده باید بیش از هر زمانی در انتظار این موضوع باشیم. نزدیک شدن به حزب کارگزاران و اصلاح‌طلبان نیز چهره جدیدی را از علی لاریجانی که سابقه‌ حضور طولانی در جریان انقلابی دارد، به نمایش گذاشته است. محمود علیزاده طباطبایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نیز در گفت‌وگو با مهر، اعلام کرد که «حزبی که علی لاریجانی تشکیل بدهد قطعا با کارگزاران همسو خواهد بود».از آنچه رفت به‌خوبی می‌توان دریافت که لاریجانی اگرچه جایگاه مناسبی میان افکار عمومی نداشت اما حالا و با توجه به اتفاقات جدید، نه‌تنها عرصه جدیدی را مقابل خود می‌بیند، بلکه برای سیاست‌ورزی در آینده برنامه‌هایی را در سر دارد و می‌خواهد برای اجرای برنامه‌هایش با تاسیس حزب و پیگیری مسائل حاشیه‌ای، خود را در کانون توجه افکار عمومی و سیاسیون قرار دهد.

ایمانی: لاریجانی با مکاتبات و پیگیری‌های خود فضا را تند کرده است

در این زمینه با ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: دکتر لاریجانی را باید از نیروهای جبهه انقلاب تلقی کنیم و هستند؛ اتفاقی هم که در شورای نگهبان افتاد برای دوستان جبهه انقلاب قانع‌کننده نبود، نمی‌گویم درست نبود، دلایلی دارند که مشخص است اما قانع‌کننده نبود.وی افزود: پس از بیانات رهبری باز هم برداشت افکارعمومی ناظر به این بود که فرمایشات ایشان ناظر به لاریجانی است. لاریجانی قاعدتا به لحاظ روحی آسیب دیده و این موضوع باید ترمیم شود. اینکه در مراسم تحلیف شرکت نکرد ناظر به همین دلخوری است که وی و برادر وی از این فرایند دارند.این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: تنش نباید تشدید شود و لاریجانی هم با مکاتبات و پیگیری‌های خود فضا را تند کرده اما وی که یکی از شخصیت‌های موثر در انقلاب بود، دلخور شده است و دوستان نباید بر این فضای دلخوری و ناراحتی بدمند و آن را تشدید کنند.ایمانی افزود: لاریجانی از سال‌ها پیش بحث تشکیل حزب را مطرح کرده است و الان هم کار مناسبی انجام می‌دهد و باید از آن استقبال کرد. عملکرد دوستان در اینکه حزب جدیدالتاسیس به کدام سمت خواهد رفت موثر است.وی ادامه داد: اگر مجموعه جریان انقلاب بخواهد لاریجانی را طرد کند، ایشان هم طرد خواهد شد و منتقد دولت شده و جذب رقیب می‌شود. باید موضوعات را دوطرفه دید.

اخبار مرتبط

ارسال نظر