|
شناسه خبر: 4332

سیدمحمد صدر:

دولت روحانی از جنگ تحمیلی به ایران جلوگیری کرد

«سیدمحمد صدر» از مدیران وزارت خارجه در دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه ایران گفت: «در شرایط فعلی چرا مردم ما اینقدر تحت فشار هستند؟ علت اصلی آن حاکمیت یک دیوانه‌ای به نام ترامپ در امریکا است.

«سیدمحمد صدر» از مدیران وزارت خارجه در دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه ایران گفت: «در شرایط فعلی چرا مردم ما اینقدر تحت فشار هستند؟ علت اصلی آن حاکمیت یک دیوانه‌ای به نام ترامپ در امریکا است. علی رغم اینکه همیشه مذاکره با امریکا تابو بوده اما چند سال پیش مذاکره شروع شد. نزدیک دو سال شبانه روز زحمت کشیدند و به توافقی هم با امریکا و هم با بقیه قدرت‌های جهان رسیدند. توافقی به نام برجام انجام شد و تمام آن خطراتی که در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد ایران را تهدید می‌کرد و ما 7  قطعنامه تحریمی گرفته بودیم از بین رفت».

صدر در ادامه گفت: «اگر آن وضعیت ادامه پیدا می‌کرد، چه بسا خطر حمله نظامی و یک جنگ به ایران تحمیل می‌شد. اینها از بین رفت و یک مذاکره برد-برد صورت گرفت...ما مذاکره کردیم و به برجام رسیدیم. مذاکره‌ای که به لحاظ دیپلماتیک یک افتخار برای ایران است. یعنی تاریخ دیپلماسی ایران مذاکره‌ای به این افتخارآمیزی نداشته است. مذاکره هم برد-برد بود. یعنی هم طرف ایرانی برد کرد و هم طرف مقابل. آنها می‌گفتند ما نمی‌خواهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و ایران هم می‌گفت تمام تحریم‌ها و قطعنامه‌های علیه ایران باید برداشته شود. هر دو به هدف‌شان رسیدند و اوضاع هم بد نشد».

حامیان برجام ادعا می کنند که به واسطه توافق هسته ای، تمام قطعنامه های ضدایرانی از بین رفت. این ادعا هیچ نسبتی با واقعیت ندارد. به واسطه برجام قطعنامه های ضدایرانی از بین نرفت بلکه همگی در قطعنامه 2231 تجمیع شد.

نکته قابل توجه اینجاست که تیم مذاکره کننده هسته ای به ریاست ظریف به مسئله «مکانیسم ماشه» در متن توافق توجه نکرد و طرف مقابل به واسطه این غفلت، این مکانیسم ضدایرانی را در توافق گنجاند. به واسطه مکانیسم ماشه، طرف آمریکایی و اروپایی می تواند قطعنامه‌های شورای امنیت که به طور مشروط لغو شده دوباره علیه کشورمان به جریان بیندازد.

ایران پیش از برجام تا سطح 20 درصد غنی سازی انجام می داد. یکی از کاربردهای غنی سازی 20 درصد در کشورمان تأمین داروی بیماران خاص بود. اما به واسطه برجام غنی سازی 20 درصد ایران تعطیل شد و کشورمان در غنی سازی به شدت محدود شد و حدود 97 درصد ذخایر اورانیوم غنی شده که کارشناسان ارزش آن را حدود 18 میلیارد دلار برآورد کرده بودند، از کشور خارج شد.

پیش از امضای برجام ارزش دلار حدود 3 هزارتومان بود اما در پسابرجام قیمت دلار تا حدود 25 هزارتومان نیز افزایش یافت. توافق هسته ای ارزش پول ملی کشورمان را به شدت کاهش داد و مردم را با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه کرد.

مقامات آمریکایی بارها درباره گزینه نظامی علیه ایران لفاظی کرده اند اما به اذعان اندیشکده ها و تحلیلگران غربی، این گزینه هیچگاه روی میز کاخ سفید نبوده است. اقتدار جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به واشنگتن این اجازه را نداد که به حمله نظامی دست بزند.

آمریکا در سالهای گذشته در یک نقشه پیچیده در پی آن بود تا به صورت نیابتی و از طریق گروهک های تکفیری تروریستی در منطقه از جمله داعش، کوچه و خیابان های شهرهای مختلف کشورمان از جمله همدان، کرمانشاه و تهران را به صحنه جنگ بدل کند. اما دلاورمردان مدافع حرم و جوانان غیور کشورمان، داعشی های جنایتکار را در کیلومترها دورتر از خاک جمهوری اسلامی زمین گیر کرده و کمر گروهک های تروریستی را شکستند.

حافظان امنیت کشور پهپاد متجاوز و پیشرفته و گران قیمت آمریکایی را ساقط کرده و به قعر دریا فرستادند. غیورمردان نیروهای مسلح کشورمان با موشک باران پایگاه عین الاسد، سیلی دردناکی به گوش ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی زدند.

میوه و ثمره این رویکرد مقتدرانه آنجا مشخص شد که نفتکش های ایرانی یکی پس از دیگری از جلوی ناوگان دریایی آمریکا در آب های بین المللی بدون هیچ مزاحمتی و با افتخار عبور کرده و در بنادر ونزوئلا لنگر می انداختند و محموله بنزین خود را تخلیه می کردند و با این اقدام تحریم های ضدایرانی را به سخره گرفتند.

آنچه که از جنگ تحمیلی علیه ایران جلوگیری کرد، اقتدار جمهوری اسلامی و ایثار مدافعان حرم و محور مقاومت و غیورمردی حافظان امنیت بوده است. اما متاسفانه حامیان دولت چشمان خود را بر این واقعیت بدیهی بسته و همچنان مشغول دستاوردتراشی برای برجامِ پرخسارت هستند./ مشرق

ارسال نظر