|
شناسه خبر: 4476

فواد حسین برای دعوت از رئیسی برای شرکت در نشست بین‌المللی بغداد به تهران آمد؛

تلاش بغداد برای دیدار تهران- ریاض

یک منبع آگاه عراقی اعلام کرد که نشست سران کشورهای منطقه که قرار است در اواخر ماه جاری در بغداد برگزار شود، منحصر به ۶کشور همسایه عراق نخواهد بود و مصر، امارات و قطر و چند کشور غربی و آمریکا در آن مشارکت خواهند داشت.

روزنامه «صبح نو» نوشت: یک منبع آگاه عراقی اعلام کرد که نشست سران کشورهای منطقه که قرار است در اواخر ماه جاری در بغداد برگزار شود، منحصر به ۶کشور همسایه عراق نخواهد بود و مصر، امارات و قطر و چند کشور غربی و آمریکا در آن مشارکت خواهند داشت. گفته می‌شود احتمالا بشار اسد رییس‌جمهور سوریه در این نشست حضور یابد. روز گذشته «فواد حسین»، وزیر امورخارجه عراق، در سفر به آنکارا دعوت رسمی «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق از «رجب طیب اردوغان»، رییس‌جمهوری ترکیه را به وی تقدیم کرد.او همچنین روز گذشته در ریاض با همتای عربستانی خود، «فیصل بن‌فرحان» دیدار و ضمن بررسی روابط دوجانبه دعوت رسمی نخست‌وزیر عراق از «ملک‌سلمان بن‌عبدالعزیز»، شاه عربستان، برای شرکت در این نشست را به وی تقدیم کرد. هفته گذشته نیز وزیر برنامه‌ریزی عراق برای دعوت از امیر کویت به این کشور سفر کرد. وزیر دفاع عراق نیز روز شنبه وارد قاهره شد و پیغام الکاظمی را به رییس‌جمهور مصر ابلاغ کرد.

سفر فواد حسین برای دعوت از رئیسی

بر همین اساس، روز گذشته فواد حسین، وزیر خارجه عراق به تهران آمد تا دعوت‌نامه حضور در نشست امنیتی بغداد را تقدیم رییس‌جمهور ایران کند. او همچنین در سفر خود با محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه کشورمان دیدار کرد. «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق همچنین در دیدار با رئیس جمهور کشورمان ضمن تسلیم دعوتنامه نخست وزیر کشور به آیت الله رئیسی، برگزاری «نشست کشورهای همسایه عراق» را اقدامی در راستای حمایت از فرآیند سیاسی و پیشرفت اقتصادی این کشور برشمرد و تصریح کرد: این نشست گامی در جهت گذاشتن سنگ بنای اقدام جمعی کشورهای منطقه برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه عراق با اشاره به اینکه امنیت پایدار در منطقه بدون حضور ایران و عراق شکل نخواهد گرفت، خاطرنشان کرد: برگزاری این نشست، ایجاد زمینه‌ای برای گفت‌گوی کشورهای منطقه با یکدیگر در جهت حصول تفاهم جمعی در منطقه است.

تلاش برای دیدار دوجانبه ایران و عربستان

 همچنین شبکه خبری المیادین گزارش کرد که عراقی‌ها در تلاش هستند تا در حاشیه اجلاس بغداد که سران عربستان، ایران، ترکیه، امارات، قطر، مصر و اردن به آن دعوت شده‌اند، سران سعودی و ایران دوجانبه دیدار کنند. عراق هم‌اکنون در تلاش است با هدف گردهم‌آوردن سران منطقه با هدف یافتن نقاط مشترک میان آنان برای حل مشکلات منطقه، اجلاسی در سطح سران در بغداد برگزار کند. احتمال می‌رود این اجلاس طی چند هفته آتی در بغداد برگزار شود. عراق قصد دارد بعد از چند دور گفت‌وگوی اعلام‌نشده نمایندگان ایران و عربستان در بغداد طی ماه‌های گذشته، به قطع روابط دو کشور پایان دهد. روز گذشته هم روسیاالیوم به نقل از منبعی آگاه در دولت عراق به بیان جزئیات نشست رهبران کشورهای منطقه در بغداد در اواخر ماه جاری میلادی پرداخت. این منبع اعلام کرد: قرار است نشست سران در بیست‌وهشتم یا بیست‌ونهم ماه جاری برگزار شود اما این تاریخ قطعی نیست.

حضور ماکرون در عراق

 در همین زمینه خبرنگار المیادین گزارش کرده که احتمال می‌رود امانوئل ماکرون در کنفرانس بغداد حاضر شود. اگر ماکرون به بغداد سفر کند، این، سفر دوم او طی یک سال گذشته به عراق خواهد بود. دوشنبه هفته جاری ماکرون همچنین با سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور ایران نیز تلفنی گفت‌وگو کرد. رئیسی با تاکید بر اینکه هم آمریکا و هم اروپایی‌ها باید به تعهدات خود در برجام عمل کنند، گفت: در هر مذاکره‌ای باید حقوق ملت ایران استیفا و منافع ملت ما تامین شود.

الکاظمی بیش از این نشست‌های سه‌جانبه مصر، اردن و عراق را با هدف همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در بغداد برگزار کرده بود. با توجه به نزدیک بودن انتخابات پارلمانی عراق که نخست‌وزیر این کشور به‌دنبال اجرا کردن آن است باید منتظر بود و دید، هدف نهایی مصطفی الکاظمی در واقع از برگزاری چنین نشست‌هایی چیست، آیا اقدامات او کمکی در جهت برقراری ثبات و آرامش در منطقه است یا انتخاب مجدد او در پست نخست‌وزیری ازسوی نمایندگان پارلمان عراق. از این رو است «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق اخیرا طرحی را برای تشکیل کمیته مذاکره با احزاب تحریم‌کننده انتخابات مجلس این کشور را پیشنهاد داده است. طرح الکاظمی در نشستی با حضور «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان، «فائق زیدان» رییس شورای عالی قضایی و کمیسیون انتخابات و نمایندگی

 سازمان ملل در عراق، به‌منظور راضی کردن تحریم‌کنندگان انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور برای بازگشت به عرصه انتخابات که در 10اکتبر 2021 (18مهر 1400) برگزار می‌شود، ارائه شده است. برگزاری انتخابات زودهنگام اخیر در شرایطی است که براساس قانون، آوریل ۲۰۲۲ (فروردین سال آینده) دوره چهارساله، چهارمین دوره مجلس نمایندگان عراق که با برگزاری انتخابات در ۱۲ماه می ۲۰۱۸ (۲۲ اردیبهشت ۹۷) تشکیل شد، به اتمام می‌رسد.

طرح پیشنهادی الکاظمی برای تشکیل کمیته گفت‌وگو با احزاب تحریم‌کننده انتخابات زودهنگام پارلمانی، در شرایطی است که طی یک ماه گذشته کمیسیون مستقل انتخابات عراق اجازه تبلیغات انتخاباتی را برای جریان‌ها و ائتلاف‌های سیاسی صادر کرده است اما برخلاف تصورات اولیه تاکنون نه‌تنها شهروندان عراقی استقبال گرمی از این موضوع نداشته‌اند، بلکه جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی نیز تاکنون به‌شکل جدی وارد عرصه تبلیغات انتخاباتی نشده‌اند.مقتدی صدر از هرگونه اقدام و کنشی اعم از صدور بیانیه‌های شدیداللحن و برگزاری اعتراضات خیابانی علیه دولت مستقر، ابایی نداشته و می‌تواند کار را برای رییس جدید کابینه دشوار کند؛ بنابراین اقدام مصطفی الکاظمی برای تشکیل کمیته گفت‌وگو را می‌توان تلاشی از پیش برنامه‌ریزی‌شده برای رفع تبعات عدم حضور جریان صدر در انتخابات زودهنگام مورد ارزیابی قرار داد.

ارسال نظر