|
شناسه خبر: 4477

۱۳۰ رای در موافقت با لغو هشتادی و پنجی شدن طرح صیانت از فضای مجازی تصور اصلاح‌طلبان از مجلس یازدهم را به چالش کشید؛

رازهای پارلمان

«طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی»، در روزهای گذشته حواشی بسیاری را با خود به همراه داشته است و علاوه بر واکنش‌های مردم و نخبگان در مجلس نیز شیوه رسیدگی و ابعاد مختلف طرح، موافقان و مخالفانی دارد.

روزنامه «صبح نو» نوشت: «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی»، در روزهای گذشته حواشی بسیاری را با خود به همراه داشته است و علاوه بر واکنش‌های مردم و نخبگان در مجلس نیز شیوه رسیدگی و ابعاد مختلف طرح، موافقان و مخالفانی دارد. تا جایی که تعداد مخالفان اصل85 شدن این طرح تعداد زیادی از نمایندگان را شامل می‌شود. مخالفت نمایندگان با طرح صیانت از نخستین روز، نشان داد که برخلاف تصور رایج، یکصدایی در مجلس حاکم نیست و تندروها و میانه‌روها، مسیر متفاوتی را در پیش دارند. پرداختن به طرح صیانت با انتقاد اصولگراهای میانه و نزدیک به نواصولگرایی مواجه شد و بسیاری از آن‌ها مسائل دیگر را اولویت‌دار دانسته و پرداختن به این موضوع در آستانه تغییر دولت را حاشیه‌سازی برای مجلس تلقی می‌کردند.از مشکلات اقتصادی و مساله خوزستان گرفته تا قطعی‌های مکرر برق و نارضایتی‌های عمومی، این طیف از نمایندگان را بر آن داشت تا با موضع‌گیری صریح، از حاشیه‌سازی بیشتر برای مجلس جلوگیری کرده و به‌دنبال تغییر سازوکار رسیدگی به این طرح باشند.

اختلاف‌نظر نمایندگان بر سر طرح صیانت

طرح صیانت در جلسه علنی چهارشنبه 6مرداد 1400، با 121رأی موافق براساس اصل85 قانون اساسی در کمیسیونی ویژه تصویب و بررسی شد و قرار است مصوباتش به‌طور مستقیم و بدون ارائه در صحن علنی برای اعلام نظر به شورای نگهبان ارسال ‌شود. تعدادی از نمایندگان درصدد برآمدند برای لغو رسیدگی، طبق اصل85 و در کمیسیون ویژه اقدامی انجام دهند و در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رییس مجلس یازدهم ایران درخواست برگرداندن طرح به صحن را روز یکشنبه 17مرداد اعلام کردند. برای بازگرداندن طرح به صحن حداقل باید 15امضا جمع‌آوری می‌شد که این اتفاق به‌سرعت افتاد.در نهایت تقاضای عده‌ای از نمایندگان درباره لغو رسیدگی به طرح صیانت طبق اصل85 قانون اساسی براساس اجرای تبصره2 ماده167 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در دستورکار جلسه علنی دیروز مجلس بود.  در جلسه علنی روز گذشته مجلس درباره این طرح رأی‌گیری شد که نمایندگان با 130رأی موافق و 121رأی مخالف با لغو بررسی این طرح طبق اصل۸۵ قانون اساسی موافقت نکردند. 130رأی موافق برای خارج شدن طرح از اصل85 و بررسی در صحن مجلس بیانگر دو نگاه متفاوت در مجلس است که از ابتدای تشکیل وجود داشته است.برخی  نمایندگان نزدیک به یک طیف رادیکال با طراحی، مسیر خود را که از روز ابتدای تشکیل مجلس هم مشخص بود، در پیش گرفتند.

تکثر مخالفان اصل85 شدن طرح صیانت در مجلس

 همانطورکه شرح آن رفت این طرح و شیوه رسیدگی به آن نه‌تنها در میان مردم و نخبگان با انتقادهایی مواجه شد، بلکه نمایندگان مجلس نیز نسبت‌به آن، موضع واحدی ندارند. جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز اخیرا ایرادی قانونی به روند بررسی طرح گرفت و تاکید کرد: طرح صیانت فضای مجازی غیرکارشناسی و چالش‌زاست؛ اولویت کشور واکسن و مساله معیشت است، نه اینترنت. مجتبی توانگر در جلسه علنی دیروز مجلس به‌عنوان نماینده متقاضیان درخواست لغو طرح، گفت: طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی از یکسو طرحی ناپخته و ناقص است و از سویی دیگر زندگی، آموزش، اطلاع‌رسانی و کسب‌وکار بخش قابل‌توجهی از ملت را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.درخواست نمایندگان با سیاه‌نمایی‌های دشمنان تفاوت دارد و مساله‌ای فنی و تخصصی است. رییس مجلس نیز در توییتی در پاسخ به سیاه‌نمایی‌ها علیه مجلس تاکید کرده بود که هیچ طرحی درحال‌حاضر تصویب نشده و مجلس صرفا به آغاز بررسی طرح رأی داده است. طرح در کمیسیونی از منتخبان کمیسیون‌ها به‌صورت علنی و شفاف بررسی خواهد شد. عمده ادعاها درباره طرح خلاف واقع است. مسدودسازی اینستاگرام و واتساپ برنامه مجلس نیست و طرح درخصوص این پلتفرم‌های پرکاربرد باید اصلاح شود.ساماندهی فضای مجازی و اینترنت جزو نیازهای ضروری کشور است اما مسائل مهم‌تری نیز وجود دارد که برای رفع آن‌ها تا حصول نتیجه باید تلاش کرد و به‌دوراز حاشیه‌سازی، این موضوع را نیز در دستورکار قرار داد. موافقان لغو رسیدگی طرح صیانت طبق اصل85، طیف مهم و تاثیرگذار مجلس هستند که باید در کمیسیون ویژه نیز اثرگذار باشند. در کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از فضای مجازی باید اکثریت حاکم شده و نظرات موافقان طرح لغو طرح صیانت، شنیده شده و در روند رسیدگی تاثیرگذار باشد.

نیاز به شفافیت

 طرح صیانت از فضای مجازی موجب شد تا طیف‌بندی موجود در مجلس یازدهم بیش از پیش خودنمایی کند و نمایندگان معتقد به رویکرد جامعه‌محور، مرز خود را  جدا کنند. رسیدگی به مسائل مهم کشور و کاهش مشکلات مردم مساله مهمی است که تمام نمایندگان مجلس در دوره حساس کنونی مدنظر قرار داده و از پیگیری مسائلی که جز ایجاد دغدغه برای مردم، فایده‌ای ندارد، خودداری کنند.شفافیت آرای نمایندگان مجلس نیز موضوع مهم دیگری است که علاوه بر پیگیری‌های بسیار هنوز به سرانجام نرسیده است و اهمیت این موضوع در روند رسیدگی به درخواست نمایندگان برای لغو طرح صیانت، بیش‌ازپیش خود را نشان می‌دهد.بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس درمورد لغو رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی طبق اصل هشتادوپنجم (۸۵) قانون اساسی در دستورکار جلسه غیرعلنی صبح دیروز مجلس بود. در جلسه غیرعلنی رأی‌گیری برای لغو این طرح به‌صورت استمزاجی صورت گرفت و نمایندگان با آن موافقت کردند. اما درنهایت در جلسه علنی نتیجه دیگری حاصل شد و دوگانگی در رأی دادن، چهره‌ای متفاوت از برخی نمایندگان به‌جا خواهد گذاشت.نمایندگان مجلس یازدهم از روزهای ابتدایی، بحث شفافیت آرای نمایندگان را در قالب یک طرح دنبال کردند. پس از تهیه این طرح نمایندگان مجلس با بررسی اولویت‌دار این طرح موافقت کرده و بنا شد تا این طرح به‌صورت دوشوری مورد بررسی قرار گیرد. سپس این طرح مجددا به کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس بازگشت تا از پیشنهادات نمایندگان استفاده شود.مالک شریعتی نیاسر اخیرا دراین‌باره تاکید کرده است که رسیدگی به طرح ‎شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون به پایان رسید، گزارش به صحن علنی ارسال خواهد شد تا در دستورکار هفتگی مجلس قرار گیرد.شفافیت آرای نمایندگان که از طرح‌های پرسروصدای مجلس یازدهم است و رییس مجلس نیز اولین امضاکننده آن محسوب می‌شود، هنوز به سرانجام نرسیده است و این موضوع ناراحتی‌هایی را در پی داشته و مضرات آن در جلسه علنی دیروز نیز هویدا بود.

جدی: کمیسیون در بررسی طرح صیانت از فضای مجازی شفاف باشد

در این زمینه با علی جدی، نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: استدلال موافقان اصل 85 ماندن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های ‌اجتماعی، این بود که چون روند بررسی این طرح طولانی است ممکن است در صحن به نتیجه نرسد و در کمیسیون تخصصی‌تر و بهتر می‌توان آن را بررسی کرد و درنهایت به نتیجه رساند.وی افزود: در مقابل ما با توجه به کسب‌وکار مردم و حضور و بهره‌وری گسترده مردم از این فضا به‌دنبال رفع دغدغه‌های مردم و بررسی طرح در صحن مجلس بودیم که در نهایت با رأی انگشت‌شماری این مساله محقق نشد.جدی تاکید کرد: بحث ما این بود که اگر مردم اقناع نشوند، با توجه به فضاسازی منفی دشمنان، در اجرای این طرح نیز مشکل وجود خواهد داشت و با خارج کردن آن از اصل85 به دنبال، اطلاع بیشتر مردم از این موضوع بودیم. با بی‌اعتمادی به‌وجودآمده، اجرای طرح در صورت به سرانجام رسیدن نیز مشکل خواهد بود.این نماینده مجلس با اشاره به سابقه اعمال محدودیت بر فضای مجازی و اینترنت در کشورهای خارجی گفت: در اکثر کشورها قوانینی برای مدیریت این فضا وجود دارد و در کشور ما به حال خود رها شده است که باید برای آن تدبیری اندیشید.نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه فضای مجازی در کشور ما رها شده و آن بی‌اعتمادی هم دلیلی برای این موضوع است، افزود: نظر ما این بود که در صحن بررسی شود؛ حالا که تصویب شد به کمیسیون برود، کار کارشناسی دقیق صورت گرفته و به مردم اطلاع‌رسانی مداوم شود.جدی با تاکید بر اینکه درخواست لغو 85شدن طرح فضای مجازی با دو رأی اختلاف، به نتیجه نرسید، تاکید کرد: کمیسیون شفاف باشد و جلسات علنی باشد. خبرنگاران حضور داشته باشند تا مردم نامحرم جلوه نکنند. محتوای قضیه با کارشناسان است اما بیرون مردم هستند و اقناع عمومی اهمیت زیادی دارد.

ارسال نظر