|
شناسه خبر: 4524

گزارش یک عکس؛

توهین آشکار

عکسی که سفیر جدید انگلستان و سفیر روسیه منتشر کرده‌اند با واکنش‌های بسیاری همراه بود که آنها را ناگزیر به ارائه توضیح کرد، اما آنطور که رئیس مجلس خواسته باید عذرخواهی هم کنند.

هنوز حواشی سفیر قبلی انگلیس در تهران و حضورش در اعتراضات و سایر مسائل فراموش نشده، جایگزین او جنجال به پا کرد! «سایمون شرکلیف» سفیر جدید انگلیس انگار به سفارت روسیه در تهران رفته و درست در همام حلی که روزی- سال 1322- روزولت، چرچیل و استالین کنفرانس تهران را بدون اطلاع ایران برگزار کرده‌ بودند، عکس گرفته است. اتفاقا صندلی خالی آمریکا را گذاشته بودند! 

انتشار این عکس البته با واکنش‌ها و انتقادات بسیاری از سوی کاربران ایران در شبکه‌های اجتماعی و بعد هم مقامات رسمی کشورمان همراه شد. مثلا محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «اقدام دور از ادب دیپلماتیک و نامناسب سفرای دو کشور روسیه و انگلستان باید به سرعت توسط وزارت خارجه پیگیری شود. هر دو سفیر باید فوراً به طور رسمی بابت اقدام انجام شده عذرخواهی کنند در غیر اینصورت واکنش قاطع دیپلماتیک ضروری خواهد بود».

محمدجواد ظریف نیز در صفحه توییتر خود نوشت: «امروز یک تصویر به شدت ناپسند را مشاهده کردم. باید به همگی یادآوری کنم که اوت ۲۰۲۱، نه اوت ۱۹۴۱ است و نه دسامبر ۱۹۴۳. مردم ایران - از جمله در جریان مذاکرات برجام - نشان دادند که سرنوشت آن‌ها هرگز نمی‌تواند تابع تصمیمات سفارتخانه‌های خارجی یا قدرت‌های خارجی باشد».سید رسول موسوی دستیار وزیر امور خارجه نیز به این عکس توهین آمیز واکنش نشان داد و به آن ها توصیه کرد ماجرای «نوز» بلژیکی را بخوانند. او توییت کرد: « ‌عجیب است درست ۱۲۰ سال پیش محرم سال ۱۳۲۳ قمری  موسیو نوز بلژیکی که از طرف روس‌ها وزیر گمرکات ایران شده بود عکسی از خود منتشر کرد که جرقه ای برای انقلاب مشروطیت و سرانجام اخراج وی از ایران شد. به سفرای انگلیس و روسیه که فارسی می دانند توصیه می کنم ماجرای نوز را بخوانند».

حسام الدین آشنا مشاور سابق روحانی نیز از دیر افرادی بود که به این اقدام توهین آمیز واکنش نشان داد. او در صفحه توییتر خود نوشت: « از آن عکس تاریخی تا این عکس توهین آمیز، خیلی چیزها عوض شده؛ قدرتی مطلق برای آمریکا، امپراطوری برای بریتانیا، وجودی برای اتحاد جماهیر شوروی و جوانک شاهی برای ایران اشغالی باقی نمانده است. اما یک چیز هنوز باقی است: سرشت استکباری و خوی خود برتر بینی کسانی که به صندلی‌ها تکیه زده‌اند».

همین واکنش‌ها بود که سبب شد سفارت روسیه ناگزیر به ارائه توضیحاتی شود و اعلام کند که «تنها معنای این عکس یادآوری و ادای احترام به تلاش‌های مشترک دولت‌های متحد علیه نازیسم در جنگ جهانی دوم بود».

در پیام سفارت روسیه آمده است: با توجه به واکنش‌های انجام‌شده به تصویر منتشرشده از سوی ما، می‌خواهیم دقت کنیم که این تصویر زمینه ضد ایرانی ندارد و قرار نبود احساسات مردم کشور دوست، ایران را آزرده کنیم. تنها معنای این عکس یادآوری و ادای احترام به تلاش‌های مشترک دولت‌های متحد علیه نازیسم در جنگ جهانی دوم بود. ایران دوست و همسایه ماست و به تقویت روابط مبتنی بر احترام متقابل ادامه می‌دهیم./ فردا

ارسال نظر