|
شناسه خبر: 4535

بررسی کابینه پیشنهادی رئیسی؛

مردان رئیس‌جمهور

سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در نامه‌ای به رییس مجلس فهرست وزرای دولت سیزدهم را جهت اخذ رأی اعتماد به مجلس معرفی کرد.

روزنامه «صبح نو» کابینه پیشنهادی رییسی را بررسی کرده است: کابینه دولت سیزدهم پس از گمانه‌زنی‌های بسیار به مجلس معرفی شد. افرادی که اگرچه عمدتا چهره‌های شناخته‌شده‌ای به حساب نمی‌آیند، اما حالا باید پس از گذشتن از خوان مجلس، سکان اداره یک وزارت‌خانه را در دست بگیرند و وضع موجود را به نفع مردم تغییر داده و اوضاع نابسامان را سامان دهند.

سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در نامه‌ای به رییس مجلس فهرست وزرای دولت سیزدهم را جهت اخذ رأی اعتماد به مجلس معرفی کرد. عیسی زارع‌پور، وزیر معرفی‌شده ارتباطات و فناوری اطلاعات، عضو هیات‌علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران است. وی در بخش‌های مختلفی فعالیت کرده است که معاون رییس قوه‌قضاییه و رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قو‌ه‌قضاییه، مهم‌ترین آن به حساب می‌آید.فعالیت در دفتر مقام معظم رهبری و ریاست مرکز حفاظت و اطلاعات قوه‌قضاییه بخشی از کارنامه حجت‌الاسلام سید اسماعیل خطیب، وزیر معرفی‌شده اطلاعات است. احسان خاندوزی وزیر معرفی‌شده امور اقتصادی و دارایی، نایب‌رییسی کمیسیون اقتصادی مجلس و مدیریت گروه اقتصاد اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی را در کارنامه خود دارد.

حسین باغگلی وزیر معرفی‌شده آموزش‌وپرورش، عضو هیات‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد است که سوابق و تجربیات مدیریتی و اجرایی متعددی در حوزه تعلیم و تربیت در کارنامه خود دارد. بهرام عین‌اللهی  وزیر معرفی شده بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، متخصص چشم‌پزشکی، فلوشیپ قرنیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی است که علاوه بر معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سمت‌های گوناگونی در کارنامه خود دارد.

حجت‌الله عبدالملکی، وزیر معرفی‌شده تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عضو هیات امنای کمیته امداد امام‌خمینی(ره) با حکم مقام معظم رهبری است که در سال‌های گذشته معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد نیز بوده است. سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر معرفی‌شده جهاد کشاورزی، دارای دکترای آبخیزداری گرایش هیدرولوژی از دانشگاه دولتی مسکو و رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس یازدهم است.امین‌حسین رحیمی، وزیر معرفی‌شده دادگستری، دانش‌آموخته دکتری در رشته فقه و حقوق جزا و قاضی دادگستری با بیش از ۳۵سال خدمت در مشاغل مختلف قضایی است. امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر معرفی‌شده دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح است که سابقه فرماندهی در دفاع مقدس  را نیز در کارنامه خود دارد. سیدحمید سجادی هزاوه وزیر معرفی‌شده ورزش و جوانان، که خود از قهرمانان ملی، المپیک و مدال‌آور در مسابقات آسیایی رشته ورزشی دوومیدانی است، دانش‌آموخته دکترای تخصصی مدیریت و برنامه‌ریزی در تربیت‌بدنی نیز هست.سیدرضا فاطمی‌امین وزیر معرفی‌شده صنعت، معدن و تجارت نیز سوابق مهمی ازجمله معاونت برنامه‌ریزی وزارت «صنعت، معدن و تجارت» را در کارنامه دارد. محمدعلی زلفی‌گل وزیر معرفی‌شده علوم، تحقیقات و فناوری، دانش آموخته دکتری شیمی آلی از دانشگاه شیراز و عضو هیات‌علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان است که سابقه مدیریت در جاهای مختلف را در کارنامه دارد. محمدمهدی اسماعیلی، وزیر معرفی‌شده فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانش آموخته دکتری علوم سیاسی است که در سال‌های گذشته در سمت‌های مختلفی حضور داشته است. 

وزرای صاحب‌نام دولت سیزدهم

احمد وحیدی وزیر معرفی‌شده کشور، فرد شناخته‌شده‌ای است که فرماندهی نیروی قدس سپاه و حضور در وزارت دفاع را در کارنامه دارد. سیدعزت‌الله ضرغامی وزیر معرفی‌شده میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و  گردشگری، دو دوره ریاست سازمان صداوسیما با حکم مقام معظم رهبری، تنها بخشی از سابقه است. جواد اوجی، وزیر معرفی‌شده نفت، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در دولت دهم است که سوابق دیگری نیز در کارنامه خود دارد. حسین‌امیر عبداللهیان وزیر معرفی‌شده امور خارجه، دستیار ویژه رییس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی است که سابقه حضور طولانی در وزارت خارجه را در کارنامه خود دارد. رستم قاسمی وزیر معرفی شده راه و شهرسازی، عضو هیات‌علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) است که سابقه وزارت در دولت دهم را نیز در کارنامه دارد. علی‌اکبر محرابیان وزیر معرفی‌شده نیرو، وزیر صنایع و معادن در دولت‌های نهم و دهم، دستیار ویژه رییس‌جمهور و مجری طرح مهر ماندگار را در کارنامه دارد. ناشناخته بودن برخی از وزرای معرفی‌شده، موجی از انتقادها و گلایه ها را در روزهای اخیر به دنبال داشته است که بخشی از آن را باید نشات‌گرفته از گمانه‌زنی‌های روزهای اخیر دانست و عدم تطابق اسامی معرفی‌شده با اسامی مطرح‌شده، باعث تحلیل‌های نادرست شده است. 

شکستن حلقه مدیریتی در کشور

کاهش سنی کابینه سیزدهم، مساله امیدوارکننده‌ای است که در دو دوره پیش عدم تحقق آن، علی‌رغم شعارهای داده‌شده، دستاوردهای چندانی برای ملت ایران نداشت و حضور ژنرال‌ها نه‌تنها مشکلات را مرتفع نکرد، بلکه اوضاع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و غیره را به چالش کشید و مردم را به زحمت انداخت. با شکسته‌شدن حلقه مدیریتی کشور و ورود افراد تازه‌نفس، جدید و ناشناخته می‌توان به تغییر وضعیت امیدوار بود. علاوه بر این علی‌رغم سیاه‌نمایی‌ها و برچسب‌هایی که در سال‌های گذشته و به‌ویژه از انتخابات96، به رئیسی نسبت می‌دادند، افراد معرفی‌شده به مجلس نه‌تنها تندرو نیستند بلکه چهره‌ای معقول دارند و این موضوع از سیاسی‌کاری و جناح‌بازی، پیشگیری خواهد کرد. در بعد سیاست داخلی وزیر کشور که فردی شناخته‌شده و باسابقه است می‌تواند با ساماندهی اوضاع و بهره‌گیری از نیروهای جوان در کشور، علاوه بر حل چالش‌ها و شکاف‌های موجود، زمینه تحقق بیانیه گام دوم انقلاب را فراهم کرده و از تمام نیروهای سیاسی با توجه به شعار «دولت مردمی»، در جهت اعتلای ایران اسلامی بهره ببرد.علی‌رغم فشارها و هجمه‌ها، سیاست‌های دفاعی و امنیتی ایران در سال‌های گذشته متوقف نشده‌ است؛ هرچند در دوره‌هایی به با چالش‌هایی مواجه شده، اما در نهایت در مسیر رشد حرکت کرده و زمینه‌ها را برای دست برتر ایران فراهم کرده و از منافع مردم ایران دفاع کرده است. توانمندی نظامی و امنیتی پشتوانه مهمی برای دولت است که می‌تواند در همه عرصه‌ها از آن بهره ببرد و با فضای موجود، ایران بیش از پیش  در این حوزه می‌درخشد.درنهایت باید به این موضوع اذعان کرد که تغییرات در حوزه سیاست داخلی تنها با تغییر وزیر محقق نخواهد شد و باید با تغییر سریع سایر سطوح، مدیران باانگیزه و بابرنامه را وارد سیستم مدیریتی کرد و با این اتفاق خواسته مردم محقق شده و دغدغه‌های‌شان برطرف می‌شود. 

ایمانی: ناشناخته بودن وزرای معرفی‌شده، به معنای ضعیف بودن آن‌ها نیست

ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: در کابینه‌ای که معرفی شده است اکثریت آن‌ها افرادی‌اند که ناشناخته هستند.وی افزود: البته اینکه می‌گویم ناشناخته هستند به معنای این نیست که ضعیف باشند، ناشناخته بودن در دو سطح مطرح است؛ یک سطح این است که چهره فرد برای عموم افراد جامعه ناشناخته باشد و سطح دوم این است که گاهی اهل فن و حوزه مربوطه نیز چهره مشخصی از فرد معرفی‌شده نداشته باشند و برای آن‌ها هم عملکرد وی و سابقه‌اش ناشناخته باشد.ایمانی با بیان اینکه تعدادی از افراد کابینه آقای رئیسی برای اهل فن هم ناشناخته هستند، تاکید کرد: مثلا وزیر آموزش‌وپرورش برای آموزش‌و‌پرورشی‌ها ناشناخته است و در خصوص وزیر علوم و وزیر بهداشت هم این موضوع صدق می‌کند. وی با تاکید بر اینکه قضاوت درحال‌حاضر سخت است، گفت: باید عملکرد وزرای معرفی‌شده را در حوزه اجرا دید اما انتظارها بیش از این بود. شاید با اسامی که در یک‌ماه گذشته مطرح شدند انتظارها بالا رفته باشد اما کابینه معرفی‌شده در حد انتظار نخبگان نبود و همه این‌ها را باید با دیدن عملکرد در آینده قضاوت کرد.این کارشناسی مسائل سیاسی با بررسی افراد معرفی‌شده برای کابینه دولت سیزدهم در عرصه سیاست داخلی، امنیتی و دفاعی، گفت: وزیر کشور فرد شناخته‌شده‌ای است و مردم و نخبگان با وی آشنا هستند اما عملکرد وی را نمی‌توان از حالا پیش‌بینی کرد. ایمانی تاکید کرد: دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز فعلا مشخص نشده است و اگر شمخانی گزینه شورا باشد با وحیدی همخوانی و همکاری خوبی خواهد داشت اما وزیر اطلاعات و وزیر دفاع ناشناخته هستند. همه این مواردی که گفتم به معنای این نیست که کابینه ضعیف معرفی شده است.

سردار سنایی‌راد: افزایش توان دفاعی و اطلاعاتی در دستورکار کابینه باشد

سردار رسول سنایی‌راد درخصوص وزرای امنیتی - دفاعی دولت سیزدهم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفت: درمجموع توان دفاعی و اطلاعاتی نظام در سطحی است که موقعیت امروز ما نه تنها باعث شده به توازن قدرت دست پیدا کنیم، بلکه تهدیدات را رفع و می‌توانیم در منطقه توازن ایجاد کنیم. معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا افزود: توقع از کابینه آینده این است که این روند ادامه پیدا کند. ترور شهید فخری‌زاده گویای خلأهایی است که باید برطرف شود. کسانی که در این عرصه حضور پیدا می کنند باید توانمندی لازم برای حفظ روند و برطرف کردن خلأها را داشته باشند.سردار سنایی‌راد با اشاره به وزیر معرفی‌شده اطلاعات، گفت: خطیب تجربه حضور در وزارت اطلاعات را دارد و بخشی از بدنه این وزارتخانه به حساب می‌آید و وقتی نیز که در قوه‌قضاییه قرار گرفت، باعث شده است دید مکمل پیدا کند. وی خاطرنشان کرد: امیر آشتیانی هم که سابقه کار در ستاد کل نیروهای مسلح را دارد و اقتضائات وزارت دفاع و نیروهای مسلح را می‌داند و با همه ارکان نیروهای مسلح در تعامل بوده است. وزیر معرفی‌شده دفاع نیز می‌تواند از پس این کار بربیاید و اشراف کامل و توانمندی لازم را دارد.

ارسال نظر