|
شناسه خبر: 4560

اخبار سیاسی/ دولت رئیسی/ کابینه رئیسی؛

فهرست ۱۹ وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم در مجلس اعلام وصول شد

فهرست ۱۹ نفره وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم صبح امروز از سوی «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس جهت بررسی در کمیسیون‌های تخصصی و اخذ رأی اعتماد در صحن مجلس، اعلام وصول شد.

فهرست ۱۹ نفره وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم که روز چهارشنبه گذشته طی نامه‌ای از سوی رئیس‌جمهور جهت اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود، توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

قالیباف پیش از اعلام وصول فهرست ۱۹ نفره وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم گفت: سعی ما بر این بود که روز چهارشنبه اعلام وصول انجام شود اما نامه رسمی دولت ساعت ۱۳:۳۵ به دست ما رسید و جلسه صحن علنی تعطیل شده بود بنابراین طبق آئین نامه داخلی مجلس مکلف هستیم اعلام وصول را در صحن علنی و به صورت علنی انجام دهیم.

وی تاکید کرد: بنا به فرمان رهبر انقلاب مبنی بر اینکه وقفه‌ای در معرفی کابینه ایجاد نشود، با اولویت این اعلام وصول در دستور کار مجلس قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: دولت طبق آئین نامه داخلی دو هفته فرصت داشت فهرست وزرای پیشنهادی را به مجلس ارائه کند اما کمتر از یک هفته آن را ارائه کرد. یک برنامه کلی در چندین صفحه به این لیست ضمیمه شده است که به نمایندگان ارائه خواهد شد.

قالیباف تاکید کرد: طبق آئین‌نامه، تجربه، تخصص، سوابق، برنامه‌های وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. وزرا باید حتماً همه برنامه‌های خود را در سامانه مجلس قرار دهند چون این سامانه مورد رجوع تمام کمیسیون‌ها و نمایندگان است.

وی افزود: امروز فهرست وزراء به کمیسیون‌های تخصصی ارسال خواهد شد. در مهلت یک هفته‌ای نیز صلاحیت وزرا به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بنابراین کمیسیون‌های تخصصی،نقش مهم و جدی در بررسی رأی اعتماد به وزرا را دارند. گزارش کمیسیون‌ها به صحن بسیار اساسی است و از کمیسیون های تخصصی خواهش می کنم نظر خودشان را به صورت روشن و شفاف توسط سخنگوها به صحن مجلس اعلام کنند.

قالیباف تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی مبتنی بر کارآمدی، پاسخگویی، برنامه، اسناد بالادستی، چابکی در تصمیم گیری، صلاحیت وزرا را بررسی خواهد کرد اما نمایندگان به این نکته مهم توجه داشته باشند که رئیس‌جمهور، رئیس قوه مجریه است و وی وظیفه پیشبرد امور را برعهده دارد و می‌خواهد با این تیم کار کند. البته این حرف من به این معنا نیست که هر گزینه‌ای که رئیس جمهور ارائه داده است، مجلس رأی اعتماد دهد.

وی تأکید کرد: قانون رأی اعتماد را بر عهده مجلس شورای اسلامی گذاشته است و حرف آخر را در رأی  اعتماد مجلس می‌زند اما باید انصاف داشته باشیم و بدانیم این تیم، انتخاب رئیس‌جمهور بوده است و وی تصمیم دارد با این افراد کار کند. مجلس شورای اسلامی نیز طبق قانون برنامه کارآمدی، پاسخگویی، سوابق و کارنامه وزرا را باید مورد بررسی قرار دهد.

رئیس مجلس گفت: تا ظهر سه‌شنبه، صلاحیت وزرا در کمیسیون‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و شنبه و یکشنبه هفته جاری مجلس تا ساعت ۱۰ جلسه دارد. شنبه هفته آینده نیز جلسه علنی برای بررسی رأی اعتماد به وزراء برگزار خواهد شد. امیدواریم تا سه‌شنبه و یا حداکثر چهارشنبه هفته آینده رأی اعتماد به وزرا در صحن علنی مجلس نهایی شود.

رئیس مجلس در ادامه نامه رئیس‌جمهور در مورد معرفی وزرای پیشنهادی و برنامه‌های دولت که ضمیمه نامه شده است را به شرح زیر قرائت کرد.

نام

وزیر پیشنهادی

وزارت امور خارجه

حسین امیرعبداللهیان

وزارت صنعت، معدن، تجارت

سیدرضا فاطمی امین

وزارت راه و شهرسازی

رستم قاسمی

وزارت بهداشت

بهرام عین‌اللهی

وزارت کشور

احمد وحیدی

وزارت آموزش و پرورش

حسین باغگلی

وزارت اقتصاد

احسان خاندوزی

وزارت علوم

محمدعلی زلفی‌گل

وزارت ارشاد

مهدی اسماعیلی

وزارت میراث فرهنگی

عزت الله ضرغامی

وزارت اطلاعات

سید اسماعیل خطیب

وزارت دفاع

محمدرضا قرائی آشتیانی

وزارت کار

حجت الله عبدالملکی

وزارت دادگستری

امین حسین رحیمی

وزارت ورزش و جوانان

حمید سجادی

وزارت ارتباطات

عیسی زارع‌پور

وزارت نفت

جواد اوجی

وزارت نیرو

علی اکبر محرابیان

وزارت جهاد کشاورزی

سید جواد ساداتی‌نژاد

ارسال نظر