|
شناسه خبر: 4580

سخنان قالیباف درباره وزرای پیشنهادی، مسیر را برای حل مشکلات مردم هموار کرد؛

مجلس، کنار دولت

دولت سیزدهم در مسیر تلاش برای تحقق وعده‌هایش، حالا به ایستگاه بهارستان رسیده است. رأی اعتماد مردم از طریق نمایندگانش در مجلس شورای اسلامی به وزرای مشخص‌شده، مرحله‌ای دیگر برای آغاز کار جدی‌تر دولت است.

روزنامه «صبح نو» نوشت: دولت سیزدهم در مسیر تلاش برای تحقق وعده‌هایش، حالا به ایستگاه بهارستان رسیده است. رأی اعتماد مردم از طریق نمایندگانش در مجلس شورای اسلامی به وزرای مشخص‌شده، مرحله‌ای دیگر برای آغاز کار جدی‌تر دولت است. رئیسی با معرفی اسامی وزرا به مجلس حالا در انتظار نظر نمایندگان است. اگرچه نمایندگان و رییس مجلس چه در دولت قبل و چه در این دولت بیشترین همکاری و هماهنگی را با دولت داشته و خواهند داشت اما این به معنای تایید صددرصدی تمام تصمیمات و خواسته‌های دولت نیست و براساس قانون، مجلس مکلف است مسائل و ابعاد گوناگون موضوع را در نظر بگیرد.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه علنی روز گذشته مجلس، با تشریح سازوکار بررسی وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌ها، تاکید کرد: نمایندگان باید مبتنی بر توانایی، کارآمدی، پاسخگویی، برنامه، اسناد بالادستی، چابکی در تصمیم‌گیری و سایر نکاتی که براساس قانون به‌عنوان مبنا برای بررسی وزرای پیشنهادی مشخص شده است، برنامه وزرای پیشنهادی را بررسی کنند اما این نکته را موردنظر داشته باشید که رییس دولت، رییس قوه مجریه و مدیر اجرایی، رییس‌جمهور محترم است و وی وظیفه پیشبرد کارها را برعهده دارد و با پذیرش مسوولیت قرار است با این تیم کار کند، بنابراین این موضوع را مدنظر داشته باشید.

توجه قالیباف به بررسی دقیق وزرای پیشنهادی، نشان‌دهنده عزم مجلس برای رفتار قانونی و تصمیم دقیق است و این رویکرد می‌تواند لابی‌گری را تضعیف کرده و وزرای کارآمد و پاسخگو را راهی وزارتخانه‌ها کند؛ رویکردی که اگر بر اساس مواضع رییس مجلس، دقیق پیگیری شود، امید به حل مشکلات چندان دور از دسترس نخواهد بود.

همکاری مجلس با دولت برای تشکیل کابینه

 از سوی دیگر، این سخنان قالیباف به معنای سخت‌گیری و ایجاد مانع در مسیر شکل‌گیری کابینه نیست و همانطور که به‌وضوح اشاره کرده است، نمایندگان باید به این موضوع دقت داشته باشند که درنهایت رییس‌جمهور باید با وزرای دولت کار کرده و امور را پیش ببرد. همکاری مضاعف مجلس یازدهم با دولت سیزدهم موضوعی است که همگان به آن اذعان دارند. روح حاکم بر مجلس و دولت، روح همکاری برای پیشبرد اهداف انقلاب و مردم است و در این مسیر در روزهای آینده شاهد نهایت همکاری بین دولت و مجلس برای تشکیل کابینه خواهیم بود.

رییس مجلس شورای اسلامی در سخنان روز گذشته خود دراین‌باره نیز نکاتی را گفت و همکاری به معنای تبعیت از دولت نیست. قالیباف گفت که این حرف من بدان معنا نیست که هر چه رییس‌جمهور محترم به مجلس ارائه داد، نمایندگان به آن رأی اعتماد دهند، خیر. اگر اینگونه بود، دیگر قانون مشخص نمی‌کرد که باید لیست کابینه پیشنهادی به مجلس ارسال شود. اینکه قانون رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی را برعهده مجلس گذاشته و حرف آخر را در رأی اعتماد، مجلس می‌زند، هیچ شکی نیست اما ما باید انصاف را به خرج دهیم. به‌هرحال این تیم انتخاب رییس‌جمهور بوده و می‌خواهد امور کشور را با این تیم انجام دهد.

وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های متعدد حضور خواهند یافت، قبل از جلسه رأی اعتماد برنامه خود را برای نمایندگان تشریح خواهند کرد. سید نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیات‌رییسه مجلس در حاشیه نشست علنی دیروز دراین‌باره گفت: 19وزیر پیشنهادی دولت از امروز تا روز سه‌شنبه هفته جاری به‌صورت روزانه در کمیسیون‌های تخصصی و ویژه مجلس حضور پیدا کرده و تا آخر هفته 270جلسه با حضور این وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌ها برگزار خواهد شد.

انتقادها به فهرست پیشنهادی وزرا

اگرچه وزرای معرفی‌شده به مجلس در ابتدا با انتقادهایی مواجه شد اما درنهایت رییس‌جمهور اختیار انتخاب وزرا را دارد و مجلس هم باید با بررسی سوابق و برنامه‌ها، نظر خود را اعلام کند. انتقادها به فهرست معرفی‌شده می‌تواند مانع حضور برخی از افراد در کابینه شود اما درنهایت با  توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، تشکیل کابینه‌ای قدرتمند و کارآمد، در حداقل زمان ممکن، از دید نمایندگان مجلس دور نخواهد ماند و مجلس انقلابی و دولت مردمی دست در دست یکدیگر برای رفع مشکلات تلاش خواهند کرد.

 برخی از نمایندگان مجلس نیز نسبت به افراد پیشنهادی برای کابینه انتقاد داشتند. سید غنی نظری، نماینده اردبیل تاکید کرد که کابینه‌‌ ارسالی به مجلس، نمایندگان دغدغه‌مند را قانع نکرده است. ابربحران‌های اقتصادی با این کابینه حل‌شدنی نیست. کاش قبل از وصول چهارنفر از لیست پس گرفته شود. فاطمه محمدبیگی، نماینده قزوین نیز در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: «درحالی‌که انتظار می‌رفت، برای برخی از وزارتخانه‌ها از بانوان استفاده شود اما در لیست وزرای پیشنهادی نام هیچ بانویی به چشم نمی‌خورد.»

 حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی، نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اظهار داشت: بسیاری از افرادی که با عنوان وزرای پیشنهاد‌ی کابینه سیزدهم به مجلس ارائه‌شده، افرادی قوی و خوب هستند اما روی برخی افراد بحث هست.

البته این‌ها تنها انتقادهایی نیست که برخی از نمایندگان به فهرست معرفی‌شده دارند اما درنهایت باید این موضوع  را پذیرفت که فضای کلی حاکم بر مجلس همکاری و هم‌افزایی با دولت، در جهت حل مشکلات مردم است. عدم باندبازی و لابی‌گری برای تشکیل دولت و هماهنگی با نمایندگان از یکسو و عدم سهم‌خواهی‌های ساختاری از دولت سیزدهم، باعث شده است تا شرایط برای بررسی تخصصی و فنی وزرا در مجلس فراهم شده و نمایندگان بتوانند بدون سیاسی‌کاری و فشار از بیرون، کابینه مردمی را با رأی اعتماد راهی مقابله با وضع موجود کنند.

سخنان روز گذشته رییس مجلس نیز از یکسو پشت پا به تحلیل‌های بی‌پایه، برای ایجاد اختلاف بین دولت و مجلس و از سوی دیگر، ریل‌گذاری برای هم‌افزایی و هماهنگی دولت و مجلس است. هماهنگی که می‌تواند قوانین محکم را برای حل مشکلات مردم تصویب و به مرحله اجرا برساند. ناهماهنگی مجلس و دولت، آسیب‌های ز یادی را متوجه مردم می‌کند که در گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم.

جوکار: وزرای پیشنهادی باید برنامه های دقیقی داشته باشند

در این زمینه با محمد صالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی به گفتگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح نو» اظهار داشت: مجلس با دولت تعامل خوبی دارد و در این شکی نیست. 

وی افزود: مجلس انقلابی و دولت انقلابی با تعامل و همکاری می توانند مشکلات مردم را حل کرده و رنج های آنها را کاهش دهند. برای انجام این مهم برنامه ریزی و حرکت انقلابی ضروری است.

 نماینده مردم یزد در مجلس تاکید کرد: کارها و اقدامات در سایه مدیران قوی، کارآمد و جدی پیگیری خواهد شد و دولت نیز به‌دنبال این موضوع است تا بتواند مشکلات مردم را حل کند.

وی اظهار کرد: وزرا در کمیسیون ها حضور پیدا می کنند و برنامه‌های خود را ارائه می دهند، اما ارزیابی نهایی با نمایندگان محترم است. وزرای پیشنهادی باید در حوزه کلان مدیریتی وزارتخانه های خود، برنامه های دقیقی داشته باشند و خودشان را طوری به نمایندگان عرضه کنند که موفق به اخذ رای اعتماد شوند.

جوکار افزود: امیدواریم وزرا بتوانند رای اعتماد بگیرند و به‌زودی شاهد شکل گیری دولت باشیم. با این اتفاق می‌توانیم با بعضی از تقابل هایی که وجود دارد و مانع ایجاد آرامش و آسایش برای مردم شده است مبارزه کنیم.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با بیان اینکه فضای کلی نسبت به برخی وزرا مثبت تر است، گفت: برخی از وزرای پیشنهادی کارنامه خوب و روشنی دارند و کارآمدی آنها شفاف است. وزرا در کمیسیون‌ها حضور پیدا کرده و به سوالات پاسخ می دهند.

 وی در پایان با اشاره به جلسه کمیسیون شوراها با دو وزیر پیشنهادی، گفت: وزیر پیشنهادی کشور با برنامه و قوی در کمیسیون حاضر شد و دلیل این موضوع نیز سابقه مدیریتی و توانمندی وی است.  همچنین وزیر پیشنهادی کشاورزی نیز برنامه های خوبی برای این حوزه داشت.

ارسال نظر