|
شناسه خبر: 4581

تاکتیک جدید حامیان دولت روحانی برای ناکامی اصولگرایان چیست؟

دایه‌های مهربان‌تر از مادر

با اینکه تا اطلاع ثانوی باید جواب هشت سال ناکارآمدی خود در دولت موسوم به تدبیر و امید را بدهند، لیکن این روزها با اختلاف‌افکنی میان نیروهای اصولگرا و ادعای سهم‌خواهی هر طیف اصولگرایی از دولت سیزدهم، درصدد لاپوشانی ضعف‌های خود و دادن آدرس غلط به مخاطب خود هستند.

روزنامه «صبح نو» نوشت: با اینکه تا اطلاع ثانوی باید جواب هشت سال ناکارآمدی خود در دولت موسوم به تدبیر و امید را بدهند، لیکن این روزها با اختلاف‌افکنی میان نیروهای اصولگرا و ادعای سهم‌خواهی هر طیف اصولگرایی از دولت سیزدهم، درصدد لاپوشانی ضعف‌های خود و دادن آدرس غلط به مخاطب خود هستند. داریم از اصلاح‌طلبانی سخن می‌گوییم که مهم‌ترین حامی دولت حسن روحانی در هشت سال گذشته بودند و حالا در مهجوریت مطلق سیاسی، مشغول قصه‌بافی برای اصولگرایان هستند.

وقتی بحث معرفی وزرای پیشنهادی سیدابراهیم رئیسی به مجلس داغ شد، بحثی در میان رسانه‌های اصلاح‌طلب با محوریت سهم‌خواهی طیف‌های اصولگرایی از رییس‌جمهوری، درگرفت. اصلاح‌طلبان با این خط شائبه‌سازی قصد داشتند اصولگرایان را درگیر جنگ قدرت نشان بدهند و وانمود کنند که انرژی دولت رئیسی از همان آغازبه‌کار، صرف دادن سهم به اصولگرایان شده و علنا از دغدغه مردم فاصله گرفته است. شائبه سهم‌خواهی یا به بیان درست‌تر بزرگنمایی مقوله سهم‌خواهی، چیزی بود که اصلاح‌طلبان از پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری بر آن نظر داشتند و معتقد بودند که تمامی نامزدهای به‌اصطلاح آن‌ها پوششی، پس از 28خرداد در کابینه پست خواهند گرفت.

در همین ارتباط، مهم‌ترین خطی که توسط رسانه‌های اصلاح‌طلب دنبال شد تاکید روی سهم‌خواهی اصول‌گرایان از رئیسی بود. اصلاح‌طلبان و رسانه‌های نزدیک به آن‌ها حتی بعدا دلیل تاخیر در معرفی کابینه به مجلس را وجود اختلاف عمیق میان رئیسی و مخبر دزفولی معاون اول رییس‌جمهوری بر سر ترکیب تیم اقتصادی دولت ازجمله وزیر اقتصاد، رییس سازمان برنامه و بانک مرکزی اعلام کردند. حتی پس از مشخص شدن ترکیب نهایی وزرای پیشنهادی رئیسی، اصلاح‌طلبان باز هم دست از ایجاد اختلاف میان نیروهای اصولگرا/انقلابی دست برنداشتند و سعی کردند دولت را از وضعیت وحدت به کثرت و چندتکه‌ای میل دهند. در همین باره، روزنامه «شرق» روز گذشته در گزارشی با عنوان «مخالف‌خوانی‌ها با کابینه»، نامه اخیر یکی از اعضای جبهه پایداری به رییس‌جمهوری درباره وزیر پیشنهادی اطلاعات را دستمایه ادعای خود مبنی بر وجود چنددستگی در جریان اصولگرایی پیرامون ترکیب کابینه سیزدهم قرار داد. 

اختلاف‌اندازی با واژه نخ‌نمای «تکنوکرات» 

برای نمونه، محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای نزدیک به علی لاریجانی، در ادعایی بی‌پایه و بی‌سند ضمن اتصاف سعید محمد به «تکنوکرات قدرتمند»، عدم حضور او در ترکیب وزرای پیشنهادی ابراهیم رئیسی را حاصل فشار رییس مجلس بر رییس‌جمهوری برشمرد. مدیر سایت خبرآنلاین در همین باره مدعی شد: «گرچه وجود افرادی مثل سعید محمد می‌توانست وزن کابینه را بالاتر ببرد و سنگین‌تر کند اما به‌هرحال، فشار قالیباف باعث شد که سعید محمد به‌طورکلی از کابینه حذف شود».

نکته قابل‌تامل اینجاست که مهاجری و سایر چهره‌های نزدیک به گفتمان اعتدالگرایی-اصلاح‌طلبی، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری نیز با ایجاد ثنویت/نزاع میان اصولگرایان، در پی درگیرکردن نیروهای اصولگرا به یک دوقطبی برساخته و درنتیجه تضییع وحدت اصولگرایان(حول ابراهیم رئیسی) به نفع کاندیداهای نزدیک به گفتمان اصلاح‌طلبی بودند.حمایت نزدیکان به دولت روحانی از برخی افراد منسوب به اصول‌گرایی هم هدف تفرقه در جریان انقلاب را تعقیب می‌کند و هم به‌دنبال ایجاد فضا برای حامیان دولت روحانی است که خود را در فضای سیاسی حفظ کنند و البته دراین‌میان گرچه خود را خیرخواه دولت جدید نشان می‌دهند اما در باطن از پس این اختلافات به‌دنبال ناکامی دولت جدید هستند. 

ادعای نفوذ احمدی‌نژادی‌ها در کابینه رئیسی

یکی دیگر از خط‌های تبلیغاتی اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان طی روزهای گذشته، ایجاد تناظر و شباهت میان دولت ابراهیم رئیسی با دو دولت محمود احمدی‌نژاد بوده است. این جریان تبلیغاتی، با برشمردن وزرا و مدیران دولت‌های نهم و دهم و حضورشان در کابینه پیشنهادی ابراهیم رئیسی و درنتیجه توصیف دولت سیزدهم به «دولت احمدی‌نژادی‌ها»، قصد دارند از هم‌اکنون میان رییس‌جمهوری و سایر نیروهای انقلابی رودررویی اندازند و چنین القا کنند که دولت آینده تحت تاثیر یک اندیشه به‌خصوص قرار دارد. در همین باره، خبرآنلاین چندی پیش در گزارشی با عنوان «سهم تندروها و احمدی‌نژادی‌ها در کابینه رئیسی»، به نقل از محمود میرلوحی، فعال اصلاح‌طلب مدعی تفوق نیروهای به خصوصی بر دولت آینده شد؛ «شاهد حضور آنان (اشاره به آقایان ضرغامی، وحیدی، رستم قاسمی، محرابیان و میرکاظمی) در کابینه دولت آقای رئیسی هستیم و بنابراین مشخص است که یک بخش قابل‌توجهی از نیروهای دولت اول آقای احمدی‌نژاد هستند». ادعای احمدی‌نژادی بودن دولت رئیسی، در شرایطی است که تمامی چهره‌های مشترک در دولت‌های احمدی‌نژاد و رئیسی، از رویکردهای ساختارشکنانه رییس دولت‌های نهم و دهم تبری جسته‌اند و از این منظر، «احمدی‌نژادی» یا وفادار/نزدیک به اندیشه‌های او به حساب نمی‌آیند. خود احمدی‌نژاد هم طی هفته‌های پس از 28خرداد 1400، با زیر سوال بردن نحوه برگزاری انتخابات و پیروزی ابراهیم رئیسی، به‌نوعی با رییس‌جمهوری نیز تقابل هرچند غیرمستقیم و ناملموسی را در پیش گرفت.

کابینه جوان و غیرجناحی، پادزهر تبلیغات اصلاح‌طلبان

با وجود تمامی این اختلاف‌افکنی‌ها، کابینه پیشنهادی ابراهیم رئیسی واجد افراد تازه‌نفس زیادی است که می‌خواهند برای حل مشکلات موجود، کارآمدی خود را در عمل به اثبات برسانند. حضور جوانان بی‌نسبت با مقوله جناحی‌گری در کابینه رئیسی در نوع خود باعث شده تا خط تبلیغاتی اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان به سنگ بخورد و ادعای سهم‌خواهی جناح‌های اصولگرا از دولت سیزدهم نقش بر آب شود. این مساله‌ای است که بعضا خود رسانه‌های اصلاح‌طلب هم به آن معترف شده‌اند. برای نمونه، روزنامه اعتماد روز گذشته در گفت‌وگویی مفصل با جلال میرزایی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم، درمجموع کابینه معرفی‌شده را غیرجناحی و بیشتر کاربردی دانست. میرزایی در این گفت‌وگو، سردار وحیدی وزیر پیشنهادی کشور را «مدیری اهل حوصله و معتدل» و انتخاب حسین امیرعبداللهیان برای وزارت امورخارجه را «معقول» توصیف کرد. میرزایی همچنین وزرای پیشنهادی برای وزارت علوم و ورزش را «قابل‌قبول و مناسب» دانست. 

تا اطلاع ثانوی، فقط پاسخگو باشید!

همانطور که تصریح شد اصلاح‌طلبان و دوقلوی این سال‌های‌شان یعنی اعتدال‌گرایان، به‌جای بهانه‌تراشی و اختلاف‌افکنی در میان اصولگرایان و در میان نیروهای دولت آینده، تا اطلاع ثانوی باید پاسخگوی تنزل مسندهای اجرایی کشور به حد بازی‌های دون سیاسی و درنتیجه رهاکردن امور کشور و کشاندن معیشت مردم به‌پای پرتگاه باشند. اصولگرایانی هم که ازسوی پروپاگاندای کذایی اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان، علیه سایر نیروهای اصولگرا شورانده می‌شوند باید هر چه زودتر موضع خود را روشن کرده و از تبلیغات مزبور اعلام برائت کنند چون در غیر این صورت، چهره سیاسی آن‌ها ملکوک خواهد شد.

ارسال نظر