|
شناسه خبر: 4603

اگر رئیسی به دنبال لغو تحریم‌هاست، باید توافق جدید امضا کند

اگر ایران به دنبال کنار گذاشتن آنچه تا به حال در وین در مورد آن توافق شده و بازگشت به نقطه صفر جهت امتیازگیری بیشتر از امریکا با اهرم‌های بیشتری که تهران در این فاصله از طریق پیشرفت‌های هسته‌ای به دست آورده باشد، نتیجه قطعا بن‌بست دیپلماتیک خواهد بود.

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم «علی واعظ» مدیر پروژه ایران در گروه بین المللی بحران نوشت: «اگر ایران به دنبال کنار گذاشتن آنچه تا به حال در وین در مورد آن توافق شده و بازگشت به نقطه صفر جهت امتیازگیری بیشتر از امریکا با اهرم‌های بیشتری که تهران در این فاصله از طریق پیشرفت‌های هسته‌ای به دست آورده باشد، نتیجه قطعا بن‌بست دیپلماتیک خواهد بود...اگر این مذاکره همزمان با پیشرفت‌های هسته‌ای صورت بگیرد، دیر یا زود باید منتظر بازگشت تحریم‌های چندجانبه اروپا و تحریم‌های بین‌المللی سازمان ملل هم بود».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«اگر امریکا حاضر به دادن تضمین در مورد پایبندی ابدی به برجام نشده علت را باید در ماهیت برجام به عنوان یک تفاهم سیاسی بازگشت‌پذیر و نه یک توافق الزام‌آور ابدی جست‌وجو کرد. اگر هدف رسیدن به توافقی است که همه تحریم‌ها را در برگیرد و لغو آنها توسط کنگره امریکا و نه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای توسط رییس‌جمهور امریکا را شامل شود، باید برجام را کنار نهاد و توافقی جامع را از صفر مذاکره کرد و نهایتا آن را به تصویب مجلس شورای اسلامی و کنگره امریکا رساند».

علی واعظ، عضو ایرانی «گروه بین المللی بحران» است. این گروه در ظاهر یک سازمان غیردولتی و غیرانتفاعی است اما اعضای هیئت امنای این سازمان همه از سیاستمداران و سرمایه‌داران و چهره‌های آکادمیک متنفذ هستند.کارنامه این سازمان نشان دهنده آن است که نفوذ بسیار عمیق و محکمی در ساختار حکومتی آمریکا و سایر کشورهای غربی دارد.

پیش از این رسانه‌ها با ارائه برخی مستندات به نقش پررنگ «علی واعظ» در تنظیم متن برجام پرداخته بودند و حتی ماجرا در حدی بود که ظاهراً متن تنظیم شده توسط واعظ و «گروه بین‌المللی بحران» توسط تیم مذاکره‌کننده ایران امضا شد!

نکته قابل توجه اینجاست که «جرج سوروس» چهره اصلی و تأمین‌کننده مالی گروه بین المللی بحران است؛شخصی که نام او با فتنه ۸۸ برای ایرانی‌ها به نامی آشنا تبدیل شده است.

حالا شخصی که نقش ویژه ای در تنظیم برجام داشته تاکید کرده که لغو تمامی تحریم ها به واسطه برجام اصلا امکان پذیر نیست و دولت جدید باید برای لغو تحریم ها به سراغ توافقی جدید تحت عنوان توافق جامع برود.

این در حالی است که از سال 94 به بعد و پس از امضای برجام، آقایان روحانی، ظریف، عراقچی و دیگر مقامات ارشد دولت تاکید داشتند که به واسطه برجام تمامی تحریم های ضدایرانی بالمره لغو خواهد شد و نه تعلیق.

بر همین اساس در قلب راکتور هسته ای بتن ریخته شد و تعداد قابل توجهی از سانتریفیوژها از کار افتاد و بخش اعظم ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از کشور خارج شد.

همه این اقدامات نقد انجام شد اما در مقابل نه تنها تحریم ها لغو نشد بلکه با تحریم های ایسا، کاتسا و ویزا، دامنه گسترده تری نیز پیدا کرد.

اکنون پس از پایان دولت روحانی، یکی از آشپزهای برجام اذعان کرده که نه تنها به واسطه برجام قرار نبود تحریم ها لغو شود بلکه اساسا برجام هیچ ضمانت اجرایی نیز ندارد.

با اینحال ظریف در روزهای گذشته گفت که اساس برجام بر پایه بی اعتمادی تنظیم شد. سوال اینجاست که اگر اساس برجام بر پایه بی اعتمادی تنظیم شده بود پس چرا تیم مذاکره کننده به ریاست ظریف پذیرفت که تمامی تعهدات را پیش دستانه و با عجله ظرف مدت 2 ماه اجرا کند؟!/ مشرق

ارسال نظر