|
شناسه خبر: 4658

ابهام در موفقیت دولت رئیسی برای اصلاح طلبان!

دولت سیزدهم با توجه به وضعیت جاری کشور با چالش‌هایی از جمله برجام، کرونا، تحریم‌ها و تعطیلی مراکز صنعتی مواجه است که باید به این مشکلات هم رسیدگی شود تا کشور از رکود ایجاد شده، خارج شود.

روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان «مطالبات مردم از دولت سیزدهم» به قلم «جلال خوش چهره» فعال اصلاح طلب نوشت: «امروز کشور دچار مشکلات اقتصادی و بی‌ثباتی در قیمت‌هاست و دولت سیزدهم باید با بهبود شرایط معیشتی مردم در راستای بهبود زیست جامعه تلاش فوری داشته باشد... دولت سیزدهم باتوجه به وضعیت جاری کشور با چالش‌هایی از جمله برجام، کرونا، تحریم‌ها و تعطیلی مراکز صنعتی مواجه است که باید به این مشکلات هم رسیدگی شود تا کشور از رکود ایجاد شده، خارج شود...امروز کشور برای فائق آمدن بر مشکلات خود نیازمند تعامل با کشورهای جهان است تا در بستر یک سیاست متوازن، مشکلات را یکی پس از دیگری حل ‌و فصل کند».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«اما موفقیت دولت سیزدهم همچنان در شک و ابهام قرار دارد، زیرا نحوه توجه این دولت به سیاست خارجی دارای ابهاماتی است و به‌طور مشخص وجود موانع در این عرصه کار را برای دولت سخت خواهد کرد. دولت دوازدهم نیز به‌واسطه موانعی که در عرصه سیاست خارجی وجود داشت، نتوانست عملکرد بهتری داشته باشد».

نویسنده یادداشت مذکور تاکید کرد:«نباید فراموش شود که با شعار نمی‌توان اقدام موثری داشت و مردم در انتقادات خود به وضوح اعلام کرده‌اند که می‌خواهند نیازهای‌شان به سرعت برطرف شود و باید سطح زندگی آنها ارتقا یابد. دولت برای مشکلات فوری نیاز به انجام اقدامات فوری دارد».اصلاح طلبان هنوز نمی خواهند بپذیرند که مردم به رویکرد این جریان در دولت داری پاسخ منفی داده اند. در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ جریان اصلاح طلب با فراخوان های خاتمی و تاجزاده و کروبی و...به میدان آمد اما در نهایت در سراسر کشور حدود ۲ میلیون و چهارصد هزار رای کسب کرد.

طیف اصلاح طلب همچنین علیرغم فراخوان خاتمی و با تغییر تابلوی لیست امید به لیست جمهوریت، در تهران با نتیجه ۲۱ بر هیچ شکست خورد. به عبارت دیگر مردم اصلاح طلبان را از شورای شهر و شهرداری پایتخت اخراج کردند.

دولت روحانی در هشت سال اخیر با دست فرمان جریان اصلاح طلب در حوزه های مختلف و از جمله اقتصاد و سیاست خارجی حرکت کرد و نتیجه آن شد که هم تحریم ها افزایش یافت و هم ارزش پول ملی کاهش یافت و هم سفره مردم کوچک شد.

یکی از نقاط ضعف جدی دولت روحانی- دولتِ اصلاح طلبان- گره زدن معیشت مردم به سیاست خارجی بود. حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری سیزدهم تاکید کرد:«ما حتماً به دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه خواهیم بود اما حتماً سفره مردم و اقتصاد را شرطی نخواهیم کرد».

کارشناسان در این سالها به دفعات تاکید کرده اند که ۷۰ الی ۸۰ درصد مشکلات ریشه در سوءمدیریت دولت داشته و تنها ۲۰ الی ۳۰ درصد از مشکلات ناشی از تحریم هاست.

برای نمونه، در حوزه مسکن، فاکتورهایی همچون مصالح ساختمانی، دانش ساخت و طراحی، نیروی کار، اعتبارات، اجرای پروژه و...هیچکدام ربطی به تحریم ها نداشته و همه موارد مذکور ریشه در مسائل داخلی داشته و به عبارتی تابع عملکرد دولت است.

یک نمونه دیگر، مسئله بنزین است. ما در این حوزه تحت تحریم قرار داشتیم. برخی مدیران دولتی تاکید داشتند که نباید پالایشگاه ساخته شود و ما باید واردکننده بنزین باشیم. اما با ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ضمن خودکفایی در تولید بنزین، تحریم های ضدایرانی نیز بی اثر شد.

معیشت مردم و اقتصاد کشور با دیپلماسی مقتدرانه، اتکا به توان داخلی، تقویت همکاری های منطقه ای با کشورهای همسایه، توجه ویژه به اقتصاد بدون نفت، اعتماد به جوانان نخبه و انقلابی و اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی بهبود می یابد، اما با این حال اصلاح طلبان همچنان اصرار دارند که معیشت مردم و اقتصاد کشور را به خشم و لبخند و وعده های سرخرمن مقامات آمریکایی و اروپایی گره بزند./ مشرق

ارسال نظر