|
شناسه خبر: 4738

محسنی‌اژه‌ای: قوه‌قضاییه با همه توان دولت جدید را یاری خواهد داد؛

«قضــــا» برای مردم

در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه که صبح روز دوشنبه اول شهریور برگزار شد، محسنی‌اژه‌ای، رییس دستگاه قضا بر نظارت دقیق‌تر، کیفی‌تر و سیستمی و لزوم شفافیت در فرایند دادرسی‌ها تاکید کرد.

روزنامه «صبح نو»: در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه که صبح روز دوشنبه اول شهریور برگزار شد، محسنی‌اژه‌ای، رییس دستگاه قضا بر نظارت دقیق‌تر، کیفی‌تر و سیستمی و لزوم شفافیت در فرایند دادرسی‌ها تاکید کرد. رعایت حریم خصوصی افراد در روند بازرسی از متهمان، تصریح دیگر رییس دستگاه قضا در این جلسه بود. محسنی‌اژه‌ای همچنین در ابتدای سخنان خود، از آمادگی دستگاه قضا برای همراهی و همکاری با دولت جدید در راه رفع موانع تولید در کشور سخن گفت.

حجت‌الاسلام‌ محسنی‌اژه‌ای درهمین‌باره، با اشاره به اهتمام دستگاه قضا برای همراهی با دولت سیزدهم گفت: قوه‌قضاییه با همه توان دولت جدید را در رفع موانع تولید، ازبین‌بردن بستر‌های فساد و مبارزه جدی و سریع با اخلالگران در نظام اقتصادی و کسانی که علیه مردم عملیات روانی انجام می‌دهند، یاری خواهد داد.وی در بخش دیگری از اظهارات خود، با اشاره به لزوم حفاظت و صیانت از مردم تصریح کرد: نباید به بهانه حفاظت، مزاحمتی برای مردم ایجاد کرده و از مردم جدا شویم اما متاسفانه گاهی احساس می‌شود که برای مردم دردسر و برای بیت‌المال هزینه ایجاد می‌شود که باید نسبت‌به این مساله ارزیابی مجددی داشت.

 تاکید رییس دستگاه قضا بر استمرار سرکشی‌های دوره‌ای به تحت‌نظر‌گاه‌ها و زندان‌ها

 رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش از دادستان تهران به‌دلیل سرکشی‌های دوره‌ای به تحت‌نظر‌گاه‌ها و زندان‌ها و از اقدامات وی برای آزادی مشروط و ارفاقات قانونی به کسانی که حضورشان در زندان ضرورتی نداشته است، تقدیر و بر تداوم روند آزادی این افراد تاکید کرد.حجت‌الاسلام‌ محسنی‌اژه‌ای بر تداوم نظارت بر تحت‌نظرگاه‌ها و زندان‌ها تاکید کرد و متذکر شد تحت‌نظر‌گاه‌ها و بازداشتگاه‌های کلانتری‌ها و اداره آگاهی باید بیشتر مورد بازرسی قرار گیرند تا مشکلات و مسائل این مجموعه‌ها برطرف شود. رییس قوه‌قضاییه از افزایش نظارت دیوان عالی و دادستانی

 کل کشور قدردانی کرد و گفت که رصد و نظارت دقیق‌تر، کیفی‌تر و سیستمی بر کارها، تاثیر واقعی بر افزایش کارآمدی نظام قضایی خواهد داشت و طی روز‌های اخیر برخی اثرات افزایش نظارت در برخی حوزه‌ها در حال آشکار شدن است.

تاکید بر اولویت استرداد اموال مردم در جرائم کلاهبرداری

 رییس دستگاه قضا در ادامه به بیان توصیه‌هایی به همکاران قضایی پرداخت و گفت: در پرونده‌هایی که مردم دچار ضرر و زیان مالی می‌شوند و بر اثر کلاهبرداری یا سرقت، مال خود را از دست می‌دهند، برای دو مساله به عدلیه مراجعه می‌کنند. حجت‌الاسلام‌ محسنی‌اژه‌ای افزود: مردم، هم می‌خواهند که افراد کلاهبردار و سارق و مجرم تحت تعقیب قرار گرفته و مجازات شوند و هم هرچه سریع‌تر به اموال خود برسند که مساله دوم باید در اولویت کار ما باشد. وی بر همین اساس به همکاران دستگاه قضا به‌ویژه در دادگستری‌ها و دادسرای انتظامی قضات متذکر شد که بر روند رسیدگی به شکایات مال‌باختگان نظارت کنند تا با اهتمام همکاران دستگاه قضا مردم هرچه سریع‌تر به اموال و پول‌های ازدست‌رفته خود برسند.رییس قوه‌قضاییه همچنین تاکید کرد: باید سازوکاری برای شناسایی و ردیابی اموال ایجاد شود تا اگر فساد یا اختلاسی صورت گرفته و قرار است اموال به‌یغمارفته به بیت‌المال و دستگاه‌های حقوقی یا حتی افراد حقیقی برگردد، هرچه سریع‌تر این کار صورت گیرد.

ماموریت ویژه اژه‌ای به حفاظت‌واطلاعات قوه قضاییه

 رییس قوه‌قضاییه در ادامه اظهارات خود، به مرکز حفاظت‌واطلاعات قوه‌قضاییه دستور داد اگر در مسیر فرایند دادرسی و کارشناسی‌ها به مورد خلافی برخورد کرد، هم با آن برخورد کند و هم با همکاری مرکز رسانه قوه‌قضاییه با رعایت ضوابط قانونی و جهات شرعی، مساله را برای مردم تبیین کند تا آحاد ملت آگاه شده و از یک مجرا چندبار گزیده نشوند.رییس قوه‌قضاییه به مرکز رسانه قوه‌قضاییه هم تاکید کرد: مسائل اختلافی در کارشناسی‌ها را که باعث اطاله روند دادرسی و تحمیل هزینه به مردم و سرگردانی آن‌ها می‌شود موردنقد کارشناسی قرار دهند تا با اصلاح رویه‌ها از تکرار این نوع مسائل جلوگیری شود.

لزوم رعایت حریم خصوصی افراد در روند بازرسی از متهمان

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به قضات، با تاکید بر این نکته که در روند بازرسی از متهمان، باید حریم شخصی و خصوصی افراد حفظ و رعایت شود، گفت: توجه به ضوابط قانونی و شرعی در بازرسی باید در اولویت اول قرار گیرد و با توجه به اینکه امروزه سیستم‌های رایانه‌ای و هوشمند از زندگی و حریم خصوصی افراد قابل تفکیک نیست نباید بدون دلیل موجه و با هر عنوان اتهامی دستور بازرسی داده شود و در هر بازرسی هم درصورتی‌که ضرورت ندارد، لازم نیست همه ملزومات شخصی متهم مورد بازرسی قرار گیرد. وی اضافه کرد: اگر هم ضرورت بازرسی و بازداشت برخی وسایل متهم وجود داشت، این کار باید ضمن رعایت اصول اخلاقی باشد و وسایل ضبط‌شده هم به‌موقع به فرد عودت داده شوند.

ضرورت نظارت مستمر بازپرس‌ها از تحت‌نظرگاه‌ها

 رییس قوه‌قضاییه بر ضرورت نظارت مستمر بازپرس‌ها از تحت‌نظرگاه‌ها نیز تاکید و این سوال را مطرح کرد که چرا یک متهم مدت زیادی در اختیار باشد و بازپرس در این مدت فقط دو بار متهم را ببیند؟ حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای همچنین با اشاره به حجم کار بسیار بالای قضات در دادسرا‌ها و دادگاه‌ها گفت: نباید شرایط به‌گونه‌ای پیش برود که حجم کار بالا و توقعات زیاد، باعث کاسته شدن از کیفیت کار قضات شود.

گزارش رییس دفتر بازرسی قوه‌قضاییه در پی دستور رییس قوه‌قضاییه مبنی بر احصای مشکلات مردم

 احصای مشکلات مردم در مراجعات به واحد‌های قضایی یکی از دستورات حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در جلسه روز ۲۱تیر شورای عالی قوه‌قضاییه بود؛ به فاصله ۴۰روز از صدور این دستور، جهانگیر رییس‌دفتر بازرسی قوه‌قضاییه در نشست روز گذشته، به ارائه گزارشی از مشکلات مطرح‌شده ازسوی مراجعه‌کنندگان به واحد‌های قضایی پرداخت و گفت: حسب‌الامر دستور رییس قوه‌قضاییه پیرامون احصای مشکلات مردم در مراجعه به واحد‌های قضایی ظرف یک‌ماه گذشته ۳۱۷هیات بازرسی تشکیل و از ۴۷۸مکان بازرسی شد و مجموعا بیش از ۶هزار نفر از مردم مشکلات خود را برای هیات‌های بازرسی تشریح کردند. رییس‌دفتر بازرسی قوه‌قضاییه با بیان جزئیات احصاشده مشکلات مردم همچنین بر توسعه کیفی دفاتر خدمات قضایی متناسب با توسعه کمی آن‌ها تاکید کرد و بیان داشت: آموزش مردم برای استفاده حداکثری از خدمات الکترونیکی قضایی باید در دستورکار دستگاه قضایی باشد.وی همچنین به تشریح بخشی از مشکلات مردم در مراجعه به دادسرا‌ها پرداخت و گفت: تاخیر در ثبت پرونده‌ها، ارجاعات متعدد پرونده‌ها به کارشناسان، صدور قرار‌های عدم صلاحیت که به‌صورت غیرحضوری صادر شده‌اند، نبود سازوکار‌های مشخص برای رسیدگی به پرونده‌‎های کثیرالشاکی و همچنین آمارگرا بودن برخی شعب، ازجمله مصادیق احصاشده پیرامون نارضایتی مردم در مراجعات آن‌ها به دادسراهاست.حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در واکنش به گزارش رییس‌دفتر بازرسی قوه قضاییه، به وی تاکید کرد که مشکلات احصاشده هر بخش علاوه‌بر آنکه به مسوول واحد مربوطه ارجاع می‌شود، در اختیار معاون اول قوه‌قضاییه نیز قرار گیرد تا وی با دعوت از مسوولان مربوطه، نسبت‌به تعیین راهکار‌ها و اولویت حل مشکلات اقدام کند. رییس دستگاه قضا افزود: حل مشکلات مردم در مراکز قضایی باید برمبنای اولویت‌هایی نظیر موارد خلاف شرع و خلاف قانون یا آن دسته از مواردی باشد که حقی از کسی ضایع شده است؛ در این رهگذر نیز اگر نیاز به صدور بخشنامه یا دستورالعمل یا اصلاح قانون است، باید سریعا اعلام شود تا مراتب کار به‌فوریت اجرا شوند.

قدردانی از کادر درمان

 حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه ضمن قدردانی از عملکرد و زحمات کادر پزشکی در مبارزه با بیماری کرونا، از لزوم برخورد قاطعانه با احتکار یا فروش داروی تقلبی و اقدامات مشابه سخن گفت. او دراین‌باره تصریح کرد: باید برای صیانت از اعتبار کادر درمان کشور با کسانی که با احتکار یا فروش داروی تقلبی و اقدامات مشابه نسبت‌به سلامت مردم خیانت و کار خادمان اصلی این عرصه را بی‌نتیجه یا کم‌نتیجه می‌کنند، قاطعانه برخورد شود. وی در همین باره، به دادستان کل کشور به‌عنوان مدعی‌‎العموم و سازمان بازرسی ماموریت داد با کسانی که در این شرایط سخت نسبت‌به سلامت مردم در هر حوزه‌ای از پیشگیری تا درمان خیانت می‌کنند، با جدیت و حساسیت برخورد کنند و اجازه ندهند زحمات مدافعان سلامت زیرسوال برود.

ارسال نظر