|
شناسه خبر: 4740

۶ وزیر پیشنهادی روز گذشته به بهارستان رفتند که وزرای دفاع، راه و دادگستری مخالفی نداشتند؛

نقد عبدالملکی در پارلمان

وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم برای سومین روز مهمان بهارستان‌نشینان هستند تا شانس خود را برای تکیه زدن بر کرسی‌های وزارتخانه‌ها بیازمایند؛ در این میان توجه به برنامه‌ها، در مجلس یازدهم پررنگ‌تر شده است و اغلب وزرا با اینکه مانند وزرای پیشین ژنرال نیستند، برنامه‌هایی را برای اثبات خود و اخذ رأی اعتماد از نمایندگان، به خانه ملت آورده‌اند.

روزنامه «صبح نو»: وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم برای سومین روز مهمان بهارستان‌نشینان هستند تا شانس خود را برای تکیه زدن بر کرسی‌های وزارتخانه‌ها بیازمایند؛ در این میان توجه به برنامه‌ها، در مجلس یازدهم پررنگ‌تر شده است و اغلب وزرا با اینکه مانند وزرای پیشین ژنرال نیستند، برنامه‌هایی را برای اثبات خود و اخذ رأی اعتماد از نمایندگان، به خانه ملت آورده‌اند. از همین رو، پنجمین جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم صبح روز گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف آغاز شد و ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دستورکار مجلس قرار گرفت. در ادامه بررسی‌های نمایندگان، وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد و کشاورزی، دادگستری، دفاع و پشتیبانی‌های نیروهای مسلح و راه‌وشهرسازی با حضور در بهارستان برنامه‌های خود را برای نمایندگان تشریح کردند و نظرات نمایندگان مجلس را نیز شنیدند.

سوابق حجت‌الله عبدالملکی پس از وزیر پیشنهادی بهداشت موردبررسی نمایندگان قرار گرفت که تخصص و تجربه وی به‌عنوان نقاط مثبت ازسوی موافقان مطرح و همچنین گستردگی و ماموریت‌های متنوع وزارتخانه و فقدان تجربه گزینه پیشنهادی در مجموعه وزارتخانه از مواردی بود که مخالفان وی بر آن تاکید داشتند.

موافقت سه کمیسیون با عبدالملکی

کمیسیون اجتماعی گزارشی درباره صلاحیت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کرد و مجید انصاری، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با قرائت این گزارش اعلام کرد: انطباق برنامه‌های ارائه‌شده با اسناد بالادستی، تطبیق برنامه وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی، حکایت از آن دارد که 36درصد برنامه پیشنهادی با احکام مذکور منطبق و 50درصد موارد نیز همسو است. با‌وجوداین، از 13درصد احکام اسناد بالادستی در این برنامه ذکری به میان نیامده و همچنین با دو حکم قانون برنامه ششم توسعه معادل یک درصد کل احکام مغایرت دارد.انصاری البته تاکید کرد که با عنایت به جمیع موارد مطروحه، بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی و انطباق برنامه‌های ایشان با اسناد بالادستی جلسات منعقده در محل کمیسیون مشروط بر اجرای کامل موضوعات تعهدشده در این گزارش، کمیسیون اجتماعی برنامه‌های وزیر پیشنهادی برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مثبت ارزیابی می‌کند. در ادامه کمیسیون بهداشت هم با قرائت گزارش خود درباره بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که اعضای این کمیسیون با اکثریت آرا حجت‌الله عبدالملکی را گزینه مناسب برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانسته‌اند.کمیسیون آموزش مجلس نیز در گزارشی درباره صلاحیت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: برنامه‌های وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در 86درصد موارد با اسناد بالادستی منطبق و همسوست و با دو مورد از احکام قانون برنامه ششم توسعه مغایرت دارد اما درنهایت با توجه به تعهد ایشان جهت اهمیت بیشتر به گسترش مهارت‌آموزی در جامعه و توجه ویژه به سازمان فنی‌وحرفه‌ای کشور و نظام کامل جامع آموزشی و تربیت فنی‌وحرفه‌ای و مهارتی، با پیشنهاد تصدی ایشان برای پست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقت کرده است.

مخالفان وزیر پیشنهادی کار چه گفتند؟

مخالفان وزیر پیشنهادی کار برنامه‌های وی را مورد هجمه قرار دادند و نظراتی را مطرح کردند. هاجر چنارانی، نماینده مردم نیشابور در مخالفت با برنامه‌های حجت‌الله عبدالملکی، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در برنامه 77صفحه‌ای وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به راهکارهای نظری و تئوری درباره اشتغال، رفاه و تامین اجتماعی و بهزیستی براساس سیاست‌های ابلاغی رهبری انقلاب، سند آمایش سرزمین و توسعه و اشتغال اشاره شده است که اگر در اینترنت سرچ کنیم به‌راحتی پیدا می‌شود. عبدالحسین روح‌الامینی، نماینده مردم تهران نیز به‌عنوان دومین مخالف اظهار داشت: عبدالملکی اشرافی به مسائل وزارت تعاون به‌عنوان وزارتخانه‌ای که مخلوط از چند سازمان است، ندارد.وی افزود: وزارت تعاون جای تئوری‌پردازی نیست و آقای رئیسی نیز در صحبت‌های خود گفته‌اند که برخی وزرای پیشنهادی را نمی‌شناسند و از فیلتر کارگروه عبور کرده‌اند. همچنین برخی از این وزرای پیشنهادی قرار بود شب قبل تصدی یک وزارتخانه را داشته باشند اما صبح به‌عنوان وزیر پیشنهادی وزارتخانه دیگری معرفی شدند.

اصغر سلیمی، نماینده مردم سمیرم در مجلس نیز در مخالفت با وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی اظهار داشت: با توجه به اینکه آقای عبدالملکی از بدنه وزارتخانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیستند، چگونه می‌توانند تیم مدیریتی را شناسایی و به کار بگیرند.

نماینده دیگری که در مخالفت با عبدالملکی صحبت کرد، حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی، عضو هیات‌رییسه مجلس بود که تاکید کرد: وزرای این وزارتخانه قبلا در قد و قامت رییس‌جمهور بودند و اکثرا سابقه نمایندگی و وزارت داشتند که آقایان مصری، شریعتمداری و عباسی جزو خبرگان بودند.

وی تاکید کرد: اگر آقای عبدالملکی برای بخش‌هایی همچون تعاون یا کار یا رفاه اجتماعی انتخاب شده بود، تمام‌قد از ایشان دفاع می‌کردم اما ین سه حوزه که در وزارتخانه کار، تعاون، رفاه اجتماعی تجمیع شده یک وزارتخانه پرخطر است.

موافقان وزیر پیشنهادی کار چه گفتند؟

موافقان عبدالملکی نیز حرف‌هایی برای گفتن داشتند و برای دفاع از وی سینه سپر کردند. بهزاد علیزاده، نماینده مردم دهلران، دره‌شهر و آبدانان در موافقت با وزیر پیشنهادی با تاکید بر اینکه اگر اجزای مختلف این وزارتخانه هماهنگ عمل کند زمینه رونق معیشت مردم فراهم می‌شود، گفت: ‌این وزارتخانه سکان‌دار هلدینگ‌ها و صندوق‌های بازنشستگی است لذا با توجه به اهمیت و گستردگی این وزارتخانه کسی باید مسوولیت آن را به‌عهده بگیرد که برنامه‌محور، سختکوش و پاک‌دست باشد.

به گفته وی، حضور عبدالملکی در دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منشأ تحول و اثرگذاری خواهد شد. علی‌اکبر بسطامی، نماینده مردم ایلام نیز به‌عنوان یکی از موافقان وزارت عبدالملکی اظهار داشت: امروز از هفت معضل بزرگ کشور چهار معضل در حوزه ماموریت‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است که بیکاری و وضعیت صندوق‌های بازنشستگی ازجمله آن‌هاست.

وی ادامه داد: برای کار در این حوزه یک نیروی جوان و انقلابی لازم است که مصداق آن دکتر عبدالملکی است. عبدالملکی در کمیته امداد با نیم‌درصد بودجه کشور 30درصد اشتغال کشور را محقق کرده و ید طولایی در مدیریت صندوق‌ها و خدمت به محرومان دارد.

مهدی روشنفکر، نماینده مردم بویراحمد هم در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه عبدالملکی به‌خوبی از کارهای کمیته امداد برآمده‌ است، گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اینکه ابر وزارت است اما بهتر است بدانیم عبدالملکی یکی از متخصصان است که تحصیلات مرتبط داشته و در بحث اقتصاد مقاومتی تبحر دارد. حجت‌الاسلام سیدمحمد موحد، نماینده مردم کهگیلویه نیز در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: دولت آیت‌الله رئیسی از قوی‌ترین دولت‌های پس از انقلاب خواهد بود؛ چراکه وزرای جوان، توانمند، نخبه و متخصص زیادی دارد و عبدالملکی جوانی نخبه بوده و دارای تحصیلات اقتصادی است که می‌تواند در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موفق باشد.

حجت‌الله عبدالملکی پس از شنیدن نظرات موافق و مخالف نمایندگان مجلس در دفاع از برنامه‌های خود تاکید کرد: افتخار دارم که بیش از نیمی از عمر ۴۰ساله‌ام را کار اجرایی انجام داده‌ام.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارتخانه بزرگی است. این وزارتخانه تقریبا به ۷۰درصد مردم خدمت می‌دهد و من هم به استعاره این وزارتخانه را وزارتخانه مردم می‌دانم.

بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی جهاد و کشاورزی 

پس از دفاع عبدالملکی از خود نوبت به وزیر پیشنهادی جهاد و کشاورزی رسید که از برنامه‌هایش دفاع کند. نمایندگان مجلس نیز نظرات خود را درباره وی و برنامه‌هایش مطرح کردند..

در ابتدای این بررسی، کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به‌عنوان کمیسیون تخصصی گزارش خود را از بررسی برنامه‌ها و سوابق سیدجواد ساداتی‌نژاد ارائه کرد.

حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به تایید صلاحیت و برنامه‌های وزیر جهاد کشاورزی ازسوی این کمیسیون گفت: ۹۰درصد برنامه ساداتی‌نژاد، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی منطبق یا همسو با اسناد بالادستی است.در ادامه بررسی‌ها، مهرداد ویس‌کرمی، نماینده مردم خرم‌آباد در مخالفت با وزیر پیشنهادی

 جهاد کشاورزی با بیان اینکه امروز کشاورزی محور اقتصاد و خودکفایی کشور است، ۹۲هزار نفر در وزارت جهاد کشاورزی کار می‌کنند و در جهاد کشاورزی و سازمان‌های وابسته ۸۵۹وظیفه حاکمیتی و تصدی‌گری وجود دارد.ویس‌کرمی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی باید دارای برنامه واقع‌بینانه و علمی و قابل‌دستیابی باشد، گفت: به اعتقاد من، ساداتی‌نژاد باید در هر سه مورد به مجلس توضیح بدهد. ان‌شاءالله مجلس انقلابی براساس برهان و منطق و عقل تصمیم خواهد گرفت.رحمت‌الله نوروزی، نماینده مردم علی‌آباد  نیز در موافقت با ساداتی‌نژاد، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار داشت: وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با اهتمام جدی برای راه‌اندازی شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی خدمت بزرگی را در سال حمایت از تولید به کشور انجام داد.

وی افزود: مشخص‌ترین اقدام و تلاش‌های ایشان برای بحث کمبود مرغ و تخم‌مرغ و همچنین گرانی کود، سم و نهاده‌های دامی بود.

غلامعلی کوهساری، نماینده مردم آزادشهر نیز در موافقت با برنامه‌ها و صلاحیت سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، اظهار داشت: در برنامه وزیر جهاد کشاورزی انطباق بالایی با اسناد بالادستی وجود دارد که ۵۰درصد از این برنامه منطبق و ۴۰درصد آن همسو است و هیچ موردی مغایر با اسناد بالادستی وجود ندارد.

بعد از طرح دیدگاه‌های مخالف و موافقان سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی در دفاع از سوابق و برنامه‌های خود با بیان اینکه کشاورزان ضامن امنیت غذایی این کشور هستند و تامین غذای مردم به‌عهده دولت‌هاست، گفت: امنیت غذایی اولویت اول کشورهاست و در دولت‌ها هیچ‌چیز نمی‌تواند با امنیت غذایی رقابت کند.

وزرای پیشنهادی راه، دادگستری و دفاع، مخالف نداشتند

در نشست علنی نوبت عصر روز گذشته مجلس، نوبت به بررسی صلاحیت امین‌حسین رحیمی، وزیر پیشنهادی دادگستری رسید که وی مخالفی نداشت و از همین رو، علی نیکزاد، نایب‌رییس مجلس که ریاست بخشی از جلسه علنی را برعهده داشت، اعلام کرد که وزیر پیشنهادی دادگستری هیچ مخالفی نداشته است؛ بنابراین موافقان هم قاعدتا اظهارنظر نمی‌کنند، بنابراین مستقیما به استماع سخنان وزیر پیشنهادی دادگستری می‌نشینیم.

سیدکاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه‌سرا و سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز گزارش این کمیسیون را درباره گزینه پیشنهادی رییس‌جمهور برای وزارت دادگستری قرائت کرد.

وی تصریح کرد: کمیسیون حقوقی و قضایی با بررسی سوابق و برنامه‌های آقای امین‌حسین رحیمی، با اتفاق آرای وی را واجد صلاحیت برای تصدی سمت وزارت دادگستری تشخیص داد.

همچنین امیرسرتیپ محمدرضا آشتیانی، وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رستم قاسمی، وزیر پیشنهاد راه‌وشهرسازی به‌دلیل نداشتن مخالف و موافقت کمیسیون‌های مربوطه مستقیما به ایراد سخن پرداختند و برنامه‌های خود را تشریح کردند. نمایندگان مجلس روز گذشته در مجموع صلاحیت و برنامه‌های 6وزیر پیشنهادی را بررسی کردند و با توجه به جلسه پایانی رییس‌جمهور با وزرای روحانی در روز گذشته، به‌زودی کابینه تشکیل شده و وعده‌های داده‌شده برای رفع مشکلات پیگیری خواهند شد.

ارسال نظر