|
شناسه خبر: 4859

اجلاس بغداد اولین گام دولت سیزدهم برای توسعه روابط ایران با کشورهای منطقه بود؛

چرخش به سوی منطقه

وزیر خارجه کشورمان در نخستین سفر خارجی خود در اجلاس بغداد حضور یافت و پس از آن، راهی دمشق شد تا بر این موضوع تاکید کند که غرب آسیا نیاز به سازوکار جدید بر محور امنیت و روابط اقتصادی مشترک دارد.

روزنامه «صبح نو»- احیا و توسعه روابط ایران با کشورهای منطقه و همجوار شتاب بیشتری نسبت‌ به گذشته گرفته است. وزیر خارجه کشورمان در نخستین سفر خارجی خود در اجلاس بغداد حضور یافت و پس از آن، راهی دمشق شد تا بر این موضوع تاکید کند که غرب آسیا نیاز به سازوکار جدید بر محور امنیت و روابط اقتصادی مشترک دارد. روابطی که امارات آن را دریافته است و «شیخ محمد بن‌راشد آل‌مکتوم» نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی در پیامی در توییتر، به دیدار خود با حسین امیرعبداللهیان اشاره و بر تقویت و توسعه روابط براساس منافع ملت‌ها تاکید کرد. با خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان می‌توان گفت که بسیاری از کشورها متوجه تغییرات در غرب آسیا شده‌اند و با برگزاری نشست‌های چندجانبه می‌خواهند به‌نوعی، میان کشورهای منطقه تفاهم ایجاد کنند؛ نشست‌هایی که نمونه آن را روزهای گذشته در عراق و تحت عنوان «اجلاس بغداد» دیدیم؛ اجلاسی که نشان می‌دهد کشورهای منطقه به‌سمت «همکاری جمعی» گام برمی‌دارند؛ البته نباید نقش محوری ایران را در این بین نادیده گرفت چون نقش سازنده‌ای در تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود دارد، ازاین‌روست که تهران در حال تقویت گسترش همکاری‌های منطقه‌ای خود است.

ابتکار عمل مقاومت در توسعه روابط 

نباید فراموش کرد، با خروج آمریکا از افغانستان که بالطبع خروجش از عراق و حتی بحرین در حال روی دادن است، حوادثی در غرب آسیا در حال رخ دادن است، بسیاری از کشورهای منطقه همچون امارات، قطر، لبنان، ترکیه، عربستان و عراق متوجه این تغییرات به‌ویژه بعد از خروج ذلت‌بار نظامیان آمریکایی از افغانستان شده‌اند. ازاین‌رو است که بیشتر مقامات و رهبران منطقه در اجلاس بغداد به این مهم اشاره کردند که «غرب آسیا نیاز به سازوکار جدید بر محور امنیت و روابط اقتصادی مشترک دارد». اکنون بسیاری از کشورها متوجه تغییرات در غرب آسیا شده‌اند. به همین دلیل، علاقه‌مندند، نشست‌های دوجانبه، سه‌جانبه و چندجانبه در غرب آسیا برگزار و به‌نوعی تفاهم میان کشورهای منطقه ایجاد کنند.ایران که درحال تقویت سیاست همکاری منطقه‌ای خود و کشورهای همسو با خود است، پس از اجلاس بغداد، با سفر وزیرخارجه خود به سوریه بر این موضوع تاکید کرد؛ از این رو «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در اولین سفر خارجی‌اش و به‌منظور شرکت در نشست منطقه‌ای حمایت از عراق، روز شنبه ششم شهریورماه به بغداد سفر کرد و در مقصد دوم این سفر دیروز یکشنبه راهی سوریه شد تا با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کند؛ سفری که نشان‌دهنده آن است که ایران علاوه براینکه از هرگونه ابتکار عمل منطقه‌ای مقامات عراق که با مشارکت اهل منطقه باشد، استقبال می‌کند. نگاه ویژه و خاصی هم به سوریه دارد چراکه در هرگونه ابتکار منطقه‌ای با دمشق مشورت مستقیم دمشق هم تاثیرگذار است.

توییت نخست‌وزیر امارات بعد از دیدار با امیرعبداللهیان

این نکته بارها به اثبات رسیده است که جمهوری اسلامی ایران اراده همکاری با کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس دارد بخصوص با امارات و عربستان. هرچند امارات گام‌هایی برای نزدیک شدن روابط خود با تهران برداشته است و حتی «شیخ محمد بن راشد آل‌مکتوم» نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی در پیامی در توییتر خود به دیدار خود با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امورخارجه ایران اشاره کرد. نخست‌وزیر امارات در این پیام توییتری نوشت: «امروز در حاشیه نشست همکاری بغداد، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جدید ایران دیدار کردم.»  نخست‌وزیر امارات اضافه کرد: «برای وی در مسوولیت جدیدش در توسعه روابط مثبت با کشورهای همجوار و تقویت روابط براساس حکمت و منافع ملت‌ها، آرزوی موفقیت می‌کنم و درود همیشگی بر مردم ایران که همسایه و دوست هستند.»

به نظر می‌رسد، سعودی‌ها تصمیم و اراده‌ای ندارند که بتوانند ارتباط با جمهوری اسلامی ایران را به‌صورت شامل و جامع داشته باشند، بلکه می‌خواهند به‌صورت مصداقی، برخی پرونده‌‎های منطقه‌ای مثل جنگ یمن را دنبال کنند. به‌هرحال، در سایه تغییراتی که در غرب آسیا شروع شده است، کشورهای منطقه به‌نوعی همکاری جمعی روی خواهند آورد. این کشورها می‌توانند در کنار یکدیگر امنیت را در غرب آسیا برقرار کنند و انتظار می‌رود از اثرپذیری بیرونی و نگاه سفارشی دست بردارند.نشست بغداد در ابتدای راه خود نشان داد که اگرچه نتواند نتایجی عمیق را بر معادلات منطقه‌ای بر جای بگذارد اما در حالت حداقلی این نشست در مسیر گفت‌وگوهای منطقه‌ای میان بازیگران متعارض و معارض، نقشی بسیار مثبت بر جای خواهد گذاشت. گرد هم آمدن نمایندگان کشورهایی که سطحی عمیق از اختلافات سیاسی را با یکدیگر دارند، می‌تواند بسیار مثمرثمر باشد.

تاکید عراق بر دیدار مقامات سعودی و ایرانی تا حصول نتیجه

کمااینکه فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق سخنانی را درباره مذاکرات میان ایران و عربستان مطرح کرد و گفت: بغداد تاکنون میزبان چند دور از مذاکرات میان ایران و عربستان بوده است و دیدارهای دو طرف تا حصول نتیجه ادامه خواهد یافت. فؤاد حسین اظهار داشت: عراق همواره نقش میانجی را برای حل‌وفصل مشکلات میان طرف‌های مختلف ایفا کرده است. اکنون نیز در حال ایفای همین نقش است. واقعیت این است که اجلاس بغداد بر آینده منطقه تاثیر خواهد گذاشت.

نشست بغداد در روزهای گذشته در کشور عراق با حضور بازیگران مختلف برگزار شد. این نشست با عنوان «بغداد برای همکاری و مشارکت» در پایتخت عراق برگزار شد و علاوه بر کشورهای منطقه، پنج عضو دائم شورای امنیت نیز در این نشست حضور داشتند. امانوئل ماکرون تنها رییس دولتی بود که از خارج از منطقه خاورمیانه در این کنفرانس سران حضور یافت. همچنین عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهوری مصر و همچنین ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن دو تن از رهبرانی بودند که در کنار دیگر مقامات امارات و عربستان در این نشست حضور یافتند. حال باید دید کشورهای منطقه از فرصت ایجادشده در اجلاس بغداد که سیاست دولت جدید ایران هم بر محور همکاری و توسعه روابط با کشورهای همجوار و منطقه‌ای دنبال می‌شود استفاده می‌کنند یا با حمایت‌های آمریکا و رژیم‌صهیونیستی همچنان بر طبل جدایی می‌زنند.

ارسال نظر