|
شناسه خبر: 4860

ایرادات چارچوب مذاکرات وین، مردم ایران را از رسیدن به حقوق‌شان بازداشت؛

چرخش به مذاکرات با نتایج عملی

مذاکرات ایران و ۱+۴ حالا مدت‌هاست که به محور بررسی‌های مقامات و رسانه‌های جهان تبدیل شده است. تغییر در ساختار مدیریتی کشور و به‌تبع آن تغییر دیدگاه‌ها و نظرات در خصوص نوع تعامل با آمریکا و غرب در زمینه برجام، شرایط را برای همگان غیرقابل‌پیش‌بینی کرده است.

روزنامه «صبح نو»- مذاکرات ایران و ۱+۴ حالا مدت‌هاست که به محور بررسی‌های مقامات و رسانه‌های جهان تبدیل شده است. تغییر در ساختار مدیریتی کشور و به‌تبع آن تغییر دیدگاه‌ها و نظرات در خصوص نوع تعامل با آمریکا و غرب در زمینه برجام، شرایط را برای همگان غیرقابل‌پیش‌بینی کرده است.

اگرچه رییس‌جمهور ایران بارها از اعتقاد به استمرار مذاکره سخن گفته است اما نوع مواجهه مقامات جدید کشور با زیاده‌خواهی‌ها و بدعهدی‌ها، هنوز برای هیچ‌کس روشن نیست. از سوی دیگر، مقامات آمریکا نیز دست از فرافکنی و تهدید تحریم برنداشته و با ادامه سیاست‌های خود به‌دنبال امتیاز از دولت جدید ایران هستند.جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا اخیرا بعد از اولین دیدار خود با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که ایالات‌متحده دیپلماسی را در قبال ایران در اولویت قرار داده اما تصریح کرد که «اگر دیپلماسی شکست بخورد آماده‌ایم به گزینه‌های دیگر رو بیاوریم». بااین‌حال جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که بایدن در حال بررسی چه گزینه‌های دیگری است، از اظهارنظر خودداری کرد. اظهارات تکراری بایدن اگرچه در شرایطی که آمریکا در افغانستان پا به فرار گذاشته و حتی میلیاردها دلار تسلیحاتش را نیز جا گذاشته است، اهمیت زیادی ندارد اما رویکرد آمریکا را باید در شرایط جدید جست‌وجو کرد؛ بایدن قصد دارد با هر ابزاری که می‌تواند مقامات ایران را مجاب کند که بازگشت به مذاکرات وین بهترین گزینه روی میز برای طرف ایرانی است.

مذاکرات ایران و 1+4 با پلتفرم جدید

رییس‌جمهور آمریکا درحالی این سخنان را به زبان می‌آورد که براساس سخنان رهبر انقلاب، زیاده‌خواهی‌های پی‌درپی آمریکایی‌ها علت به بن‌بست رسیدن روند وین بود و آن‌ها نه‌تنها براساس وعده‌های انتخاباتی خود، اراده‌ای برای بازگشت به برجام نداشتند، بلکه به‌دنبال کسب امتیازات جدید از ایران بودند.با آنچه در وین گذشت، نشان داده شد که انتقادهای صاحب‌نظران از روند مذاکرات، بی‌پایه و اساس نبوده است و با ادامه آن مسیر نیز نمی‌توان به شرایط  مطلوب دست یافت. از این رو ادامه مسیر مذاکرات در روندی متفاوت و جدید، ضرورتی انکارناپذیر است؛ از این رو وحید جلال‌زاده، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به ادامه مذاکرات ایران و 1+4 گفت: ایران در مذاکرات روش‌های مختلفی را امتحان کرده است پیش از اینکه نوع و تیم مذاکره‌کننده مشخص شود باید جایگاه مذاکره برای ما مشخص شود.ایران در سال‌های گذشته با اجرای برجام به جهان نشان داد که اهل مذاکره و متعهد به آن است اما آمریکا و شرکای غربی آن نه‌تنها تعهدات خود را انجام ندادند، بلکه ترامپ یکطرفه از برجام خارج شد و علاوه بر اینکه تعهداتش را انجام نداد، کشورهای دیگر را نیز از انجام تعهدات برجامی بازداشت. تاکید جلال‌زاده بر جایگاه مذاکره نکته مهمی است که باید بیش‌ازپیش به آن توجه شود. مذاکرات تکراری و زمانبر نه‌تنها منافع کشور و مردم ایران را تامین نخواهد کرد، بلکه زمان را نیز از مردم ایران خواهد گرفت و آن‌ها را از حل مشکلات‌شان بازخواهد داشت. امید و انتظار در سال‌های گذشته خسارت‌های زیادی برای ملت ایران در پی داشته است که در این دوره باید برای عدم تکرار آن چاره‌اندیشی شود.

آرایش جدید تیم مذاکره‌کننده  

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین درباره اینکه دور آتی مذاکرات ازسوی وزارت امورخارجه یا شورای عالی امنیت ملی دنبال خواهد شد، ادامه داد: باید مشخص شود در دولت آقای رئیسی جایگاه مذاکره کجاست که پس از این موضوع تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مشخص می‌شود. نماینده ارومیه در مجلس با تاکید براینکه در دولت آقای روحانی آقای عراقچی 6دور مذاکرات در وین داشت که دستاورد ویژه‌ای برای کشورمان نداشت، افزود: باید چهارچوب و پلتفرم جدیدی برای مذاکرات آتی ازسوی ایران تعریف شود که قطعا این اتفاق خواهد افتاد.با تغییر افراد تیم مذاکره‌کننده، رفتار و روش مذاکره‌کنندگان ایران برای غرب و به‌ویژه آمریکایی‌ها ناشناخته خواهد بود و آن‌ها را وادار به تغییر در رفتار و روش خواهد کرد. گمانه‌زنی‌ها در خصوص بازگشت پرونده هسته‌ای به شورای عالی امنیت ملی نیز مدت‌هاست که موردتوجه قرار گرفته است که تحقق آن نیز چندان دور از انتظار نیست.همچنین جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در تماس تلفنی خود با حسین امیرعبداللهیان با اشاره به نقش اتحادیه به‌عنوان هماهنگ‌کننده برجام و گفت‌وگوهای وین، مراتب امیدواری اتحادیه اروپایی برای استقرار هرچه زودتر دولت جدید و اعلام تاریخ موردنظر تهران برای نشست بعدی وین را مورد تاکید قرار داد. امیدواری غربی‌ها به پیگیری مسیر گذشته و فشار به ایران تا رسیدن به هدف، موضوعی است که مقامات کشورمان باید توجه کافی به آن داشته باشند و اجازه ندهند مقامات غربی یکبار دیگر مردم ایران را با مشکل مواجه کنند.

ضرورت نتایج عملی مذاکرات

البته در این تماس تلفنی وزیر خارجه کشورمان آب پاکی را روی دست نماینده غربی‌ها ریخت و تاکید کرد که برای ایران مذاکره‌ای که نتایج ملموس و عملی داشته باشد و همراه با تامین حقوق و منافع مردم باشد، قابل‌قبول است. امیرعبداللهیان همچنین قانون مصوب مجلس در خصوص مسائل هسته‌ای را برای دولت ایران لازم‌الاجرا دانست و افزود: در هر مذاکره‌ای باید اقدام واقعی طرف‌های مقابل برجامی به تعهدات‌شان محرز شود. قانون هسته‌ای مجلس و تجربه ایران از بدعهدی غربی‌ها این‌بار دستان مذاکره‌کنندگان را بیش از هر زمانی پر کرده است و اخذ ضمانت از طرف آمریکایی برای اجرای تعهدات، در دستورکار جدی مقامات کشورمان قرار دارد و بنا بر تاکید وزیر خارجه، نتایج ملموس و عملی هر مذاکره‌ای، بیش از هر زمانی ضروری است. همچنین رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با بیان اینکه چارچوب و پلتفرمی که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با آن پیش رفت ایراد داشت، اضافه کرد: باید با پلتفرم جدید غربی‌ها را وادار کنیم که به تعهدات خودشان عمل کنند. ایرادهای چارچوب مذاکرات وین بار دیگر هزینه‌هایی را برای کشورمان در پی داشت که حالا قرار است در دوره جدید اصلاح شود. ایران با ایجاد پلتفرم جدید نه‌تنها شکل دیگری را در مذاکرات با غربی‌ها پی خواهد گرفت، بلکه به‌دنبال ابزاری برای وفاداری غربی‌ها به تعهدات‌شان است. اهرم فشار برای وادار کردن غرب به هرگونه تعهدی، مهم‌تر از خود تعهد است که مقامات جدید جمهوری اسلامی توجه ویژه‌ای به آن دارند.

ارسال نظر