|
شناسه خبر: 4862

یادداشت؛

سفری بدون دستاورد

نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی طی سفرش به آمریکا دیدارهایی با مسوولان آمریکایی داشته است که مهم‌ترین این دیدارها دیدار با جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید است.

روزنامه «صبح نو»- نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی طی سفرش به آمریکا دیدارهایی با مسوولان آمریکایی داشته است که مهم‌ترین این دیدارها دیدار با جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید است؛ دیداری که به بهانه حوادث فرودگاه کابل با تاخیر یک‌روزه برگزار شد. سوال: نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی چه اهدافی را در این سفر دنبال می‌کند و آیا در این سفر به اهدافش دست یافته است؟ رژیم‌صهیونیستی از مدت‌ها قبل از این سفر حجم وسیعی از تبلیغات را شروع کرد که در همه آن‌ها بحث تهدید ایران برای رژیم‌صهیونیستی در ابعاد مختلف و نیز ضرورت مقابله با آن در چارچوب طرح ترکیبی رژیم‌صهیونیستی تاکید شده است. کارشناسان معتقدند این حجم از تبلیغات درواقع تلاشی بوده تا شرایط را برای تاثیرگذاری بر کاخ سفید مساعد کند. خروج آمریکا از افغانستان، هم‌پیمانان آمریکا در منطقه و در رأس آن‌ها رژیم‌صهیونیستی را  به‌شدت نگران کرده است. هم‌پیمانانی که حیات و بقای‌شان به حمایت قدرت‌های استعماری خصوصا آمریکا وابسته است. رژیم‌صهیونیستی برخلاف آنچه از قدرتش القا می‌شود، وابستگی‌اش به حمایت قدرت‌های استعماری بیش از دیگر رژیم‌های وابسته منطقه‌ای است و به همین دلیل، نگرانی اسرائیل هم بسیار بیشتر از آن‌هاست. رژیم‌های منطقه‌ای می‌توانند با تغییر انتخاب‌های‌شان و ورود به عرصه همگرایی منطقه‌ای، در نظم منطقه‌ای حضوری موثر در جهت تامین منافع خود داشته باشند اما اسرائیل می‌داند که در آینده منطقه جایی ندارد و بقایش تنها و تنها به حمایت غرب از آن بستگی دارد.شکل‌گیری اولویت‌های دیگری برای آمریکا مانند چین، هند و روسیه، موجب شده تا خاورمیانه تا حد زیادی اولویت خود را برای آمریکا از دست بدهد و کاخ سفید برنامه‌ریزی کرده تا به‌مرور حضور خود در منطقه را کاهش و در برخی کشورها پایان دهد؛ البته هم صهیونیست‌ها و هم رژیم‌های وابسته منطقه می‌دانند که خروج آمریکا از منطقه جدای از اولویت گفته‌شده تحت‌فشار مقاومت در حال انجام است. اسرائیل به‌شدت نگران آینده است. لذا تلاش دارد در این سفر به‌نوعی تضامینی را از آمریکا دریافت کند. جو بایدن هم مانند همه اسلاف خود بر حمایت آمریکا از اسرائیل تاکید کرد و در ضمن اعلام کرد که اولویت آمریکا در ارتباط با ایران دیپلماسی است و البته مانند همه رؤسای جمهور پیشین مطرح بودن گزینه‌های دیگر را نیز مورد تاکید قرار داد. موضوعی که نفتالی بنت از آن می‌تواند به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد خود در این سفر یاد کند. البته باید توجه داشت که بایدن صرفا به «گزینه‌های دیگر» بدون اشاره به گزینه نظامی بسنده کرد. مدت‌ها است که بحث گزینه نظامی در ارتباط با ایران از دستور کار آمریکا خارج شده است و این موضوع را رژیم‌صهیونیستی و نفتالی بنت نیز به‌خوبی می‌دانند. اما باید گفت مهم‌ترین هدف سفر بنت به آمریکا راضی کردن این کشور به عدم بازگشت به توافق هسته‌ای و نیز عدم خروج نظامی از سوریه و عراق است؛ زیرا همان‌طور که امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جدید ایران نیز در گفت‌وگو با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرده است، دولت جدید ایران اصرار دارد مصوبه مجلس شورای اسلامی در ارتباط با توافق هسته‌ای را رسما پیگیری کند و با توجه به علقه وی به محور مقاومت به نظر می‌رسد اولویت تحولات غرب آسیا برای ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شود.لذا این رژیم احتمال می‌دهد آمریکا ناگزیر به انعطاف در مقابل ایران است و همچنین روند تحولات نشان می‌دهد که آمریکا نمی‌تواند مدت زیادی در عراق و سوریه باقی بماند.

بر این اساس صهیونیست‌ها به‌شدت نگران تقویت محور مقاومت به رهبری ایران هستند؛ اما آنچه از محتوای جلسه بنت- بایدن دریافت می‌شود آن است که آمریکا در این حوزه هم نمی‌تواند چندان به درخواست بنت توجه داشته باشد. لذا باید گفت سفر نفتالی بنت به آمریکا دستاوردی تقریبا هیچ داشته است و باید پیامدهای این بی‌نتیجه بودن سفر به آمریکا را در روزهای آینده در مواضعی که ازسوی مسوولان سیاسی و تحلیلگران رسانه‌ای رژیم‌صهیونیستی اتخاذ می‌شود، مشاهده کرد.

ارسال نظر