|
شناسه خبر: 4911

آغاز دور چهارم گفت‌وگوها میان ایران و عربستان در آینده‌ای نزدیک؛

تهران-ریاض روی ریل تنش‌زدایی

اجلاس بغداد که در روزهای گذشته با حضور سران و مقامات کشورهای مختلف منطقه برگزار شد، علاوه بر همگرایی کشورهای غرب آسیا، توسعه روابط تهران- ریاض را نیز دنبال می‌کرد.

روزنامه «صبح نو»- اجلاس بغداد که در روزهای گذشته با حضور سران و مقامات کشورهای مختلف منطقه برگزار شد، علاوه بر همگرایی کشورهای غرب آسیا، توسعه روابط تهران- ریاض را نیز دنبال می‌کرد؛ روابطی که الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور بارها بر آن تاکید کرد و در سفرهای مختلف به عربستان و ایران، این موضوع را مدنظر خود قرار داد. بااین‌حال و برخلاف تحلیل‌های قبلی،‌ در اجلاس بغداد شاهد دیدار تازه‌ای میان مقامات تهران و ریاض نبودیم.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان چندی پیش در نشست خبری،‌ تاکید کرد:‌ «بیشتر از گفت‌وگوهایی که قبلا در بغداد انجام شده، گفت‌وگویی اتفاق نیفتاده و در بغداد شاهد گفت‌وگوی جدیدی نبودیم. تاکنون سه دور مذاکره بین ایران و عربستان برگزار شده و اگر لازم باشد دورهای بعدی نیز برگزار می‌شود». بااین‌حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان و نماینده ایران در اجلاس بغداد، چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی از آمادگی طرف سعودی برای آغاز دوباره گفت‌وگوها با ایران خبر داد. وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه بین ایران و عربستان در ماه‌های گذشته گفت‌وگوهایی انجام شد، تصریح کرد: در اجلاس عراق نمایندگان سعودی با من احوالپرسی کردند و ضمن تبریک اعلام کرده منتظر استقرار دولت جدید در ایران برای ازسرگیری مذاکرات با کشورمان هستند اما در این نشست؛ مذاکره رسمی برای تداوم مذاکرات قبلی با سعودی انجام نشد.

همانطورکه امیرعبداللهیان نیز تاکید داشت: «بین ایران و عربستان در ماه‌های گذشته گفت‌وگوهایی انجام شده» و بنابر آنچه سفیر کشورمان در بغداد روز گذشته اعلام کرد، باید شاهد آغاز دور چهارم گفت‌وگوهای میان ایران و عربستان در آینده‌ای نزدیک باشیم. مسجدی در اظهاراتی عنوان کرد: ما تاکنون سه دور مذاکره با طرف سعودی داشته‌ایم و دور چهارم در پی تشکیل دولت جدید ایران برگزار خواهد شد. مسجدی در مرکز گفت‌وگوهای الرافدین که با حضور مقامات ارشد عراقی و سیاسیون برجسته برگزار شد، مجددا بر حمایت کامل تهران از بغداد برای بازسازی و عمران این کشور تاکید کرد. مسجدی تاکید کرد: ما روابط مستحکمی با مردم عراق داریم و رسما اعلام کرده‌ایم که ایران برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده با قدرت در کنار عراق خواهد بود. وی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری عراق و ایران در سال به 13میلیارد دلار رسیده است، اظهار داشت: عراق با بحران برق دست‌به‌گریبان است و ایران تنها کشوری است که در این بحران در کنار عراق ایستاد. سفیر ایران در بغداد با اشاره به اینکه ایران 47میلیون مترمکعب گاز برای مصرف نیروگاه‌های برق به عراق صادر می‌کند، گفت: پرداخت بهای این گاز ازسوی عراق به‌صورت نامنظم انجام می‌شود.

 مسجدی همچنین گفت: ده‌ها هزار دانشجوی عراقی در دانشگاه‌های ایران مشغول تحصیل هستند. وی خاطرنشان کرد: درباره جنگ علیه گروه تروریستی داعش، ایران در کنار عراق ایستاد و شماری از ایرانی‌ها در اراضی عراق به شهادت رسیدند و اسامی آن‌ها در بنیاد شهدای عراق ثبت شده است. سفیر ایران درباره مناسبات منطقه‌ای و نقش عراق در نزدیک‌سازی دیدگاه‌های ایران و عربستان گفت: از طریق همکاری دولت عراق، سه دور مذاکرات با عربستان در بغداد انجام دادیم و دور چهارم در پی تشکیل دولت جدید ایران برگزار خواهد شد. وی با بیان اینکه ایران کشوری بزرگ و متمدن است و آماده هر نوع گفت‌وگویی با کشورهای دیگر ازجمله عربستان است، گفت: ایران آمادگی خود را برای گفت‌وگو و صلح اعلام کرده و دست خود را برای یاری و کمک به سمت کشورهای همسایه و منطقه دراز کرده است.

حال باید دید روند مذاکرات ایران و عربستان که بالطبع جنگ یمن و پایان آن یکی از شروط ایران در این گفت‌وگوهاست به کجا منتهی می‌شود و آیا ائتلاف سعودی حاضر به پذیرش شکست و اعلام پایان جنگ هست یا خیر؟ موضوعی که ریاض در تلاش است با کمک کشورهای منطقه، خروجی آبرومندانه از جنگ یمن برای خود ترسیم کند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر