|
شناسه خبر: 4912

راشاتودی گزارشی تکان‌دهنده از پنجشنبه خونین فرودگاه کابل منتشر کرد؛

روایتی از فرار آمریکایی‌ها با شلیک به غیرنظامیان

راشاتودی در صفحه اینترنتی خود دراین‌باره خبر داد: در شرایط دوزخ‌گونه و غوغای پس از بمب‌گذاری انتحاری در فرودگاه کابل، شاهدان به مراد گازدیف از راشاتودی گفتند که با شروع تیراندازی جان خود را از دست دادند. یک زن زخمی گفت که نیروهای آمریکایی هنگام فرار غیرنظامیان اقدام به تیراندازی به آن‌ها کردند.

روزنامه «صبح نو»- خبرنگار شبکه راشاتودی مستقر در پایتخت افغانستان، بعد از انفجارهای تروریستی روز پنجشنبه هفته گذشته در نزدیکی فرودگاه کابل به‌سراغ بازماندگان این حمله تروریستی در بیمارستان رفت. راشاتودی در صفحه اینترنتی خود دراین‌باره خبر داد: در شرایط دوزخ‌گونه و غوغای پس از بمب‌گذاری انتحاری در فرودگاه کابل، شاهدان به مراد گازدیف از راشاتودی گفتند که با شروع تیراندازی جان خود را از دست دادند. یک زن زخمی گفت که نیروهای آمریکایی هنگام فرار غیرنظامیان اقدام به تیراندازی به آن‌ها کردند. خبرنگار شبکه راشاتودی مستقر در پایتخت افغانستان بعد از انفجارهای تروریستی روز پنجشنبه هفته گذشته در نزدیکی فرودگاه کابل به‌سراغ بازماندگان این حمله تروریستی در بیمارستان رفت. در این گزارش که «مراد گازدیف»، خبرنگار ارشد راشاتودی آن‌ را تهیه کرده است، شاهدان عینی و بازماندگان افغانستانی، روایت تلخی از تیراندازی نظامیان آمریکایی به مردم غیرنظامی حاضر در فرودگاه کابل ارائه دادند.

راشاتودی در صفحه اینترنتی خود دراین‌باره خبر داد: در شرایط دوزخ‌گونه و غوغای پس از بمب‌گذاری انتحاری در فرودگاه کابل، شاهدان به مراد گازدیف از راشاتودی گفتند که با شروع تیراندازی بسیاری جان خود را از دست دادند. یک زن زخمی گفت که نیروهای آمریکایی هنگام فرار غیرنظامیان، اقدام به تیراندازی به آن‌ها کردند. یک شاهد عینی و بازمانده افغانستانی به این رسانه گفت: من پس از انفجار دویدم و بسیاری دیگر نیز دویدند. من ندیدم چه کسی تیراندازی می‌کند. من به خیابان دویدم و هم صدای تیراندازی و هم صدای انفجار را شنیدم. «رحمانا اکبری» که گردن و گوشش در این انفجار زخمی شده است، به راشاتودی گفت: آمریکایی‌ها برای محافظت از خود آتش گشودند زیرا آن‌ها از (احتمال) انفجار دیگری می‌ترسیدند. به گفته او، برادرش به‌شدت زخمی شد و اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه (آی‌سی‌یو) بیمارستان کابل بستری است.این زن افغانستانی و شاهد عینی به خبرنگار شبکه راشاتودی گفت: من مطمئن نیستم که آیا برادرم مورد اصابت گلوله آمریکایی قرار گرفته است یا تکه‌ای از یک ماده منفجره (عامل انتحاری). آمریکایی‌ها آن طرف بودند، من خودم درست پایین‌تر از محل انفجار، در کنار کانال (خندق) بودم. به گفته یکی دیگر از شاهدان عینی، آمریکایی‌ها تصور می‌کردند تعداد بیشتری از بمب‌گذاران انتحاری حضور دارند؛ بنابراین شروع به تیراندازی به‌سوی جمعیت وحشت‌زده کردند. در ادامه گزارش راشاتودی آمده است: بازماندگان و قربانیان حمله انتحاری فرودگاه کابل به ما می‌گویند که تنها بخشی از کشته‌شدگان در اثر انفجار جان باختند و بیشتر آن‌ها در اثر رگبار و تیراندازی کشته شدند. آن‌ها (نظامیان آمریکایی) حتی پس از فرار همه از مقابل فرودگاه یا افتادن آن‌ها روی زمین، به تیراندازی ادامه می‌دادند حتی به اجساد. مردم برای فرار به داخل کانال می‌پریدند. یک پزشک افغانستانی بیمارستان کابل درباره یک مرد متوفی به این رسانه گفت که در بدن این فرد پنج گلوله و ترکش وجود داشت.

طبق گزارش راشاتودی، بمب‌گذاری و انفجارهای ۲۶آگوست (چهارم شهریور) در نزدیکی فرودگاه کابل، جان ۱۴نظامی آمریکایی و دست‌کم ۱۷۰غیرنظامی افغانستانی را گرفت، ۲۰۰نفر دیگر زخمی شدند و تخمین زده می‌شود که شمار کشته‌ها به ۲۰۰نفر افزایش یابد. گزارش راشاتودی چند ساعت قبل از اعلام خروج نظامیان و اتباع آمریکایی از افغانستان

 بعد از ۲0سال جنگ اشغالگرانه واشنگتن در این کشور پخش شد.

ارسال نظر