|
شناسه خبر: 4982

بیانیه بانیان خشونت اطلاعاتی و قضایی علیه نظام

یک تشکل اصلاح‌طلب موسوم به مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه اخیراً در بیانیه‌ای با اشاره به فیلم‌های منتشره از زندان اوین و بد رفتاری با چند زندانی، تأکید کرده است که در زندان‌های ایران بدرفتاری نظام‌مند وجود دارد!

یک تشکل اصلاح‌طلب موسوم به مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه اخیراً در بیانیه‌ای با اشاره به فیلم‌های منتشره از زندان اوین و بدرفتاری با چند زندانی، تأکید کرده است که در زندان‌های ایران بدرفتاری نظام‌مند وجود دارد!

در بیانیه این تشکل می‌خوانیم: فیلم های منتشر شده از زندان اوین که صحنه‌هایی دلخراش و شرم‌آور از بدرفتاری با زندانیان را نشان می‌دهد، پرده از وضعیت بسیار نابهنجار زندان‌ها در ایران برداشت و وضعیت عدالت در دستگاه قضایی و زندان‌ها را بیش از پیش زیر سوال برد و لطمه‌ای بزرگ بر حیثیت و اعتبار جمهوری اسلامی وارد ساخت.

به گزارش کانال تلگرامی امتداد، در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: صحنه‌هایی که این فیلم‌ها برای قضاوت نزد افکار عمومی به نمایش گذاشت، گوشه‌ای بسیار اندک از تحقیر و بدرفتاری نظام‌مندی بود که در طول چند دهه گذشته نسبت به زندانیان اعمال می‌شده است. از دید عموم مردم، وقتی برخورد با زندانیان در زندان اوین (که در قیاس با دیگر زندان‌ها از امکانات و نظارت بیشتری برخوردار است) این‌گونه باشد، در زندان‌های دیگر اوضاع بسیار بدتر است.

*تشکل یاد شده که افرادی مثل حسین موسوی تبریزی و فاضل‌میبدی از اعضای ارشد آن هستند؛ پیش از این و در بحبوحه وقایع آبان ۹۸ نیز در بیانیه‌ای عجیب؛ با جسارت به ساحت رهبر معظم انقلاب؛ ایشان را مخاطب مستقیم اعتراضات خود قرار داده و تأکید کرده بود که این گونه اجتماعات هیچ نیازی به هیچ مجوزی از هیچ نهادی ندارد!

جالب است که حسین موسوی‌تبریزی با اینکه خود از مقامات قضایی دهه شصت بوده اما در بیانیه مذکور ادعا می‌کند که چند دهه است که نسبت به زندانیان بدرفتاری می‌شود!

البته تا همینجا و با همین فکت‌های اشاره شده؛ امربری تشکل مذکور از هسته سخت اصلاحات بر هر ذهن آگاهی مسجّل است اما خالی از لطف نیست اگر در اشاره به محتوای بیانیه اخیر این تشکل نیز گفتنی‌هایی بیان شود.

بر خلاف آنچه که در اشاره ناقص این بیانیه به فیلم‌های زندان اوین آمده است؛ این فیلم‌ها پس از انتشار بلافاصله با پذیرش مسئولیت و عذرخواهی صریح رئیس سازمان زندان‌ها و در ادامه با دستور پیگیری رئیس دستگاه قضایی و پیگیری نمایندگان مجلس مواجه شد.

رخدادی که با استقبال برخی اصلاح‌طلبان منصف نیز مواجه شد اما آقایان تشکل یاد شده؛ از اشاره به آن عاجز بوده‌اند!

در عین حال همه باید بدانیم که یک نظام عادل نظامی نیست که حرف غیر عقلانی "فساد صفر" درباره آن صادق باشد بلکه حکومتی است که در آن با بسترهای فساد برخورد می‌شود و به محض رؤیت یک کج‌روی (که همواره و حتی در حکومت امام معصوم نیز ممکن‌الوقوع است) با آن برخورد می‌کند.

مفهومی که در نظام اسلامی هم شاهد آن هستیم اما عده‌ای از امثال تشکل یاد شده سعی در کتمان و اختفای آن دارند تا کسی طعم عدالت را احساس نکند.

مسئله بعدی تأکید عجیب بیانیه بر این عبارت است که صحنه‌هایی که این فیلم‌ها برای قضاوت نزد افکار عمومی به نمایش گذاشت، گوشه‌ای بسیار اندک از تحقیر و بدرفتاری نظام‌مندی بود که در طول چند دهه گذشته نسبت به زندانیان اعمال می‌شده است!

این بهانه‌جویی علیه نظام اسلامی در حالی است که اگرچه در فیلم‌های یاد شده شاهد چند برخورد بد بودیم اما هیچ سندی مبنی بر فراگیر بودن یا نظام‌مند بودن برخوردهای غیر قانونی در زندان‌های ایران وجود ندارد.

چه اگر چنین سندی وجود می‌داشت؛ اول از همه آقایان اصلاح‌طلب که عمده عمر سیاسی خود را در مناصب قضایی و امنیتی نظام و بقیه را در زندان! گذرانده‌اند؛ نفری اولی بودند که چنین سند ناموجودی را بر سر دست می‌گرفتند.

اما آنها بهتر از هر کسی می‌دانند که قانون، نظارت و وجدان در مملکت ما تا آن اندازه قوی هست که زندانی و زندانبان در ایران از یک فضای امن و خالی از خشونت برخوردار باشند.

و بر همین اساس بود که چند سال قبل چند زندان کشور میله‌های آهنی خود را نیز حذف کردند تا زندانیان رفت و آمد راحت‌تری داشته باشند.

جالب است که در ذهن جامعه ایرانی طی ۴۳ سال اخیر؛ برخی از همین چهره‌های قضایی و اطلاعاتی اصلاح‌طلب (که تبدیل به مدعیان کنونی شده‌اند) به خشونت شهره آفاق‌اند. پرونده بازجویان خشن، ‌ برخورد سخت با بدحجابان، بازجویی با نقاب، مخالفت با ویدئو و تمسخر مردم؛ سابقه‌ی غیرقابل انکار همینان است و از ذهن مردم پاک نخواهد شد. و از همین رو بود که این افراد از زمان امام راحل؛ از سیستم‌های قضایی و امنیتی کنار گذاشته شدند؛ چون اهل خشونت بودند.

در جهان امروز و با گسترده‌تر شدن وسعت رسانه‌ها و شهروندرسانه‌ها؛ عملا امکان کتمان هیچ رویه‌ای در هیچ کشوری ممکن نیست و همانطور که می‌دانیم از همین روست که آمریکا نمی‌تواند از وجود خشونت در پلیس این کشور و یا اسرائیل از روند کودک‌کُشی در این رژیم برائت بجوید.

فلذا در ایران اسلامی هم اگرچه مثل همه حکومت‌های دیگر؛ اتفاقات بد و افراد شریر وجود دارند اما اگر اثری از رویه و فرایند بدرفتاری با زندانیان وجود می‌داشت؛ امروز برای اثبات آن نیازی به بیانیه دادن نبود.

اینکه هدف بهانه‌جویان از تهمت زدن به نظام اسلامی چیست را سوابق این افراد در فتنه‌های رخ داده تاکنون؛ عیان می‌کند./ مشرق

ارسال نظر