|
شناسه خبر: 5002

جلالی‌زاده:

اصلاح‌طلبان به سوی رکود و انزوا می‌روند

جلال جلالی‌زاده، عضو حزب متحد موفقیت اصلاح‌طلبان در آینده را در گروی جدا شدن اصلاح‌طلبان جامعه محور و قدرت‌محور دانست و تاکید کرد که نباید به خاطر یک حزب یا چند نفر هزینه کرد.

انتخابات 1400 و رقابت‌های آن پایان یافت اما آثار آن در جریان‌های سیاسی باقی است. به خصوص در میان اصلاح‌طلبان که شاهد بودیم در این دوره با اختلافات و چنددستگی‌های بسیاری مواجه شدند. حال باید دید که این جریان سیاسی چطور خود را بازیابی می‌کند؟ در پی اختلافاتی که مشاهده شد، جدایی‌ها و انشقاق‌هایی در راه است یا اینکه یک بار دیگر گرد هم آمده و همه مشکلات پیش آمده را فراموش می‌کنند؟ همچنین باید دید که لیدری و رهبری این جریان به دست کدام طیف خواهد افتاد؟

جلال جلالی‌زاده، عضو حزب اتحاد ملت درباره وضعیت فعلی جریان اصلاحات گفت: «متاسفانه ما اکنون فعالیتی را از اصلاح‌طلبان نمی‌بینیم. اصلاح‌طلبان مرتب دچار اشتباه تاکتیکی و استراتژیکی می‌شوند. عدم وحدت و فرصت‌طلبی برخی از اصلاح‌طلبان موجب انشقاق صفوف، هدر رفتن نیروها و از دست رفتن پایگاه اجتماعی می‌شود. من معتقدم که تا وقتی اصلاح‌طلبان مصلحت و منفت‌طلب صف خود را از اصلاح‌طلبان جدا نکنند و اصلاح‌طلبان بر اساس فکر و اندیشه، مبارزه مفاسد مختلف، حقوق و مطالبان مردم و اجرای قانون حرکت نکند، بیشتر دچار تشتت خواهند شد».

وی افزود: «ما همیشه در شورای شهر تهران و ... شاهد بودیم که افرادی از سفره اصلاح‌طلبی تغذیه کرد و در راستای منافع مالی خود قدم برداشته‌اند. خیلی از این افراد حتی در دولت روحانی هم حضور داشتند اما از نیروهای جوان اصلاح‌طلب استفاده نکردند. این افراد که اسم اصلاح‌طلبی را یدک می‌کشند اما حسود و تنگ نظر بوده و دنبال تقویبت بنیان‌های فکر اصلاح‌طلبی هستند با منزوی جوانان موجب شده‌اند که نیروهای زبده و متخصص این جریان کنار بمانند. لذا معتقدم افرادی که در جبهه اصلاحات هستند باید در این زمینه فکر اساسی کنند تا از این پس جریان اصلاحات فریب منفعت‌طلبان را نخورند».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه آیا این تفکیک و جداسازی در جریان اصلاحات انجام خواهد شد و یا مثل قبل فقط از آن صحبت می‌شود، گفت: «به نظر من کسانی که قصد هدایت این جریان را دارند باید ملاحظه‌کاری و تعارفات بی‌خود را کنار بگذارند. قرار نیست که به خاطر یک حزب و یا چند نفر کل جامعه را از دست بدهند. آن افرادی که از آنها سخن گفتیم هم اگر واقعا به دنبال خیر و منافع مردم باشند، به دامن اصلاحات بر‌می‌گردنند اما اگر به خاطر حفظ چند شخص یا یک حزب و گروه همه منافع اصلاح‌طلبان هزینه شود، با مشکلات دیگری مواجه خواهیم بود و نتیجه آن است که اصلاح‌طلبان دچار شکست‌های پی‌درپی شوند». جلالی‌زاده در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا اصلاح‌طلبانی که خود را جامعه محور می‌خوانند لیدری و رهبری جریان اصلاحات را به دست خواهند گرفت یا قدرت‌محورها؟ گفت: « از آنجایی که همیشه جریانات مردمی، اصولی و مخلص ماندگار بوده‌اند تصور می‌کنم که اصلاحات جامعه‌محور نیز جای خود را باز کرده و اصلاحات قدرت محور رو به رکود و انزوا خواهد رفت.  همیشه در طور تاریخ افکار و اندیشه‌های ناب، صادق و مخلص ماندگار شده و افراد ظاهری و دنیوی از بین رفته‌اند».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره اینکه سیدمحمد خاتمی به سوی کدام طیف مایل خواهد شد؟ به سوی جامعه محورها خواهد رفت یا مثل انتخابات اخیر از قدرت‌محورها حمایت می‌کند؟ گفت: «متاسفانه گاهی آقای خاتمی تحت تاثیر رودربایستی با برخی افراد اقدام  می‌کند. یا مصالحی را در نظر می‌گیرد. شاید این رویکرد آقای خاتمی مورد نقد باشد اما مساله این است که او با توجه به ملاحظه برخی مصالح ملی یا اصلاح‌طلبان و متهم نشدن به برخی مسائل اقداماتی را انجام می‌دهد که شاید مورد نظر خودش هم نباشد»./ فردا

ارسال نظر