|
شناسه خبر: 5014

علی‌رغم لفاظی‌های آمریکا، مقامات ایران چارچوب ادامه مذاکرات وین را تعیین کرده‌اند؛علی‌رغم لفاظی‌های آمریکا، مقامات ایران چارچوب ادامه مذاکرات وین را تعیین کرده‌اند؛

استقبال ایران از مذاکره نتیجه‌محور

رئیسی با تاکید بر اینکه گفت‌وگو برای آن است که فشاری در کار نباشد، اضافه کرد: تهدیدها و فشارها و تحریم‌های ظالمانه‌ای که نسبت به ملت ایران روا می‌دارند، متناسب با بحث گفت‌وگو نیست. قبلا هم اعلام کردم که حتما گفت‌وگو و مذاکره را در دستورکار دولت خواهیم داشت، اما نه با فشاری که دنبال می‌کنند.

روزنامه «صبح نو»- مذاکرات برجامی مدت‌هاست که محور گمانه‌زنی‌های تحلیلگران و رسانه‌هاست؛ مذاکراتی که در اواخر دولت دوازدهم نیز به سرانجام مقصود نرسید و علی‌رغم خوش‌باوری‌ها، آمریکایی‌ها باز با زیاده‌خواهی و تکرار مواضع باطل، نه‌تنها قفل عدم اجرای تعهدات‌شان را باز نکردند، بلکه شرایط را بیش‌ازپیش، پیچیده کردند.

گمانه‌زنی‌هایی درخصوص ادامه یا پایان مذاکرات برجامی حالا چند ماهی است که نقل محافل سیاسی و دیپلماتیک است؛ مذاکراتی که جمهوری اسلامی از ابتدا دیدگاه‌هایش را درباره روند و فرایند برگزاری آن به‌صراحت اعلام کرده بود؛ دیدگاه‌هایی که با سیاست‌های اعمالی غربی‌ها و به‌ویژه آمریکایی‌ها متفاوت بود و طرف غربی اراده‌ای برای انجام آن چیزی که اعلام می‌کرد، نداشت.دولت سیزدهم نیز اگرچه بارها مواضعش را صریحا اعلام و تاکید کرده است که هیچ مخالفتی با مذاکره ندارد، اما گویا برای برخی در داخل و خارج، ابعاد موضوع کاملا روشن نشده است و هنوز درخصوص آینده مذاکراتی برجام سوالات بسیاری در ذهن دارند.رییس‌جمهور نیز که قبل از دریافت کلید پاستور و تکیه بر صندلی ریاست‌جمهوری مواضع خود را در خصوص برجام، مذاکرات و بدعهدی غربی اعلام کرده بود، در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی نیز درباره آن با مردم سخن گفت. وی درباره موضوع مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: مذاکره و گفت‌وگو همیشه به‌عنوان یکی از ابزارهای دیپلماسی مطرح بوده و باز هم مطرح است. به‌هیچ‌عنوان ابایی از گفت‌وگو و مذاکره نخواهیم داشت، اما آنچه غربی‌ها و آمریکایی‌ها دنبال آن هستند، یعنی اینکه گفت‌وگو همراه با فشار باشد، آیا این به معنای گفت‌وگو است؟ اگر قرار باشد در کنار گفت‌وگو فشار باشد این چه نوع گفت‌وگویی است؟

چراغ سبز ایران به مذاکرات نتیجه‌محور

 رئیسی با تاکید بر اینکه گفت‌وگو برای آن است که فشاری در کار نباشد، اضافه کرد: تهدیدها و فشارها و تحریم‌های ظالمانه‌ای که نسبت به ملت ایران روا می‌دارند، متناسب با بحث گفت‌وگو نیست. قبلا هم اعلام کردم که حتما گفت‌وگو و مذاکره را در دستورکار دولت خواهیم داشت، اما نه با فشاری که دنبال می‌کنند. فشار آوردن همراه با گفت‌وگو قبلا هم امتحان شده و جواب نداده است. آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بارها آن را تجربه کردند که گفت‌وگوها همراه با فشار جواب نمی‌دهد.رییس‌جمهور تصریح کرد: در این گفت‌وگوها به دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه هستیم. محور گفت‌وگوها تأمین منافع ملت بزرگ ایران خواهد بود. از منافع ملت بزرگ ایران یک قدم عقب‌نشینی نخواهیم کرد. چرا باید با تحریم ظالمانه بخواهند ملت ایران را تحت‌فشار قرار دهند؟ موضوع گفت‌وگو در دستور کار است و دنبال خواهد شد، منتها نه گفت‌وگو برای گفت‌وگو، نه مذاکره برای مذاکره، بلکه مذاکره نتیجه محور خواهد بود. مذاکره باید نتیجه داشته باشد، یعنی دنبال آن این باشد که تحریم‌ها برای ملت ایران رفع شود و ملت بزرگ ما ان‌شاءالله با رفع تحریم‌ها زندگی‌شان بهتر از پیش رونق بگیرد.لغو کامل تحریم‌ها از ابتدای آغاز مذاکرات وین، سیاست راهبردی و تغییرناپذیر ایران بود و بارها اعلام کرده است که از منافع مردم کوتاه نخواهد آمد اما با غربی‌ها با نگاه ویژه به دولت روحانی به دنبال امتیازهای فرابرجامی بودند که با مقاومت و مخالفت ایران مواجه شدند. درنهایت با تغییر دولت در ایران و روی کار آمدن آیت‌الله رئیسی هم نگاه در داخل نسبت به غربی‌ها تغییر کرد و هم نگاه غربی‌ها و به‌ویژه آمریکایی‌ها نسبت به کنش سیاسی دولت جدید، با تغییرات مواجه شده است.مخالفت صریح و قاطعانه دولت سیزدهم با مذاکره برای مذاکره و فرسایشی و زمانبر شدن مذاکره از یکسو و ضرورت لغو تحریم‌ها و کنار گذاشتن فشار همراه با مذاکره از سوی دیگر، باعث شد تا نگاه‌های سوداگرانه و استعماری نسبت‌به تهران تغییر کند؛ البته هنوز غربی‌ها با پافشاری روی سیاست‌های شکست‌خورده خود به‌دنبال آزمون روش‌های قبلی هستند؛ هر چند با نگاهی مأیوسانه!

مواضع تکراری مقامات آمریکایی

 در این راستا «رابرت مالی» روز جمعه با چشم‌پوشی از واقعیت خروج یکجانبه و خودسرانه ایالات‌متحده از برجام و همچنین سنگ‌اندازی مقامات واشنگتن برای احیای این توافق تاریخی، مدعی شد که واشنگتن «برای اینکه ایران تصمیم خود را برای ازسرگیری گفت‌وگوها درخصوص احیای برجام بگیرد، نمی‌تواند تا ابد منتظر بماند!»این مقام آمریکایی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفت که ایالات‌متحده هنوز ازسوی «ابراهیم رئیسی» رییس‌جمهوری جدید ایران نشانه‌ای دال بر آمادگی تهران برای آغاز دور هفتم گفت‌وگوهای وین دریافت نکرده است.

وی در ادامه ادعاهایش افزود: ما نمی‌توانیم تا ابد منتظر بمانیم که ایران به پیشرفت‌های هسته‌ای خود ادامه دهد چون در مقطعی پیشرفت‌های آنان به‌گونه‌ای خواهد بود که بازگشت به برجام برای ایالات‌متحده ارزشمندی کمتری خواهد داشت. رابرت مالی در ادامه مدعی شد که نباید این [تصمیم‌گیری تهران] به درازا بکشد، چون در مقطعی ما به یک نتیجه متفاوت خواهیم رسید.

رابرت مالی درحالی این حرف‌ها را بر زبان آورده است که 6دور مذاکرات غیرمستقیم مقامات ایران و آمریکا تاکنون در وین، پایتخت اتریش برگزار شده است که در این مذاکرات ایران خواستار لغو تمام تحریم‌های وضع‌شده ازسوی دولت پیشین آمریکا برای بازگشت به پایبندی به تعهدات خود ذیل برجام شده اما با تشریح ابعاد آن ازسوی رهبر انقلاب، جهان متوجه رویکرد خصمانه آمریکایی‌ها شده است.

تاکید برجامی رئیسی به مکرون

 از سوی دیگر، رییس‌جمهور کشورمان چه قبل از تکیه بر صندلی پاستور و چه بعدازآن اعلام کرده که مخالفتی با مذاکره ندارد اما با مذاکره برای مذاکره و بی‌نتیجه ماندن آن، مخالفت کرده است. در همین راستا، رئیسی همچنین بعدازظهر یکشنبه در تماس تلفنی امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه، درخصوص مذاکرات هسته‌ای، گفت: ما با مذاکره مفید مخالفتی نداریم اما برنامه و نتیجه مذاکره باید لغو تحریم‌ها علیه ایران باشد، مذاکره برای مذاکره بی‌فایده است.

ضرورت لغو تحریم‌ها در چند روز گذشته بارها ازسوی مقامات کشورمان تکرار شده است. از رییس‌جمهور گرفته تا وزیر خارجه و سخنگوی وزارت خارجه بر این موضوع تاکید کرده‌اند و این نشان‌دهنده دروغ‌پردازی‌ها و آخرین تیرهای ترکش آمریکایی‌هاست.حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به تماس‌های تلفنی سه کشور اروپایی، در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: در تماس تبریک وزرای خارجه آلمان، فرانسه و اتریش درخصوص سیاست خارجی متوازن و تنظیم روابط با اتحادیه اروپا، ارسال واکسن، افغانستان، منطقه و برجام بحث شد. وی افزود: تاکید کردم که مذاکرات وین باید منافع و حقوق ایران را تامین کند. رفتار غیرمسوولانه و بی‌عملی اتحادیه اروپا باید پایان یابد.دفاع از حقوق مردم و عدم زمان خریدن ازسوی غربی‌ها مساله‌ای است که حالا مسوولان جدید کشورمان ذره‌ای از آن تخطی نخواهند کرد و طرف غربی باید با تغییر روش و رویکرد یکجانبه و قلدرمآبانه خود، زمینه‌های انتفاع ایران از برجام را فراهم کرده و با جبران بدعهدی‌هایش، ضمن بازگشت به برجام از زیاده‌خواهی و فرافکنی دست بردارد.

 ایران در چند روز گذشته بارها آمادگی خود را به‌شکل ضمنی و صریح برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای اعلام کرده است اما گویا طرف غربی اراده لازم و توان تصمیم‌سازی در این حوزه را ندارد و با آسمان‌وریسمان بافتن به‌دنبال وقت تلف کردن است.

آمریکا با دستورکار واقعی به وین بیاید

 موضع رسمی و تغییرناپذیر ایران درخصوص مذاکرات هسته‌ای روز گذشته به نشست هفتگی سخنگوی وزارت خارجه با خبرنگاران نیز کشیده شد و سعید خطیب‌زاده همچنین درباره ضرورت ازسرگیری مذاکرات وین برای احیای برجام، گفت: اصل گفت‌وگوها انجام خواهد شد و ایران بارها در سطوح مختلف این اجماع حاکمیتی را اعلام کرده است که مذاکراتی که برای اطمینان از اجرای بی کم‌وکاست تعهدات آمریکا ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ بین ایران و ۱+۴ شروع شده، حتما ادامه می‌یابد.

وی با بیان اینکه این گفت‌وگوها باید تامین‌کننده منافع عالیه مردم و منافع ایران باشد که در چند سال گذشته با نقض مکرر آمریکا و متاسفانه بی‌عملی اروپا این منافع برای جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران تامین نشده است، اظهار داشت: این مذاکرات باید تضمینی باشد برای اینکه منافع رفع تحریمی مندرج در برجام بی‌کم‌وکاست تامین شود.سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: با این هدف و رسالت حتی یک ساعت هم برای رفع این تحریم‌های ظالمانه معطل نکرده و نخواهیم کرد. طبیعی است یک فرایند انتقال دموکراتیک در ایران صورت گرفته و همه طرف‌ها متوجه می‌شوند که باید اجازه دهند این روند به نتیجه برسد. دولت مستقرشده و الحمدلله وزرا و کابینه مشخص شدند و مراحل خود را طی می‌کنند و به‌زودی تمام مواردی که باید اعلام شود، اعلام می‌شود. این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: درباره ادامه مذاکرات پیام‌هایی که ازسوی وزیر خارجه و رییس‌جمهور داده شده و پیام‌هایی که من تا به امروز داده‌ام، کاملا روشن هستند.

وی تاکید کرد: طرف آمریکایی باید بداند با ذهنیت دوران ترامپ نمی‌تواند نتیجه‌ای جز شکست حداکثری داشته باشد. آمریکا با دستورکار واقعی به وین بیاید و برای اجرای بی‌کم‌وکاست، نه تعهدی بیشتر از برجام بخواهد و نه کمتر تعهدی را که در برجام داشته انجام دهد و این چیزی است که به‌سرعت می‌تواند همه ما را به نتیجه برساند. مواضع روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه آب پاکی را روی دست آمریکایی‌ها ریخت و آن‌ها حالا چاره‌ای جز تغییر روند و عمل به تعهدات‌شان ندارند؛ تیغ تهدیدها و تحریم‌ها نیز دیگر کارساز نیست و غربی‌ها باید روش و رویکرد دیگری را در مقابل ایران در پیش بگیرند.

ارسال نظر