|
شناسه خبر: 5039

رواج ادبیات محاکمه روحانی، جریان اصول گــرا را از اهداف اصلی خود دور خواهد کرد؛

حاشیه علیه متن

عده‌ای با مواضع رادیکال و مطابق با روند گذشته، نه‌تنها سعی در حاشیه‌سازی و مین‌گذاری برای مسوولان جدید در مسیر خدمت به مردم دارند، بلکه با طرح مباحثی پیرامون محاکمه روحانی به خواسته اصلاح‌طلبان نیز جامه عمل می‌پوشانند.

روزنامه «صبح نو»-  انتقاد از اسلاف خود و مواجهه و مقابله با سیاست‌ها و تصمیمات آن‌ها، اگرچه وجه غالب دولت‌ها در ادوار گذشته بوده، اما چیزی را نصیب مردم نکرده است. حمله به سیاست‌ها و عملکرد دولت احمدی‌نژاد و تخریب تصمیمات آن در اکثر حوزه‌ها و همچنین رویکرد احمدی‌نژاد نسبت‌به دولت اصلاحات و اصلاحات نسبت‌به سازندگی، نشان می‌دهد که این روشی معمول است که جز حاشیه‌سازی و فرافکنی، دستاوردی برای مردم ایران ندارد.

این روند گاه تا آنجا پیش می‌رود که محاکمه رییس‌جمهور قبل به‌عنوان مسکن اوضاع نابسامان موجود تجویز شده و در این میان نه‌تنها مردم قربانی سیاست‌ورزی رادیکال عده‌ای از مسوولان می‌شوند، بلکه وقت و انرژی مسوولان جدید صرف حاشیه‌سازی شده و از محقق کردن وعده‌ها خود بازمی‌مانند. در این میان، رویکرد دولت روحانی نسبت‌به طرح مسکن مهر که ازسوی دولت احمدی‌نژاد پیگیری می‌شد، مصداق بارز این رویکرد است. روحانی و همکارانش علی‌رغم انتقاد و هجمه به طرح مسکن مهر، قبل و بعد از ورود به پاستور، نه‌تنها نتوانستند به وعده‌های و شعارهای خود جامه عمل بپوشانند، بلکه با مسکوت گذاشتن یا طرح گذشته زمینه ایجاد بحران و استمرار آن را فراهم کردند. عده‌ای حالا با مواضع رادیکال و مطابق با روند گذشته، نه‌تنها سعی در حاشیه‌سازی و مین‌گذاری برای مسوولان جدید در مسیر خدمت به مردم دارند، بلکه با طرح مباحثی پیرامون محاکمه روحانی به خواسته اصلاح‌طلبان نیز جامه عمل می‌پوشانند. 

حاشیه‌سازی با کلیدواژه «محاکمه روحانی»

در این راستا می‌توان به تذکر شفاهی جواد نیک‌بین خطاب به رییس مجلس در نشست علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که گفت: نیاز است به صداوسیما دستور داده شود که یا فیلم گاندو را متوقف یا محاکمه روحانی را شروع کنند؛ صبر مردم در حال لبریز شدن است، رییس قوه‌قضاییه پرونده‌های بزرگی را در کشور بررسی و شجاعانه به اتمام رساندند، نیاز است پرونده تخلفاتی که در همین مجلس و کمیسیون اصل90 مورد بررسی قرار گرفته و به قوه‌قضاییه ارسال شده، بررسی شود. وی ادامه داد: یا فیلم گاندو دروغ است یا راست، چنانچه دروغ است می‌طلبد از پخش آن جلوگیری شود و اگر واقعیت دارد محاکمه روحانی باید شروع شود.طرح مباحثی پیرامون محاکمه رییس‌جمهور قبلی و سند زدن آن به نام قوای «انقلابی» و «مردمی»، نه‌تنها دستاوردی برای مردم ایران نخواهد داشت و مشکلات‌شان در سال‌های گذشته را تسکین نخواهد داد، بلکه باعث به بیراهه رفتن مسوولان و کم‌توجهی مجدد به مردم می‌شود؛ مردمی که خاستگاه مجلس و دولت برای تغییر وضع موجود و حرکت به سمت ایرانی آباد با کمترین مشکلات اقتصادی و معیشتی هستند.بدون تردید پرداختن به این مسائل و در بوق و کرنا کردن آن، طی مسیر به شیوه مسوولان گذشته است که درنهایت شرمنده مردم شدند و نتوانستند به وعده‌های خود عمل کنند؛ وضعیتی که دولت امروز در آن قرار دارد و تحویل دادن سکان اداره کشور با وضعیت موجود، رفتار غلط گذشته را به‌خوبی نشان می‌دهد.

دست‌انداز برای قوای «انقلابی» و «مردمی»

نه‌تنها طرح مباحثی  پیرامون محاکمه روحانی به نفع مردم و کشور نیست، بلکه بال‌وپر دادن به هر موضوعی که قوای سه‌گانه را از مسیر اصلی خود یعنی خدمت به مردم بازدارد، بازی در زمین دشمنان و مخالفان است؛ راهبردی که باید به‌خوبی به آن توجه شده و از ایجاد حاشیه جلوگیری شود.

این روند نه‌تنها خوشایند اصلاح‌طلبان است، بلکه از آن استقبال هم می‌کنند. موضوعی که با گفته‌های محمد هاشمی به‌خوبی قابل تبیین است. این فعال اصلاح‌طلب و عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی با واکنش به طرح مباحثی پیرامون محاکمه روحانی اظهار داشت: «اگر فردی که از او شکایت شده، بخواهد از خود دفاع کند باید مسائلی را مطرح کند که طرح آن حتما به صلاح مملکت و انسجام و وحدت ملی نیست؛ بنابراین تصور می‌کنم این نوع شکایت‌ها و اظهارات جنبه سیاسی و جناحی و تبلیغی دارد و معمولا هم در بازه‌های زمانی خاص مثل انتخابات یا مسائل سیاسی دیگر صورت می‌گیرد اما من تابه‌حال در این ۴۰ و اندی سال ندیده‌ام که این موارد واقعیت عینی و عملی پیدا کند.»دمیدن در این موضوع تنها مختص مسوولان فعلی نیست و عده‌ای دیگر خارج از قوای سه‌گانه نیز به استقبال آن رفته‌اند؛ اظهارات احمدی‌نژاد و واکنش‌ها به آن را نیز می‌توان در این خصوص مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. غلامرضا انصاری، چهره سیاسی اصلاح‌طلب، در رابطه با سخنان اخیر احمدی‌نژاد و ادعایی که مبنی بر نقد دولت و الزام بر محاکمه رییس‌جمهور داشته است، اظهار کرد: ما شاهد فاجعه‌هایی در حکومت در زمان آقای احمدی‌نژاد بودیم. در دولتی که قرار بود حل مشکلات معیشتی مردم در دستورکار باشد، شاهد حداکثری شدن مشکلات مردم بودیم.وی تصریح کرد: ما از گفته ایشان استقبال می‌کنیم و معتقدیم که نه‌تنها آقای روحانی بلکه درمورد رییس دولت نهم و دهم و فجایعی که درمورد فسادهای اقتصادی صورت گرفته بررسی‌ها انجام و محاکمه نیز برگزار شود.

ضرورت توجه به دغدغه‌های مردم

موضع‌گیری‌ها و اظهارات اینچنینی از یکسو و اصرار برخی بر ادامه این روند نه‌تنها گرهی از مشکلات مردم باز نخواهد کرد، بلکه آن‌ها را از رسیدن به اهداف خود در تغییر ریل سیاست گذاری کشور، باز خواهد داشت؛ البته این ماجرا تنها به محاکمه شخص روحانی محدود نخواهد شد و هرگونه اقدام و تلاشی برخلاف خواسته‌ها و دغدغه‌های مردم، انحراف از مسیر اصلی و بی‌توجهی به مشکلات عدیده مردم است. ازاین‌رو، تصویب تحقیق و تفحص از نهاد ریاست‌جمهوری در کمیسیون شوراها را نیز  باید با دقت فراوانی جلو  برد که موجب غلبه حاشیه بر متن.روح‌الله نجابت، سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس در گفت‌وگو با «فارس» در تشریح جزئیات نشست روز یکشنبه، با اشاره به دستورکار دوم این کمیسیون، اظهار داشت: موضوع تحقیق و تفحص از نهاد ریاست‌جمهوری دولت سابق بعد از بحث و بررسی و اظهار  نظرات موافقان و مخالفان به رأی گذاشته شده و به تصویب رسید.مساله مردم در اوضاع کنونی حل جهادی، سریع و انقلابی مشکلات اقتصادی‌شان است که مسوولان باید نسبت‌به آن بیش‌ازپیش توجه داشته باشند؛ پرداختن به حواشی قوای سه‌گانه را از ماموریت سنگین خود باز خواهد داشت و زمینه‌های تکرار ناامیدی مردم را فراهم خواهد کرد. رسیدگی به تخلفات مسوولان قبلی دردی از مردم دعوا نمی‌کند، هرچند تمام کسانی که حتی به‌اندازه سر سوزنی بر مردم خیانت کرده باشند، باید پاسخگو باشند اما در بازه زمانی کنونی این موضوع نباید اولویت مسوولان باشد؛ زیرا اولویت مردم نیز نیست.

ارسال نظر