|
شناسه خبر: 5067

زیباکلام: در پایان دولت روحانی در آستانه لغو تحریم بودیم!

صادق زیباکلام در مصاحبه‌ای گفته است: «طبیعی بود که دولت آقای رئیسی کار سختی در پیش نداشته باشد و همان مذاکرات را ادامه دهد تا تحریم‌ها رفع شود، اما آقای رئیسی هیچ تصمیمی نگرفت؛ زیرا برنامه خاصی با نفرات مشخص‌شده‌ای برای این کار وجود نداشت.

«صادق زیباکلام» فعال اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «روحانی چند بار گفت که همه‌چیز برای امضای توافق وین آماده است و در این توافق مشخص شده که تحریم‌ها باید رفع شود، چه اشخاصی از لیست تحریم خارج می‌شوند، ایران باید در چارچوب آژانس چه کارهایی انجام دهد، طرف‌های غربی باید چه کار کنند و...روحانی چند بار این مسائل را مطرح کرد و گفت که امروز امکان لغو تحریم‌ها وجود دارد. دولت آقای رئیسی روی کار آمد و انتظار این بود که نخستین و مهم‌ترین کارش ادامه مذاکرات وین و به‌سرانجام‌رساندن آن باشد، اما چنین نشد و هرچه جلوتر آمدیم، دیدیم که گویا هیچ برنامه‌ای برای این منظور وجود ندارد».

زیباکلام در ادامه گفت: «طبیعی بود که دولت آقای رئیسی کار سختی در پیش نداشته باشد و همان مذاکرات را ادامه دهد تا تحریم‌ها رفع شود، اما آقای رئیسی هیچ تصمیمی نگرفت؛ زیرا برنامه خاصی با نفرات مشخص‌شده‌ای برای این کار وجود نداشت».

زیباکلام مدعی شده که چون روحانی در ماه‌های پایانی دولت گفته «همه‌چیز برای امضای توافق وین آماده است و در این توافق مشخص شده که تحریم‌ها باید رفع شود» پس بنابراین در پایان دولت روحانی در آستانه لغو تحریم بودیم و حالا دولت رئیسی در این خصوص تعلل کرده است.

این ادعا هیچ نسبتی با واقعیت ندارد؛ چرا؟ به این دلیل که آمریکا و تروئیکای اروپا تا آخرین روز فعالیت دولت روحانی هیچ قدمی در راستای لغو تحریم ها بر نداشتند.

در هفته های پایانی دولت روحانی، «مجید تخت روانچی» نماینده ایران در سازمان ملل گفت: «کشوری که هزینه هنگفتی برای برجام پرداخت، ایران بود...ما این اقدامات را در حالی انجام دادیم که نه در آن زمان و نه الان، از منافع مورد انتظار از برجام بهره ای نبرده ایم». پیش از آن «عباس عراقچی» معاون ظریف گفته بود: «نتیجه پایبندی ما به برجام فقط تحریم‌های بیشتر بود».

اگر اظهارات رئیس جمهور سابق درباره تحریم ها دقیق بود، باید طیق گفته وی در دی ماه 94 تمامی تحریم های بانکی، نفتی، پتروشیمی، مالی، بیمه ای، تسلیحاتی و...بالمره لغو می شد و نه تعلیق. اگر اظهارات رئیس دولت سابق درباره برجام و تحریم ها صحیح بود، باید اوبامای مودب و باهوش همه تحریم ها را لغو می‌کرد و بایدن نیز اقدامات ترامپ را خنثی می کرد.

لازم به ذکر است که زیباکلام که عنوان «استاد دانشگاه» و «تحلیلگر مسائل سیاسی» را یدک می کشد، پس از امضای برجام تاکید کرد که «مردم آمریکا نمی گذارند رئیس جمهور بعدی شان برجام را تحت الشعاع قرار دهد».

زیباکلام همچنین پس از روی کارآمدن ترامپ نیز در یادداشتی با عنوان «ترامپ به برجام وفادار خواهد ماند» نوشت: «ترامپ بیشترین انعطاف را نسبت به برجام نشان خواهد داد. او نه تنها برجام را آتش نخواهد زد بلکه پرونده برجام را در جایی امن در کاخ سفید قرار خواهد داد. نباید فراموش کنیم که آقای ترامپ یک بیزینس من و تاجر است و مصالح اقتصادی را فدای شعارهای تندی که در دوران انتخابات داده، نمی کند»./ مشرق

ارسال نظر