|
شناسه خبر: 5073

سلیمی‌نمین در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:‌

غرب‌گراها می‌خواهند مسایل آمریکا در افغانستان را حل کنند

فشار تجدیدنظرطلبان بر سیاست خارجی نظام برای واداشتن ایران به حضور مستقیم در منازعه افغانستان در صورتی افزایش یافته که به زعم عقلا، شرط اصلی و اساسی حل مشکلات در این کشور، مصالحه و مذاکره همه طرف‌های ذی‌نفع حول صندوق رأی است.

روزنامه «صبح‌نو»- مدتی است که مناقشه‌ای بر سر نوع نسبت ایران با بحران افغانستان در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است. این در حالی است که منتقدان در قبال حضور مستشاری و نظامی ایران در عراق و سوریه و مقابله با تروریسم داعش، روی ترش می‌کردند و از اساس جنبش «مدافعین حرم» را زیر سوال بردند.

فشار تجدیدنظرطلبان بر سیاست خارجی نظام برای واداشتن ایران به حضور مستقیم در منازعه افغانستان در صورتی افزایش یافته که به زعم عقلا، شرط اصلی و اساسی حل مشکلات در این کشور، مصالحه و مذاکره همه طرف‌های ذی‌نفع حول صندوق رأی است. در این وضعیت چنانچه ایران بخواهد خود را وارد درگیری افغانستان کند، سرنوشت این اقدام اصلا برایش روشن نخواهد بود و بی‌شک کشور را وارد جنگی بی‌پایان، پرهزینه و بی‌سرانجام خواهد کرد؛ چه آنکه آمریکا نیز 20سال پیش با هدف[هرچند صوری] مبارزه با تروریسم وارد همسایه شرقی شد اما بعد از دو دهه، به بدترین وضع ممکن مجبور به خروج شد.

مساله مهم دیگری که جریان رادیکال  اصلا متوجه آن نیستند، کمک به کاهش سرمایه مردمی ایران در افغانستان است. اصلاحات با هدف سیاسی و برای انتقام گرفتن شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری دارد کاری می‌کند که همزبانان افغانستانی ما، به تصور انفعال نظام در قبال تحولات این کشور دچار شوند و فرض را بر این بگیرند که نظام، آن‌ها را فراموش کرده و به دست امواج حوادث رها کرده است. این تصور غلط که نسبتی با واقعیت ندارد، قطعا می‌تواند یکی از عرصه‌های مهم سرمایه مردمی ایران در منطقه (در کنار یمن، سوریه، عراق و لبنان) را دستخوش خدشه کند و بدون شک تجدیدنظرطلبان در این امر، نقشی بی‌بدیل دارند. برای بررسی چرایی فشار تجدیدنظرطلبان علیه حاکمیت برای حضور نظامی در افغانستان، به سراغ عباس سلیمی‌نمین رفته‌ایم.

جریان غربگرا می‌خواهد مشکل آمریکا در افغانستان را حل کند

عباس سلیمی نمین، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به هجمه جریان  رادیکال علیه سیاست خارجی نظام در قبال تحولات افغانستان تاکید کرد: متاسفانه این بحث‌ها (کمک لجستیکی ایران به پنجشیر) ازسوی کسانی مطرح می‌شود که وقتی تهدید بالفعل در مرزهای غربی ما وجود داشت، با ورود و برخورد ایران به ماجرا برخورد منفی داشتند. وی با بیان اینکه آنچه درباره طالبان تحلیل می‌شود، بالقوه و با حدس و گمان است، تاکید کرد: امکان غلبه جریان پرمساله طالبان ازجمله جریان ضدشیعی آن بر کل جریان طالبان، بسیار غیرمحتمل است. در این شرایط، چه دلیلی دارد که ما وارد مناقشه افغانستان شویم؟ دعوت به ورود ایران به مساله افغانستان، دام است. کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: 23سال قبل هم جریان غربگرا تلاش می‌کرد ایران را وارد صحنه افغانستان کند. الان بهتر از هر زمان دیگری می‌دانیم که آن زمان، تصمیم هوشمندانه‌ای گرفتیم و با عدم ورود به مسائل افغانستان، خود را با طالبان درگیر نکردیم. هوشمندی ما موجب شد که ایران برخلاف خواست آمریکایی‌ها، هرگز وارد باتلاق افغانستان نشود. سلیمی‌نمین  تصریح کرد: جریان غربگرا می‌خواهد مشکل آمریکا را حل کند. آمریکایی‌ها به‌دنبال این هستند که با کشاندن ما به صحنه افغانستان، ایران را دچار بحران کنند. ما هوشمندی به خرج دادیم و نیروهای داخلی افغانستان هم باید هوشمندی به خرج بدهند و وارد منازعه‌ای که در هر دو طرف آن آمریکایی‌ها حضور دارند، نشوند.

سلیمی‌نمین افزود: الان چه علیه طالبان و چه به نفع طالبان موضع بگیریم، در هر دو طرف آمریکایی‌ها سود خواهند برد. آمریکایی‌ها می‌توانند صحنه‌ای را مدیریت کنند که دو طرف آن، در اختیار خودشان باشد. سیاست کلان جمهوری اسلامی ایران توانسته این ترفند آمریکایی‌ها را خنثی کند. کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: بنابراین، نه آن‌هایی که دم از طرفداری از شیعیان می‌زنند آدم‌های هوشمند و دغدغه‌مندی هستند و نه ما این سادگی را داریم که با صحبت‌های آن‌ها، خود را وارد دام افغانستان کنیم.

سلیمی‌نمین با بیان اینکه آمریکایی‌ها می‌خواهند دعوای منطقه‌ای ایجاد کنند، تاکید کرد: بهترین شیوه این است که ایران به طالبان و به سایر جریان‌های افغانستان توصیه کند که با همدیگر و براساس آرای عمومی، بر سر اداره کشور به تفاهم برسند. اگر درگیری ایجاد شود، آمریکایی‌ها از یک طرف طالبان و از طرف دیگر مخالفان طالبان را کمک خواهند کرد و در ضمن مانع خواهند شد که جامعه افغانستان در زمینه اداره امور خود، به دستاورد برسد. وی افزود: اگر در اداره امور داخلی افغانستان به‌طور مداوم جنگ و خونریزی باشد، افغانستان هرگز به صلح و آرامش -که از طریق صندوق‌های رأی باید رقم بخورد- نخواهد رسید. طالبان و سایر جریان‌های افغانستان هر کدام برای خودشان طرفدارانی دارند و هرکدام از این‌ها باید نمایندگان خود را به مجلس گسیل بدارند و از این طریق، جامعه خود را اداره کنند. سلیمی‌نمین گفت: آمریکایی‌ها برای جبران افتضاح و رسوایی خود[در خروج از افغانستان] به‌دنبال حادکردن مسائل داخلی افغانستان هستند تا از این طریق، نشان بدهند با خروج آن‌ها، درگیری‌ها و منازعات بیشتر شده است. آمریکایی‌ها برای توجیه حضور و تقویت موضع سیاسی خود مایل هستند که در افغانستان نزاع شکل بگیرد و دو طرف منازعه را در اختیار خود بگیرند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر