|
شناسه خبر: 5104

هفتادوپنجمین ناو گروه نیروی دریایی ارتش با ۱۳۳ روز دریانوردی ۴۴هزار کیلومتر را طی کرد؛

افتخارآفرینی در اقیانوس‌ها

سال‌ها از تاکید رهبر انقلاب مبنی بر اهمیت حضور در آب‌های آزاد می‌گذرد و در این سال‌ها ده‌ها ناوگروه با اعزام به مناطق مختلف جهان، ماموریت‌های مهمی را به سرانجام رسانده‌اند.

روزنامه «صبح نو»- سال‌ها از تاکید رهبر انقلاب مبنی بر اهمیت حضور در آب‌های آزاد می‌گذرد و در این سال‌ها ده‌ها ناوگروه با اعزام به مناطق مختلف جهان، ماموریت‌های مهمی را به سرانجام رسانده‌اند. علاوه بر حفاظت از کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در مقابله با دزدان دریایی و همچنین ناامنی‌های دیگر، حضور و اهتزاز پرچم ایران در اقیانوس‌ها، فصل جدیدی برای ارتش جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رفت که نه‌تنها پیام اقتدار ایران را به جهانیان می‌رساند، بلکه دست برتر ایران و بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی تا رسیدن به اهداف بزرگ را به رخ استعمارگران و مستعمره‌ها می‌کشید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده کل قوا دوم مردادماه سال1390 با حضور در قرارگاه مقدم نیروی دریایی ارتش  ناوگان جنوب، با اشاره به ظرفیت‌ها و عرصه‌های فراوان موجود برای پیشرفت بیشتر نیروهای دریایی تاکید کردند: گسترش حوزه تحرک و حضور نیروی دریایی در آب‌های آزاد و تامین زیرساخت‌های این حضور، زمینه‌ساز تبدیل‌شدن نیروی دریایی به یک نیروی راهبردی حقیقی است. ایشان با اشاره به تاثیرات جهانی و پیام‌های عزت‌آفرین و اقتداربخش حضور نیروی دریایی در باب المندب، خلیج عدن، دریای سرخ و کانال سوئز افزودند: این حضورها دشمن را به‌شدت دستپاچه و هراسناک کرد زیرا حضور مقتدرانه یگان‌های دریایی جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد برای ملت‌ها الهام‌بخش و امیدآفرین است. جمهوری اسلامی ایران اهل تجاوز نیست ولی اهل حضور در آب‌های آزاد هست زیرا آب‌های آزاد دنیا متعلق به همه و بستری برای انتقال فرهنگ است.

اقتدار ایران در آب‌های آزاد

تاکیدات مکرر رهبر انقلاب در خصوص حضور در آب‌های آزاد پس از آن نیز ادامه پیدا کرد و بارها به مقامات ذی‌ربط این موضوع را یادآوری کردند. افتخارآفرینی‌ها در این مدت ادامه پیدا کرد و ناوگروه‌های ایرانی ضمن حضور معنادار در اقیانوس‌ها، با مقامات نظامی برخی کشورها نیز دیدار و دیپلماسی نظامی تحسین‌برانگیزی را به نمایش گذاشتند.

نیروی دریایی راهبردی ارتش با حضور مقتدرانه خود در آب‌های آزاد ضمن گذر کردن از کشورهای مختلف و ارسال پیام اقتدار ایران، از منافع کشور و حتی کشورهای دیگر نیز دفاع کرده و نشان داد که جمهوری اسلامی علی‌رغم تحریم‌ها و تهدیدها، با تکیه بر ظرفیت‌های خود به جایگاه بالایی دست یافته است.

در ادامه این روند هفتادوپنجمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن ایرانی سهند و ناوبندر مکران پس از ۱۳۳روز دریانوردی در دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها و طی ۴۴هزار کیلومتر، 18شهریورماه به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران رسید و مورد استقبال دو فروند شناور رزمی ناوتیپ سطحی از منطقه یکم نیروی دریایی و دو فروند جنگنده شکاری پایگاه هوایی شهید عبدالکریمی نیروی هوایی ارتش مستقر در بندرعباس قرار گرفت.

این ناوگروه ۱۲اردیبهشت‌ماه با هدف ارتقای اقتدار دریایی، تامین امنیت خطوط دریانوردی و تقویت دیپلماسی دریایی راهی ماموریت دریانوردی در اقیانوس هند، اطلس جنوبی و شمالی شد و با اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی حامل پیام صلح و دوستی ملت بزرگ ایران بود؛ ناوگروهی که حالا افتخارآفرین شده است و نه‌تنها  تحسین جهانیان را برانگیخت بلکه موجبات خرسندی رهبر انقلاب را نیز فراهم کرد.

عبور از کنار 55کشور 

از تمام موارد فنی و تخصصی که بگذریم عبور از کنار۵۵ کشور، دیگر ویژگی منحصربه‌فرد ناوگروه 75 است. خودکفایی در تامین موادغذایی برای این دوره طولانی و مدیریت مسائل فنی و تخصصی ثابت کرد که جمهوری اسلامی ایران، با بهره‌گیری از دانش بومی و نیروهای جوان خود، به موفقیت‌های زیادی دست یافته است.

اقیانوس اطلس وضعیت جوی خاص خود را دارد و انجام ماموریت در این منطقه با مناطق دیگر متفاوت است و ویژگی‌های خاص خود را دارد. دشمنان ایران اسلامی که با تحریم‌ها تمام تلاش‌شان را برای ممانعت از پیشرفت‌های کشورمان انجام داده بودند و همچنین برخی کشورهای همسایه ایران باورشان نمی‌شود که توانسته‌ایم چنین ماموریتی را انجام دهیم و چنین مسیری را در دریا طی کنیم.

همزمان با ورود هفتادوپنجمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش به آب‌های سرزمینی ایران، امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ازسوی بالگرد هوادریای این نیرو روی عرشه ناوبندر مکران و ناوشکن تمام ایرانی سهند حضور یافت و با فرماندهان و کارکنان این دو  شناور دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیردریادار ایرانی با اشاره به اینکه در این ماموریت بزرگ، خوداتکایی به دانش جوانان ایرانی و استفاده از ناوشکن تمام‌ایرانی سهند از نکات بارز و ارزشمند بود، گفت: اعتمادبه‌نفس و خودباوری، تعهد و تخصص و ولایت مداری کارکنان این نیرو موجب شد به‌رغم همه تهدیدها و تحریم‌های ظالمانه دشمنان، این حضور غرورانگیز در تاریخ ثبت شود و خشنودی مردم عزیز و تحیر و هراس دشمنان ما از این حضور راهبردی را رقم بزند.

وی با اشاره به‌ضرورت بهره‌مندی از  تجربیات ارزشمند اطلاعاتی، عملیاتی و آموزشی این ماموریت افزود: انشاالله این حضور تعیین‌کننده در اقیانوس‌ها و تقویت تعاملات جهانی تحت رهنمودهای فرماندهی معظم کل قوا (مدظله‌العالی) ادامه خواهد داشت.

ماموریت اصلی این دو ناو همانطور که بارها اعلام شده بود، حضور در مراسم رژه نیروی دریایی روسیه بود؛ این مراسم (۳مردادماه ۱۴۰۰) با سخنرانی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه آغاز و با مشارکت این دو ناو ایرانی در سن‌پترزبورگ برگزار شد. در ادامه حسین خانزادی، فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش ایران، ورود ناوهای سهند و مکران ایران به خلیج فنلاند را «اتفاقی تاریخی» توصیف کرد و آن را به معنای گشوده شدن دروازه‌های دریای شمال و فنلاند به روی ناوگان ایرانی دانست.فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با بیان اینکه با عادی شدن حضور ایران در اقیانوس اطلس، هیمنه آمریکا فرومی‌ریزد و نیروهای بسیجی بسیاری از روندها را تعیین می‌کنند.

ویژگی‌های ناوشکن سهند

ناوشکن سهند که به نامی پرافتخار در تاریخ دریانوردی کشورمان تبدیل شده است، به دست مهندسان نیروی دریایی ارتش ساخته شده و پیشرفته‌ترین ناوشکن نیروی دریایی ارتش است. این ناوشکن هزار و 300تن وزن، 96متر طول و بیش از 25گره دریایی سرعت دارد. ناوشکن سهند توانایی حمل انواع سلاح‌های سطحی، زیرسطحی، هوایی و امکان غافلگیری و به اشتباه انداختن رادار‌های دشمن را دارد و با افزایش گنجایش مخزن سوخت، ماندگاری این ناوشکن در دریا بیشتر از ناوشکن‌های دیگر در نیروی دریایی ارتش است.سهند قادر است 150 روز به همراه شناور‌های پشتیبان در اقیانوس‌های دوردست و آب‌های با تلاطم بالا دریانوردی کند؛ رادارگریزی، دارابودن سامانه‌های ضد زیردریایی، موشکی سطح به سطح و سطح به هوا، سامانه دفاع نقطه‌ای و انواع توپ‌های ضدهوایی و ضدسطحی از دیگر قابلیت‌های ناوشکن سهند است. امیر محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز ضمن تبریک افتخارآفرینی ناوگروه75 تاکید کرد: اهتزاز پرچم پرافتخار کشورمان در دریاهای دوردست و شرکت در مراسم سیصدوبیست‌وپنجمین سالگرد نیروی دریایی روسیه با ناوشکن ایرانی سهند که حاصل تلاش و دانش بومی جوانان غیورمان در صنایع دریایی، دفاعی و دانشگاهی است، از دیگر نقاط قوت این ماموریت خطیر بود که غرور ملی را برانگیخت. افتخارآفرینی‌های دریایی ایران در اینجا متوقف نخواهد شد و با تاکید و رهنمودها فرمانده کل قوا همچنین پرقدرت به جلو خواهد رفت و بر اقتدار جمهوری اسلامی ایران در دوردست‌ها می‌افزاید.

ارسال نظر