|
شناسه خبر: 5115

نگاه؛

صحنه‌گردانی ناشیانه اروپا در مذاکرات وین

اگرچه مذاکرات وین7 هنوز آغاز نشده است اما تروییکای اروپایی سعی دارد به صحنه‌گردان اصلی این مذاکرات تبدیل شود! در این معادله، تروییکای اروپایی سعی دارند از موضع «هشدار» و «امیدواری»، ارتباط خود با تهران را تنظیم کنند! هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان و ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه از یک‌سو هشدار داده‌اند که باید هر چه سریع‌تر مذاکرات برگزار شود و به نتیجه (نتیجه مدنظر غرب) برسد؛ زیرا در غیر این صورت، پنجره دیپلماسی بسته خواهد شد! از سوی دیگر و در هر دو حوزه دیپلماسی آشکار و پنهان، مقامات اروپایی از اعلام آمادگی خود جهت «انعطاف در خواسته‌های اولیه» و « تامین برخی نظرات ایران» سخن می‌گویند. قدر متقن اینکه نمی‌توان اتحادیه اروپا را به‌مثابه یک «متغیر مستقل» در این آوردگاه مورد شناسایی قرار داد. اروپا در این معادله، بار دیگر سعی دارد از «طرف متعهد» تبدیل به «طرف واسطه‌گر» شود! این همان رویکردی است که در 6دور مذاکرات قبلی نیز ازسوی تروییکای اروپایی مشاهده کرده‌ایم. گویا مرکل، مکرون و بوریس جانسون فراموش کرده‌اند که امضای وزرای امورخارجه کشورهای‌شان پای سند برجام درج شده و آن‌ها موظف به انجام تعهدات خود در قبال این توافق بوده و هستند!

از سوی دیگر، ردپای تروییکای اروپایی در تحرکات اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز قابل‌مشاهده است. در ابتدای سال2020 میلادی، سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه تحت نظارت و هدایت رافائل گروسی، به بانیان صدور قطعنامه‌ای ضدایرانی تبدیل شدند. اکنون نیز بازیگران غربی در شورای حکام آژانس، قصد دارند به هر بهانه‌ای اهرم‌های فشار (جهت امتیازدهی ایران در مذاکرات وین7) را تقویت کنند.

در این معادله، نمی‌توان از نقش خاص دولت فرانسه به‌سادگی عبور کرد! امانوئل مکرون در سال2017 میلادی و خصوصا در حاشیه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک (ماه سپتامبر)، برای نخستین‌بار در خصوص «تغییر برجام» با ترامپ رییس‌جمهور سابق آمریکا و نتانیاهو نخست‌وزیر سابق رژیم اشغالگر قدس به توافق رسید. این بازی خطرناک فرانسوی‌ها پس از خروج رییس‌جمهور آمریکا از برجام نیز ادامه یافته است. اساسا طراحی ساختار حداقلی و قطره‌چکانی INSTEX و فراتر از آن، تاخیر هدفمند مقامات اروپایی در راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه، محصول و خروجی رایزنی‌های پشت‌پرده «ژان ایو لودریان» و « مایک پمپئو» وزیر امورخارجه سابق آمریکا بود. درحال‌حاضر و با توجه به حضور بایدن در رأس معادلات اجرایی واشنگتن، مقامات فرانسوی کماکان به این بازی خود (در زمین واشنگتن و تل‌آویو) ادامه می‌دهند. در این میان، فرانسوی‌ها همچنان قصد دارند به مهره بازی غیراعلامی اما محسوس صهیونیست‌ها در مذاکرات وین تبدیل شوند. هم‌اکنون فرانسوی‌ها مجرمانی خطرناک و تمام‌عیار هستند: اتهام کاخ الیزه در پرونده‌هایی مانند «تغییر برجام به کمک آمریکا»، «ممانعت از راه اندازی مکانیسم مالی ویژه اروپا»، «تلاش برای تحدید توان موشکی ایران» و ... به اثبات رسیده است.

 

 

ارسال نظر