|
شناسه خبر: 5124

چرا نخستین سفر رئیسی مهم است؟

سیدابراهیم رئیسی امروز راهی تاجیکستان می‌شود تا در اولین سفر خارجی خود در اجلاس شانگهای شرکت کند.

سیدابراهیم رئیسی امروز قرار است که عازم اولین سفر خارجی خود در قامت رئیس جمهور باشد و از قضا سفر بسیار مهمی هم هست. مقصد دوشنبه است و مقصود حضور در اجلاس شانگهای. در باب اهمیت این سفر اما باید به چند نکته اشاره کرد. اول اینکه ایران از سال 2008 تا حالا سعی کرده به عضویت دائم اجلاس شانگهای در آید و همکاری‌های منطقه‌ای خود در این چارچوب را گسترش دهد. حالا بالاخره قرار است که اعضای این سازمان تصمیم خود را بگیرند. به نظر هم می‌رسد که هدف ایران محقق شدنی است. شاهد آنکه پیش‌تر علی شمخانی از سیگنال‌های مثبتی که دریافت شده گفته بود و دوم هم همین که رئیسی شخصا در اجلاس شرکت می‌کند.

فقط اما این نیست. قاعدتا در حاشیه این اجلاس دیدارهای دوجانبه‌ای هم انجام می‌شود. دیدارهایی که احتمال حول محور تحولات افغانستان خواهد بود. به ویژه رایزنی‌های ایران و تاجیکستان که میزبان است حتما تا حد زیادی تحت تاثیر این موضوع خواهد بود چرا که آنها از قیام پنجشیر حمایت کرده بودند و موضع ما نیز تا حدی متفاوت بوده است. 

طبیعتا اگر پوتین قرنطینه نشده بود و دیدار او با رئیسی همان طور که اعلام شده بود، انجام می‌شد؛ بر اهمیت این سفر افزوده می‌شد. به هرحال این دو کشور حرف برای گفتن زیاد دارند. از برجام گرفته تا مسائل سوریه و افغانستان و ... .اگرچه دیدار با مقامات چینی هم کم اهمیت ندارد. به خصوص که ایران در پی همکاری‌های راهبردی و بلندمدت با این کشور است./ فردا

ارسال نظر