|
شناسه خبر: 5133

نگاه؛

اصرار آمریکا و متحدانش به ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای، چرا؟

بنی گانتز، وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی در مصاحبه‌ای اختصاصی با نشریه آمریکایی «فارین پالسی» تخمین زد که ایران دو تا سه‌ماه با داشتن مواد و قابلیت‌های لازم برای تولید یک بمب هسته‌ای فاصله دارد.

روزنامه «صبح نو»- تلاش آمریکا و متحدان اروپایی‌اش برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران سابقه‌ای طولانی و دلایلی گوناگون دارد که در تحلیل‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است. آنچه در این یادداشت به آن می‌پردازم، دلایل اصرار و پیگیری کشورهای مذکور برای ادامه مذاکرات وین در هفته‌های اخیر است تا جایی‌ که رژیم‌صهیونیستی هم که با این مذاکرات ابراز مخالفت داشت همراه شده و از انجام مذاکرات حمایت کرده است!

مهم‌ترین و البته اشتباه‌ترین دلیل مدعیان فناوری هسته‌ای کشورمان، ادعای رویکرد نظامی این فناوری و تلاش جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به سلاح اتمی است؛ این در حالی است که تاکنون نتوانسته‌اند هیچ نشانه‌ای از این رویکرد ارائه کنند، ضمن اینکه رهبر انقلاب چندین بار به حرمت تولید، نگهداری و استفاده سلاح اتمی تصریح کرده‌اند.

درعین‌حال پس از بدعهدی آمریکا و اروپا در اجرای برجام و عدم لغو تحریم‌ها، جمهوری اسلامی ایران نیز تصمیم گرفت تعهدات برجامی خود را کاهش دهد؛ ضمنا براساس مصوبه سال گذشته مجلس شورای اسلامی، اجرای پروتکل الحاقی مشروط به عدم لغو تحریم‌ها طی زمان مشخصی ازسوی ایران متوقف شد؛ مصوبه‌ای که دست دولت برای چانه‌زنی را پر کرد.

همه این مسائل موجب شد ایران مجددا فعالیت‌های هسته‌ای خود را به‌تدریج از سر گیرد و نتیجه این ازسرگیری در گزارش اخیر دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام این‌گونه منعکس شد.

«ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در سه‌ماه اخیر، ۲۷۳کیلوگرم افزایش یافته و به ۱۶برابر سقف تعیین‌شده در برجام رسیده است. میزان ذخایر ایران ۳۲۴۱کیلوگرم تخمین زده شده است. طبق برجام این میزان باید حداکثر ۲۰۲کیلوگرم باشد. ایران هم‌اینک در سه سطح ۷/ ۴درصدی، ۲۰درصدی و ۶۰درصدی به غنی‌سازی اورانیوم مبادرت می‌کند.»

همزمان با این گزارش، بنی گانتز، وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی در مصاحبه‌ای اختصاصی با نشریه آمریکایی «فارین پالسی» تخمین زد که ایران دو تا سه‌ماه با داشتن مواد و قابلیت‌های لازم برای تولید یک بمب هسته‌ای فاصله دارد؛ بنابراین آمریکا و چند کشور متحد او در اروپا به‌علاوه رژیم‌صهیونیستی بر این باورند که توقف اجرای برجام ازسوی ایران موجب کوتاه شدن نقطه گریز جمهوری اسلامی ایران شده و این زمان هر روز کوتاه‌تر می‌شود.

دومین دلیل این اصرار آن است که کشورهای طرف ما در برجام معتقدند پس از سال‌ها امتناع جمهوری اسلامی ایران از مذاکره، برجام زیرساخت و پلتفرمی را برای مذاکره ایجاد کرد و اگر این زیرساخت تخریب شود دیگر معلوم نیست تا سال‌های سال بتوان بستر دیگری بدین منظور فراهم کرد؛ لذا با چنگ و دندان در تلاش برای نگهداشت این زیرساخت هستند.این کشورها علاوه‌بر اینکه می‌کوشند برجام۲۰۱۵ را «سخت‌تر» و «طولانی‌تر» کنند، می‌خواهند با حفظ آن، باب مذاکره در موضوعات دیگر را نیز باز نگه دارند و سومین علت این تلاش به مسائل داخلی آمریکا بازمی‌گردد.

انتخابات میان‌دوره‌ای سنای ایالات‌متحده در ۸ نوامبر سال ۲۰۲۲ برگزار می‌شود. در این انتخابات ۳۴کرسی از صد کرسی مجلس سنا مورد رقابت قرار می‌گیرند و انتخاب‌شدگان آن از سوم ژانویه ۲۰۲۳ تا سوم ژانویه ۲۰۲۹ به مدت 6 سال در کنگره ایالات‌متحده حضور خواهند داشت. موفقیت یا عدم موفقیت دولت دموکرات آمریکا در احیای برجام یکی از عوامل موثر درنتیجه این انتخابات می‌تواند باشد؛ لذا تیم بایدن تلاش می‌کنند تا آن زمان بتوانند دستاوردی در این زمینه داشته باشند تا اکثریت سنا را همچنان در اختیار داشته باشند؛ بنابراین، آمریکا، چند کشور اروپایی و رژیم‌صهیونیستی نیازمند این مذاکرات هستند و جمهوری‌ اسلامی ایران نیز باید با  هوشمندی از این نیاز بهره‌برداری کند.جمهوری اسلامی ایران از سویی همه این مسائل و نکات پیرامونی دیگر را زیر نظر دارد و از سوی دیگر، با توجه به شرایط جدید پیش‌آمده در کشورمان، بدون ذوق‌زدگی در ازسرگیری مذاکرات و مبتنی بر منافع کشور، درصدد تهیه مقدمات لازم برای شروع مجدد مذاکرات وین است.

ارسال نظر