|
شناسه خبر: 5188

وزیر خارجه با هشدار به طرف‌های غربی از ادامه مذاکرات وین خبر داد

خط و نشان امیرعبداللهیان در نیویورک

مذاکرات وین با حضور تیم ایران به سرپرستی حسین امیرعبداللهیان در نیویورک بار دیگر به صدر اخبار جهان آمد؛ مذاکراتی که پس از بدعهدی‌ها و زیاده‌خواهی در وین باز هم منجر به باز شدن قفل برجام نشد. تغییر دولت در ایران نیز پس از این روند، آینده برجام و مذاکرات وین را توامان با ابهام مواجه کرده و این موضوع تا جایی پیش رفته که علی‌رغم درخواست‌های علنی و غیرعلنی طرف‌های برجام، به سرانجام مقصود نرسیده است.گمانه‌زنی درخصوص رایزنی برجامی ایران و 1+4 در حاشیه حضور در مجمع سازمان ملل نیز محقق نشد و سوال‌ها بر قوت خواهد باقی ماند.

روزنامه «صبح نو»، جواد بخشی: حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در نشست روز جمعه با روزنامه‌نگاران و خبرنگاران ارشد رسانه‌های آمریکایی تاکید کرد که «ملاک ایران مشاهده رفتار عملی سیاستمداران و دولتمردان آمریکایی است.» امیرعبداللهیان با ادبیات مقامات غربی در سال‌های گذشته آینده متفاوتی را برای غرب ترسیم می‌کند و می‌گوید: دولت جدید ایران از زمان شروع‌به‌کار، سیاست روشن و صریح خود در قبال برجام مبنی بر به‌رسمیت‌شناختن تداوم مذاکرات، فاصله نگرفتن از برجام و پیگیری بازگشت کامل همه طرف‌ها به برجام را اعلام کرده است، تاکید کرد که این‌ پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود.

آغاز مذاکرات وین؛ به‌زودی
 نگاه به مذاکرات وین و برجام در دولت سیزدهم مبتنی‌بر بهره‌مندی و رسیدن به نتیجه در سریع‌ترین زمان ممکن است و نه‌تنها رییس‌جمهور با صراحت در این‌خصوص اعلام موضع کرده است، بلکه دیگر مقامات جدید ایران نیز در این خصوص نکاتی را طرح کرده‌اند. هرچند گویا غرب گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست و گمان می‌کند با پیگیری سیاست‌های گذشته می‌تواند به نتیجه دلخواه برسد؛ نتیجه‌ای که در سال‌های گذشته نه‌تنها حاصل نشده، بلکه شرایط را بدتر نیز کرده است.
وزیر امورخارجه کشورمان در ادامه نشست خبری خود در نیویورک حرف‌های جدیدی نیز برای گفتن داشت. وی اظهار داشت: درحال بررسی پرونده مذاکراتی وین هستیم و به‌زودی مذاکرات وین از سر گرفته خواهد شد. درعین‌حال بر این نکته تاکید کرد که مذاکره‌ای را سازنده می‌دانیم که دارای نتایج ملموس و عملی باشد.با مشخص شدن نگاه دولت جدید ایران به مذاکرات وین، حالا صحبت‌ها بر سر زمان آغاز مذاکرات است که پس از اظهارات امیرعبداللهیان، واکنش‌هایی را نیز در پی داشت. ند پرایس، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، روز گذشته در نشست خبری هفتگی خود گفت: البته ما هم اظهارات امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه ایران که گفته است این کشور به میز مذاکرات بازمی‌گردد شنیده‌ایم. لازم است از آن‌ها پرسیده شود که منظور از عبارت «زود» یا «خیلی زود» چیست.
پرایس افزود: این چیزی است که در هفته گذشته بارها شنیده‌ایم اما هنوز به‌طور دقیق متوجه نشده‌ایم که معنی آن چیست؛ البته این مقام آمریکایی در ادامه مدعی شد: ما به‌نوبه خود آماده بازگشت به وین و به نتیجه رساندن مذاکرات‌مان هستیم؛ مذاکراتی که باید به‌سرعت پیش از بسته شدن پنجره فرصت بازگشت به برجام به نتیجه برسد.
تهدید دوباره پرایس به بسته شدن پنجره فرصت بازگشت به برجام برای ایران، مواضعی احساسی و پوچ است که در سال‌های گذشته در عالی‌ترین سطوح شاهد آن بوده‌ایم؛ نمونه بارز آن ترامپ بود که علی‌رغم تهدیدها و یاوه‌گویی مجبور به ترک کاخ سفید شد و نتوانست در برابر ایران کاری از پیش ببرد.
 
مرجع مذاکرات کجاست؟
 امیرعبداللهیان درباره عبارت «به‌زودی» نیز در گفت‌وگو با صداوسیما توضیحاتی را ارائه می‌کند که نشان از توجه ایران به سابقه غربی‌ها و به‌ویژه اروپایی پس از خروج آمریکا از برجام دارد. وزیر خارجه ایران گفت: برخی در ملاقات‌ها دوست دارند مدام بگویند اینکه شما می‌گویید به‌زودی این «به‌زودی» یعنی چند روز، چند هفته، چند ماه؟ به‌زودی یعنی به‌محض کامل شدن بررسی‌های ما، این اقدام را انجام خواهیم داد.
امیرعبداللهیان گفت: البته من به طرف‌های اروپایی وعده‌های‌شان ازجمله اینستکس [کانال مالی اروپا] را یادآوری می‌کنم که مدام می‌گفتند ظرف چند ماه آینده و به‌زودی انجام می‌شود. تفاوت بین به‌زودی ایرانی و به‌زودی غربی خیلی زیاد است. به‌زودی از نظر ما یعنی واقعا در اولین فرصتی که بررسی‌های‌مان تکمیل شود. مهم این است که ما اراده بازگشت به مذاکره را داریم اما مذاکره‌ای جدی و تامین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران.بررسی برای چگونگی ادامه مذاکرات ازسوی ایران که در هفته‌های اخیر بارها توجه افکار عمومی، رسانه‌ها و جهانیان را به خود جلب کرده است، حالا در مصاحبه وزیر خارجه نیز ظهور و بروز یافته است. وی در حالی سخن از تکمیل بررسی ایران به میان می‌آورد که انتقال پرونده هسته‌ای ایران از وزارت خارجه به شورای عالی امنیت ملی یا باقی ماندن در این وزارتخانه بارها موردبحث و بررسی قرار گرفته است و علی‌رغم خبرهای و ضدونقیض، خبر قطعی دراین‌باره منتشر نشده است.سید ابراهیم رئیسی اگرچه بارها بر ضرورت ادامه مذاکرات و پایبندی ایران به انجام مذاکره سخن به میان آورده است اما درنهایت در این‌باره که سرانجام پرونده هسته‌ای چه خواهد شد و در اختیار کدام نهاد قرار خواهد گرفت؟ سخنی به میان نیاورده است.
 
امیرعبداللهیان: خود را معطل مذاکرات نمی‌کنیم
 پرونده هسته‌ای ایران پیش از دولت یازدهم در شورای عالی امنیت ملی پیگیری می‌شد که پس از تکیه روحانی بر صندلی ریاست‌جمهوری به وزارت خارجه منتقل شده و ظریف مسوول پیگیری آن می‌شود. در دولت سیزدهم نیز گویا بنابر انتقال مجدد پرونده هسته‌ای شورای عالی امنیت ملی نیست و رییس‌جمهور تمایل دارد وزارت امورخارجه همچنان مذاکرات را پیش ببرد.شورای عالی امنیت ملی نیز به فراخور تجربه و سابقه، به احتمال زیاد در دوره جدید نقش‌آفرینی جدی خواهد داشت و در هدف‌گذاری‌ها و سیاست‌گذاری، وزارت خارجه را هدایت و یاری خواهد کرد؛ در این صورت باید امید بیشتری به آینده داشت و رییس‌جمهور نیز با بهره‌گیری از این دو بال و کنترل آن‌ها، نتایج ملموس‌تری را می‌تواند برای مردم ایران به دست آورد.
البته این به معنای نگاه مجدد به نتایج مذاکرات و انتظار برای بازگشت آمریکا به برجام نیست؛ موضوعی که وزیر خارجه کشورمان نیز روز گذشته دراین‌باره نکاتی را مطرح کرده است. امیرعبداللهیان تاکید کرد که می‌توانیم در موضوعات تجاری و اقتصادی با نگاه به حقوق بین‌الملل و فرصت‌هایی که در دنیا وجود دارد خود را از این وضعیت خارج کنیم و ضمن اینکه بررسی‌های خود در خصوص بازگشت به مذاکرات وین را ادامه می‌دهیم اما نباید خود را معطل این مذاکرات کنیم.
از آنچه گذشت به‌خوبی برمی‌آید که تصمیمات جدید ایران درباره پرونده هسته‌ای و مذاکرات وین، در آینده‌ای نزدیک اعلام خواهد شد و مسیر جدید ایران برای رسیدن به حقوق مسلم ملت و برطرف شدن موانع زندگی مردم، نمایان خواهد شد؛ مسیری که با مسیر سال‌های گذشته اگرچه تفاوت‌های بنیادین ندارد اما رفتار مسوولان جدید، اجازه تکرار بدعهدی‌ها و معطل نگاه داشتن کشور را نمی‌دهد.

پرایس:  ما به‌نوبه خود آماده بازگشت به وین و به نتیجه رساندن مذاکرات‌مان هستیم؛ مذاکراتی که باید به‌سرعت پیش از بسته شدن پنجره فرصت بازگشت به برجام به نتیجه برسد

ارسال نظر