|
شناسه خبر: 5190

ایران قوی؛ درس مهم دفاع مقدس

دوران هشت‌ساله دفاع مقدس یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های نظام اسلامی است که استفاده صحیح و بجا از آن، مثل هر سرمایه دیگری مستلزم شناخت این سرمایه است. رهبر فرزانه انقلاب اسلامی دفاع مقدس را به «گنج» تشبیه کرده‌اند و گنج، گنج‌یاب لازم دارد! یکی از هزاران گوهر گران‌بهای این گنج، درس‌های آن است و یکی از این درس‌ها، فهم چرایی شروع جنگ است. چرا صدام حاضر شد به ایران حمله کند؟ پاسخ این پرسش را از ادعای فتح سه‌روزه خوزستان باید استنتاج کنیم و آن احساس ضعف در ایران است. آری هرچند صدام بلندپرواز بود و غرب و شرق نیز او را تحریک و پشتیبانی کردند، لیکن علت اصلی گستاخی او را می‌توان در همین نکته یعنی تلقی او از بودن ایران در موضع ضعف خلاصه کرد.

روزنامه «صبح نو» مهدی فضائلی: به‌هم‌ریختگی‌های سال‌های اول انقلاب، عدم استقرار ارتش و سپاه، درگیر بودن نظام در غائله کردستان، اختلافات سیاسی داخلی ناشی از عملکرد بنی‌صدر و... همگی به صدام پیام ضعف ایران را می‌داد و صدام بلندپرواز مستظهر به انواع حمایت‌های سیاسی، نظامی، امنیتی و مالی را به حمله به یک کشور ضعیف ترغیب و تشویق می‌کرد.
هرچند همان مقاومت نخست ۳۴روزه و حماسی دلاور مردم خرمشهر، صدام را متوجه اشتباه خود کرد، لیکن پس از گذشت یک‌سال‌ونیم از شروع جنگ و حل برخی مشکلات و تسلط نیروهای مسلح بر میدان جنگ و با انجام چند عملیات بزرگ مانند فتح‌المبین و بیت‌المقدس (فتح خرمشهر) رویای قادسیه صدام به کابوس تبدیل شد و همه حامیانش دست‌به‌کار شدند تا با آتش‌بس، او را از این مهلکه نجات بدهند.
احساس ضعف ایران یکبار دیگر در ماه‌های پایانی جنگ تکرار شد و مجددا صدام را به نپذیرفتن آتش‌بس و تکرار حملات برای اشغال مجدد مناطقی از ایران به‌ویژه در جبهه جنوب و میانی تحریک کرد!
حرکت رییس‌جمهور وقت و امام‌جمعه تهران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌سمت جبهه و دعوت مردم به جبهه‌ها باز هم قدرت بسیج‌کنندگی ایران را آشکار کرد و یکبار دیگر موجب عقب‌نشینی دشمن شد. «ایران قوی» درس بزرگ دفاع مقدس بود و آشکارا ثابت کرد احساس ضعف، دشمن را به دست‌اندازی و زیاده‌خواهی تشویق می‌کند و «قدرت»، عامل بازدارنده است؛ درسی که در هر زمان و در هر موضوع دیگری نیز اگر تکرار شود نتیجه همان خواهد بود.
متاسفانه فتنه۸۸ یکبار دیگر چنین پیامی به دشمن داد و تشدید تحریم‌ها نتیجه آن بود و دولت دوازدهم و سیزدهم نیز پیام ضعف به دشمن را ادامه داد و باز... اگر این درس بزرگ همانطور که در میدان، به‌خوبی فراگرفته شد، در عرصه‌های دیگر نیز خوب آموخته شود و «ایران قوی» در همه عرصه‌ها تحقق یابد هیچ‌گاه، هیچ دشمنی جرات تعدی که هیچ، شهامت تهدید هم نخواهد داشت و ان‌شاءالله چنین شود.

 

ارسال نظر