|
شناسه خبر: 5192

کنفرانس صهیونیستی در اربیل!

در اقدامی جنجالی و در میان استقبال گسترده رسانه‌های اسرائیلی، «کنفرانس توافق آبراهام» در اربیل برگزار شد.

در این کنفرانس که در راستای عادی‌سازی علنی روابط با رژیم اسرائیل شکل گرفته، گروهی از زعمای عشایر غرب عراق و برخی سران رژیم بعث سرنگون‌شده این کشور حضور داشتند که با واکنش تند و قاطع رهبران گروه‌های سیاسی و دولت عراق همراه شد.رسانه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت هم مدعی شد که در نشست اخیر اربیل ۳۰۰نفر از سران قبایل عراق خواستار عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل شده‌اند. «یائیر لاپید»، وزیرخارجه رژیم‌صهیونیستی نیز از این اقدام استقبال کرد و آن را امیدوارکننده خواند. وی گفت: ما و عراق تاریخ و ریشه مشترکی در جامعه یهودی داریم.

واکنش شدید سیدعمار حکیم به کنفرانس صهیونیستی اربیل
 پس از این کنفرانس بود که «سیدعمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی در واکنش به کنفرانس صلح و استرداد که در اربیل برگزار شد، گفت: کنفرانس‌ها و نشست‌ها و فراخوان به عادی‌سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی غاصب را که درون عراق برگزار می‌شود، محکوم و تقبیح می‌کنیم. حکیم تاکید کرد: مساله فلسطین اولویت اصلی جهان اسلام و جهان عرب است و بار دیگر بر حمایت کامل خود از ملت فلسطین و مساله عادلانه آنان و مبارزات‌شان برای بازپس‌گیری حقوق‌غصب‌شده‌شان حمایت می‌کنیم. رهبر جریان حکمت ملی عراق اظهار داشت: مساله فلسطین چیزی نیست که مشمول مرور زمان شود، بلکه به‌مرورزمان در وجدان نسل‌های عرب و مسلمان تحکیم بیشتری می‌یابد.
 
مخالفت قاطع دولت عراق
 البته این اعتراض‌ها تنها به رهبران گروه‌های سیاسی ختم نشد، بلکه دولت عراق مخالفت قاطع خود را با نشست‌های غیرقانونی برخی شخصیت‌های عشایر در اربیل با شعار عادی‌سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی اعلام کرد و آن را مردود دانست. دفتر نخست‌وزیری عراق در بیانیه‌ای که روز گذشته(شنبه) منتشر شده است با اعلام مخالفت قاطعانه دولت عراق در عادی‌سازی روابط با
 رژیم اسرائیل بر غیرقابل‌قبول بودن کنفرانس اربیل تاکید کرد. دفتر رسانه‌ای «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق با انتشار بیانیه‌ای، تاکید کرد که دولت عراق مخالفت قاطعانه خود با نشست‌های غیرقانونی که ازسوی برخی عشایر مقیم اربیل در اقلیم کردستان برگزار شده و شعار عادی‌سازی روابط با اسرائیل را مطرح کرده است، اعلام می‌کند. این بیانیه افزوده است که این کنفرانس تلاشی برای به تشویش کشاندن وضعیت عمومی عراق و احیای جنجال فرقه‌ای نامطلوب در آستانه آمادگی شهرهای عراق برای ورود به انتخاباتی سالم، عادلانه و زودهنگام در انسجام با آرمان‌های ملت است.
بیانیه دفتر رسانه‌ای الکاظمی تاکید کرد که مطرح کردن مفهوم عادی‌سازی روابط ازلحاظ قانون اساسی، حقوقی و سیاسی در عراق غیرقابل‌قبول و مردود است و دولت به‌صورت واضح موضع تاریخی ثابت و حامیانه از قضیه عادلانه فلسطین و دفاع از حقوق ملت فلسطین و در رأس آن حق فلسطین در برپایی کشور مستقل به پایتختی قدس شریف و مخالفت با همه نوع شهرک‌سازی و تعرض و اشغالگری را که اسرائیل در حق ملت برادر فلسطین انجام می‌دهد، اعلام می‌کند.
 

این کنفرانس بیانگر موضع اقلیم نیست
 علاوه‌بر دولت عراق، وزارت داخلی دولت اقلیم کردستان عراق هم اعلام کرد که کنفرانس اربیل بدون اطلاع دولت برگزار شده و بیانگر موضع اقلیم نیست. این وزارتخانه همچنین تاکید کرد: این نشست به‌هیچ‌وجه بیانگر موضع اقلیم کردستان نیست. وزارت داخلی دولت اقلیم کردستان عراق همچنین اعلام کرد که اقدامات لازم برای پیگیری چگونگی برگزاری این نشست اتخاذ خواهد شد.
 
گروهک‌ها ابزار آمریکا، ارتجاع عربی و رژیم‌صهیونیستی
 اینگونه نشست‌ها درحالی در اربیل دنبال می‌شود که هفته‌ گذشته مرزهای غربی ایران بار دیگر شاهد عملیات نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مقابله با گروهک‌های تجزیه‌طلب و تروریستی بود که برای سال‌هاست که با استفاده از ویژگی جغرافیای کوهستانی بین مرزهای ایران و اقلیم کردستان عراق و ترکیه، در این مناطق حضور یافته و موجب ناامنی مرزها، انجام حملات تروریستی علیه مردم غیرنظامی منطقه، انجام فعالیت‌های غیرقانونی همچون قاچاق انسان و موادمخدر و سلاح و... می‌شوند.
 در عملیات هفته گذشته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تنها مراکز نظامی و انبارهای تسلیحاتی تروریست‌ها مورد هدف قرار گرفت که ازاین‌رو می‌توان گفت تهران بنا بر گرایش به اصل حسن همجواری و حفظ روابط دوستانه با همسایگان، با خویشتنداری از ورود تمام‌عیار به مقابله با گروهک‌ها جلوگیری کرد و منتظر اقدامات دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان برای بیرون کردن اشرار و تروریست‌ها از مناطق هم‌مرز با ایران شد. بدون تردید بغداد و به‌ویژه مقامات اقلیم کردستان عراق نسبت‌به پاکسازی تروریست‌ها در درون سرزمین خود و اقدامات ضدامنیتی گروهک‌ها در خاک ایران مسوول هستند و تداوم بی‌توجهی به اخطارهای تهران علاوه‌بر آسیب رساندن به روابط دوستانه میان تهران- اربیل مجوز و مشروعیت لازم را به پیگیری تروریست‌ها در خاک عراق ازسوی نیروهای نظامی و امنیتی ایران خواهد داد.
موضوع عادی‌سازی روابط بین رژیم‌های عربی با رژیم‌صهیونیستی از سال‌ها پیش مطرح شده است، هرچند که این روابط به‌طور مخفیانه در جریان بود اما با روی‌کارآمدن «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر پیشین رژیم‌صهیونیستی و پیروزی «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا شتاب بیشتری به خود گرفت و سرانجام در سال ۲۰۲۰ با اعلام سازش‌کاری رژیم‌های چهار کشور عربی امارات، بحرین، سودان و مراکش و البته تحت عناوین و ادعاهایی چون کمک به حل مساله فلسطین در قالب رسمی و علنی بروز پیدا کرد. بسیاری از تحلیلگران و ناظران سیاسی بر این باور هستند که خیز حکام عرب برای عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل رهاوردی برای کشورهای‌شان نداشته است و در جریانی معکوس، این رژیم‌صهیونیستی بود که با ایجاد بازار مصرف برای کالاهای خود از رهگذر عادی‌سازی روابط سود برده است. 

این کنفرانس تلاشی برای به تشویش کشاندن وضعیت عمومی عراق و احیای جنجال فرقه‌ای نامطلوب در آستانه آمادگی شهرهای عراق برای ورود به انتخاباتی سالم، عادلانه و زودهنگام در انسجام با آرمان‌های ملت است.

ارسال نظر