|
شناسه خبر: 5197

القای بی اعتمادی در نقاب دلسوزی!

حسین موسوی تبریزی، از فعالان اصلاح طلب در بخشی از یک یادداشت که سایت صبح ما آنرا منتشر کرد، نوشته است: جلب اعتماد مردم یک راه بیشتر ندارد و آن هم اینکه واقعا با مردم با صداقت و راستگویی برخورد کنند و آنچه که واقعیات کشور است را برای مردم بیان کنند. حتی اگر نواقص در کشور وجود دارد، دزدی یا خیانتی شده ولو از طرف برخی مسئولان با مردم در میان بگذارند. آن زمان اعتماد از دست رفته مردم باز خواهد گشت.

او می افزاید: ولی اگر بخواهند بر روی همه چیز سرپوش بگذارند، به اشتباهات برخی افراد که با آنها همفکر و هم جریان هستند  با دیده اغماض بنگرند اما با آنهایی که به جهت گرایش سیاسی مخالفتی دارند با شدت عمل کنند، مسلم است که روز به روز از اعتماد مردم کاسته خواهد شد!

موسوی تبریزی تصریح می کند: آنچه مسلم است سلب اعتماد مردم به مسئولان موجب سلب شدن اعتماد مردم به نظام خواهد شد.

*مردم و افکار عمومی بایستی متوجه این قبیل رفتارها و سخنان القاگونه که اصرار دارند اعتماد مردم به نظام و مسئولان از بین رفته، باشند و خواص کشور در این توجه دادن یک نقش اساسی دارند.

چه اینکه هر آینه اعتماد مردم به مسئولان و نظام اسلامی از بین برود؛ عملا ادامه حکومت ممکن نخواهد بود زیرا نظام اسلامی مستظهر به حمایت مردم و اتکای بر اکثریت آنان است.

مع الوصف باید دانست که اعتماد مردم به دلیل عملکرد به شدت بد دولت اصلاح طلبان طی 8 سال گذشته دچار اندکی آسیب شده است که البته این رخداد نیز در حکومت های مردمسالار یک رویه همواره محتمل است. رویه ای که مثل یک بیماری عارض شده بر بدن، قابل استشفاست و حتی این استشفا موجب قوی تر شدن آن بدن نیز می شود.

دقت شود که راه ترمیم آسیب اندک اشاره شده هم نه القائاتی مثل آنچه که موسوی تبریزی نوشته (القائاتی که اصرار دارد نظام اسلامی اهل لاپوشانی حقیقت و سرپوش گذاشتن است!) بلکه مسیر معقولی است که مقام معظم رهبری ترسیم کرده اند.

ایشان در دیدار اخیری که با هیئت دولت جدید داشتند در این باره تصریح کردند: 

"راهکارش هم این است که حرف و عمل مسئولین یکی باشد؛ وعده‌ای اگر به مردم دادید، طبق آن وعده اگر عمل کردید، مردم به شما اعتماد پیدا میکنند؛ اگر شما وعده کردید و عمل نشد یا گفتید فلان کار شده، مردم در واقعیّت دیدند نشده، اعتماد مردم سلب میشود.

در اشاره به معنایی که در بالا پیرامون احتمال آسیب دیدن اعتماد در هنگام فعالیت برخی دولت ها در یک نظام مردمسالار بیان کردیم لازم به اشاره است که در این باره البته نبایستی به چاله روانی "آخرین امید" نیز گرفتار شد.

به این معنی که خواص و افکار عمومی کشور نباید دچار این تصور شوند که دولت جدید آخرین امید است و اگر نتواند اعتماد آسیب دیده مردم را ترمیم کند؛ آنگاه قیامت می شود.

هرگز چنین نیست و اگر دولت جدید هم به هر دلیلی نتواند در این مسیر گام بردارد؛ آنگاه مردم در انتخاباتی دیگر به منتخبی دیگر رأی خواهند داد که بتواند در مسیر بهبود اوضاع گام بردارد.

باید دانست که در یک حکومت مردمسالار دینی هرگز بن بست وجود ندارد و هر آسیبی نیز قابل ترمیم است.

منبع: مشرق

ارسال نظر