|
شناسه خبر: 5210

اسماعیل کوثری در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

وعده‌های دولت و مجلس عملی می‌شوند

اقدامات دولت مردمی و مجلس انقلابی حالا شکل تازه‌تری به خود گرفته است و هر دو بدون حاشیه‌سازی و بازی با افکارعمومی، علی‌رغم عملیات روانی اصلاح‌طلبان و دشمنان، بر مدار حل مشکلات مردم حرکت کرده و تنها برداشتن باری از روی دوش مردم را در دستورکار قرار داده‌اند.

به گزارش صبح نو، حضور مستمر رییس‌جمهور و رییس مجلس میان مردم برخلاف روند متفاوت گذشته باعث شده است تا مردم نسبت‌به آینده افق بهتری داشته باشند و از نزدیک شاهد پیگیری مشکلات‌شان ازسوی مسوولان باشند. هرچند در دولت روحانی حتی واردات واکسن نیز امری پیچیده قلمداد می‌شد اما شاهد این بودیم که دولت سیزدهم در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای آن چاره‌اندیشی کرده و خیال مردم را راحت کرد. وی که دولت روحانی را مرعوب غرب می‌داند، یکی از دلایل ناکامی آن دولت را نگاه به بیگانگان عنوان می‌کند و دولت و مجلس در دوره جدید نگاه متفاوتی دارند. ازاین‌رو در گفت‌وگو با اسماعیل کوثری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اقدامات مجلس و دولت را موردبررسی قرار دادیم. متن گفت‌وگوی اسماعیل کوثری با روزنامه «صبح‌نو» به شرح زیر است:

 چند هفته از آغازبه‌کار دولت سیزدهم می‌گذرد، در این بازه زمانی کوتاه دولت مردمی تا چه حد توانسته ریل‌گذاری مناسبی برای تحقق وعده‌های خود داشته باشد؟
دولت در دو ماهی که شروع به کار کرده است، با توجه به رأی اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی آقای رئیسی و زمان طی‌شده برای آغازبه‌کار دولت سیزدهم، زمان شروع به کار دولت را باید پس از پایان این دوره دانست. براساس گزارش و صحبتی که آقای رئیسی در مجلس انجام داد، گفت که اولین کاری که من می‌کنم این است که با ویروس منحوس کرونا مقابله شود.
 در بحث مقابله با کرونا و واردات واکسن شاهد اتفاقات خوبی بودیم، چه اقدام برجسته دیگری را در دولت سیزدهم شاهد بوده‌ایم؟
بحث واکسن از همان روزهای اول مطرح بود که به‌خوبی انجام شده است. دومین مطلبی هم که رییس‌جمهور در روزهای گذشته مطرح کرده‌اند در رابطه با مساله تثبیت قیمت‌ها بود که شاهد اقداماتی در این زمینه هستیم. این موضوع یکی از دغدغه‌های مردم در سال‌های گذشته بوده است و بی‌ثباتی قیمت‌ها آن‌ها را به مشکل انداخته بود. کار اقتصادی در کوتاه‌مدت، با توجه به اقدامات ناشایست، اشتباه و نابخردانه‌ای که دولت قبل داشته است، به‌ویژه در مسائل اقتصادی و معیشتی مردم و بازار ارز، به سرانجام نخواهد رسید.بی‌ثباتی‌ها در چند سال گذشته و به‌ویژه یکی،‌دو سال اخیر باعث شده است که مشکلات عدیده‌ای برای مردم ایجاد شود؛ لذا مجلس و نماینده‌ها رصد می‌کنند تا دولت وعده‌هایش را براساس برنامه‌هایی که بیان کرده است، اجرایی کند و در این بررسی‌ها دیده شود که آیا به حرف‌هایی که آقای رئیسی مطرح کردند، عمل شده است یا خیر؟ مشخص شد که الحمدالله در حال اجرایی شدن است و جای امیدواری دارد.
همکاری مجلس با دولت در دوره جدید چه فضایی را برای حل مسائل فراهم خواهد کرد؟
مجلس اعلام کرده است که به دولت کمک می‌کند تا مشکلات مردم کمتر شود اما این موضوع مقداری پیچیدگی دارد و در زمان کوتاه نمی‌تواند تحقق یابد و نیاز به زمان دارد. مشکلات در یکی، دوماه به وجود نیامده که در یکی، دو ماه مرتفع شود اما امیدواریم که تا یکی، دو ماه آینده تا حدی شاهد ثبات قیمت در رابطه با اجناس مصرفی مردم باشیم. این ثبات قیمت‌ها می‌تواند باعث خوشحالی و رضایت مردم شود.
در دولت روحانی شاهد اظهاراتی در خصوص عدم امکان ورود واکسن به دلیل تحریم‌ها و نوسانات بازار بودیم، چه اتفاقی این موضوع را رفع کرده است؟
دولت قبل و به‌ویژه آقای روحانی و برخی از وزرا، معاونانش و مشاوران‌شان مرعوب غرب بودند و کسی که مرعوب تفکر و جایی شود همیشه خود را مغلوب می‌بیند؛ لذا احساس می‌کردند که چون تحریم هستیم هیچ توجهی به ما نمی‌کنند، پس درنتیجه با این مساله و قضیه محکم برخورد نمی‌کردند، یا اینکه با مسوولان مربوطه ارتباط برقرار کنند.با تغییر دولت در ایران این موضوع متفاوت شده است؛ آقای رئیسی موقعی که کار را به دست گرفتند، حرکت کردند و با مسوولان مربوطه در کشورهای دیگر ارتباط برقرار کردند. وزارت امورخارجه و کسانی‌که دخیل بودند مانند هلال‌احمر و سازمان‌های دیگر، چه خصوصی و غیرخصوصی حرکت کردند و دیدیم که در این مساله نیز به نتیجه رسیدند. دولت قبل خیال می‌کرد که کشورها به ما واکسن نمی‌دهند. حتی فکر می‌کردند چین هم به ما واکسن نخواهد داد که معلوم شد این اشتباه بزرگی است. وقتی دولت سیزدهم وارد گفت‌وگو با کشورهای دیگر شد دیدیم که اتفاق مثبتی افتاد و با واردات واکسن نگرانی‌های مردم تا حدی از بین رفت.

 یکی از نکاتی که آقای رئیسی در دولت سیزدهم پیگیری می‌کند، حضور میدانی، مستمر و مداوم در استان‌ها و مناطق محروم است. دیدار و گفت‌وگو با مردم چه تاثیری دارد و چرا در گذشته به این شیوه عمل نمی‌شد؟
 بعضی‌ها مدیر، مسوول و رییس‌جمهور پشت‌میزی هستند؛ یعنی تنها به‌دنبال حل مسائل از طریق دستور و مدیریت از دور هستند. فکر می‌کنند که اگر پشت میز بنشینند و دستور بدهند تا پایین‌ترین رده کارها انجام می‌شود، درصورتی‌که این اشتباه است. وقتی که ما می‌بینیم مساله‌ای حل نمی‌شود، باید روش خود را عوض کنیم و وارد میدان شویم و در صحنه با خود مردم تا پایین‌ترین رده ارتباط برقرار کرده و مسائل را جویا شویم، تا مسوولان استانی و رده‌های دیگر هم بدانند که باید این کارها را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهند.
  حضور در میان مردم در دوره اخیر مجلس و دولت، پررنگ‌تر شده است، این حضور چه تاثیری در فعالیت مسوولان دارد؟
 در جمهوری اسلامی اگر مسوولیت می‌گیریم باید با مردم، محرم و ندار باشیم. مسوولان جمهوری اسلامی باید به متن زندگی مردم نزدیک باشند و آن‌ها را از خود بدانند؛ نه اینکه از مردم فرار کنند یا از ترس پاسخگویی از نزدیک شدن به مردم پرهیز کنیم. آقای رئیسی به‌صورت میدانی این حرکت را انجام می‌دهد و این هم باعث خوشحالی مردم می‌شود. هم آرامش حاصل می‌شود و هم مردم اطمینان پیدا می‌کنند و می‌بینند که بالاخره یک نفر با جدیت پیگیر مسائل آن‌هاست. فرقی هم نمی‌کند به چه تفکر و جناحی وابسته باشد. حضور میدانی تاثیرگذار است و آقای رئیسی هم گفته برای ادامه راه شهدا و ادامه راه انقلاب و تبعیت‌پذیری از ولایت‌فقیه، به مناطق محروم و استان‌ها می‌رود و از وقت‌های تعطیل خودشان که برای شخص خودش است می‌زند و در استان‌ها حاضر شده و با مردم گفت‌وگو می‌کند. رئیسی در این سفرها از نزدیک مشکلات مردم را درک کرده و به آن‌ها قوت قلب می‌دهد. همچنین این حضور باعث می‌شود مسوولان استانی با جدیت بیشتری پیگیر مشکلات باشند. مردم می‌فهمند و دقیق تشخیص می‌دهند. مردم می‌بینند که رییس‌جمهور از زندگی خود برای رفع مشکلات آن‌ها می‌زند، این باعث می‌شود مردم اطمینان پیدا کنند و این اطمینان دوطرفه بین مسوولان و مردم به این شکل می‌تواند تا حد زیادی به حل مشکلات کمک کرده و مردم را برای رفع مشکلات با مسوولان همسو کند و نتایج درخشانی را به همراه داشته باشد. 
 مجلس یازدهم طرح‌های زیادی به‌ویژه در حوزه اقتصادی داشت، این طرح به حل مشکلات مردم چه کمکی کرده است؟
 مجلس نیتش آن است که با دولت جدید همه‌جوره همکاری کند اما دولت قبل این را نمی‌خواست و می‌خواست که همه چیزش به شکلی وابسته به بیگانگان باشد اما درحال‌حاضر شاهد این هستیم که دولت مردمی به مردم توجه دارد و مجلس هم برخاسته از مردم است؛ این مساله باعث می‌شود که به دولت کمک کند؛ زیرا علاوه بر مجلس دولت هم همین تفکر انقلابی و جهادی را دارد. مجلس به‌دنبال این موضوع است و این قول را کل مجلس به آقای رئیسی داده‌اند تا با همکاری بتوانند مشکلات مردم را حل کرده و منافع ملت را تامین کنند. 
تعامل خوب مجلس با دولت چه تاثیری در اجرای دقیق‌تر قوانین دارد؟
 تعامل و همکاری مجلس و دولت به بهترین شکل در حال انجام است و این موضوع باعث امیدواری مردم شده است اما دولت قبل اراده‌ای برای این موضوع نداشت. دولت با اجرای دقیق قوانین مجلس زمینه‌های قانونمداری را در جامعه ایجاد کرده و علاوه بر آن مشکلات و مسائل نیز در مسیر صحیح برای حل شدن قرار می‌گیرد.
  مصوبه مجلس برای حذف امضاهای طلایی را چطور ارزیابی می‌کنید و چه تاثیری در رونق کسب‌وکار خواهد گذاشت؟
  با طرح‌هایی که مجلس یازدهم داشته است شاهد اقدامات خوبی بوده‌ایم. با مصوبه مجلس در حوزه کسب‌وکار هم  تولیدکنندگان می‌توانند امیدوار باشند؛ کسانی که در میدان کار می‌کنند و می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند،می‌توانند امیدوارتر باشند؛ این مصوبه ان‌شاءالله بعد از تایید شورای نگهبان ابلاغ خواهد شد و کارها را آسان خواهد کرد. 
 حالا که مجلس و دولت اصولگرا بر سر کار آمده‌اند، چه تصویری از آینده می‌توانیم داشته باشیم؟
 دولت و مجلس در دوره جدید حتما پاسخگو هستند و مدام با مردم ارتباط برقرار می‌کنند اما این‌طور نیست که مشکلات یک‌ماهه و دوماهه حل ‌شود اما قطعا مجلس و دولت به‌دنبال این هستند که وعده‌های داده‌شده به‌مرور زمان به نتیجه برسد و نتیجه آن را مردم لمس کنند؛ نه اینکه تنها روی کاغذ باشد و در مصاحبه‌ها مطرح شود، ما قبول نداریم در مصاحبه‌ها تنها بگوییم که مشکلات درحال حل شدن است. یک زمان منطقی باید بگذرد و مردم ببینند که وعده‌ها عملیاتی شده است. این کار ان‌شاءالله حتما اجرا خواهد شد، با توجه به اینکه من در جریان مسائل هستم و گزارش وزرا را از نزدیک دنبال می‌کنم، در آینده نزدیک بسیاری از مسائل حل خواهد شد و مردم خواهند دید که وعده‌ها به نتیجه خواهد رسید و نفع آن برای مردم،  ملت و کشور، دیده خواهد شد.

با طرح هایی که مجلس یازدهم داشته است شاهد اقدامات خوبی بوده ایم. با مصوبه مجلس در حوزه کسب و کار هم  تولیدکنندگان می‌توانند امیدوار باشند؛ کسانی که در میدان کار می‌کنند و می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند امیدوارتر باشند؛ این مصوبه ان‌شاءالله بعد از تایید شورای نگهبان ابلاغ خواهد شد و کارها را آسان خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر