|
شناسه خبر: 5238

سرلشکر باقری قراردادهای خرید تجهیزات نظامی را در سفر به مسکو پیگیری کرد

رایزنی برای خرید جنگنده و بالگرد

رایزنی‌های عالی‌ترین مقام نظامی جمهوری اسلامی ایران در روزهای گذشته توجه همگان را به خود جلب کرده است؛ رایزنی‌هایی که در شرایط حساس منطقه و تنش‌های موجود، از هر زمانی بااهمیت‌تر است. کنش‌های رییس‌جمهور جمهوری آذربایجان و تحرکات رژیم‌صهیونیستی در نزدیکی مرزهای ایران از یک‌سو و وضعیت افغانستان از سوی دیگر، موجب امنیتی‌تر‌شدن فضای منطقه شده و کشورهای همسایه را به رایزنی‌های فشرده‌تر نظامی - امنیتی واداشته است.

به گزارش صبح نو، در این راستا، سرلشکر محمد باقری، رییس ستادکل نیروهای مسلح در سفر به پاکستان و روسیه دور تازه‌ای از گفت‌وگوهای نظامی-امنیتی در منطقه را پی گرفته است. باقری یکشنبه‌شب با استقبال رسمی سپهبد «سرگئی ایستراکوف»، جانشین رییس ستادکل نیروهای مسلح روسیه وارد فرودگاه ونوکووای مسکو شد. سرلشکر باقری و اعضای هیات بلندپایه نظامی کشورمان در بدو ورود به فرودگاه «ونوکووای» مسکو، پس از نواخته شدن سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران، از گارد تشریفات وزارت دفاع روسیه، سان دید.رییس ستادکل نیروهای مسلح که به دعوت وزیر دفاع روسیه به این کشور سفر کرده است، در بدو ورود به مسکو در تشریح اهداف این سفر، گفت: ما با نیروهای مسلح کشور روسیه همکاری داریم و طی سال‌های اخیر این همکاری توسعه بیشتری پیدا کرده است و در مقطع فعلی سفر اینجانب به دعوت وزیر دفاع روسیه صورت می‌گیرد که علاوه بر مسائل دوجانبه نظامی که داریم و باید پیگیری شود، موضوع افغانستان ازجمله موضوعاتی است که در این سفر به‌طور خاص مورد مشورت دو طرف قرار خواهد گرفت.
 
نقش امنیت‌آفرین ایران در منطقه
 تاکید مستمر روسیه بر ضرورت نقش‌آفرینی ایران در معادلات منطقه‌ای نشان‌دهنده جایگاه کشورمان است؛ جایگاهی که با قدرت‌آفرینی در اوج تحریم‌ها، ایران را در جایگاه بالایی قرار داده است و به اذعان تحلیلگران خارجی، مسائل منطق بدون نقش‌آفرینی فعال ایران، حل نخواهد شد. ثبات و امنیت منطقه مساله‌ای است که موردتوجه جمهوری اسلامی است و در سال‌های گذشته نیز بارها بر آن تاکید شده، ازاین‌رو حضور ایران در روند تحولات منطقه‌ای عنصری مهم قلمداد می‌شود که همگان بر آن تاکید دارند.
 از سوی دیگر، تحولات افغانستان موضوع مهمی است که باقری در بدو ورود به مسکو به این مساله نیز پرداخت. وی افزود: حوادث افغانستان قطعا بر کشورهای منطقه ازجمله بر جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو روسیه و دیگر کشورها تاثیر دارد و در این سفر درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.علاوه بر تحولات افغانستان، پایان یافتن تحریم تسلیحاتی ایران، موضوعی است که در ماه‌های گذشته دیپلماسی نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران را به سمت‌وسوی دیگری برده و تلاش برای خرید و صادرات تسلیحات نظامی در دستورکار قرار گرفته است. همکاری با روسیه در زمینه تسلیحاتی عنصری امنیت‌ساز برای کشورمان و منطقه است و ثبات را به همراه خواهد داشت. رییس ستادکل نیروهای مسلح درباره همکاری‌های دفاعی دو کشور پس از لغو تحریم‌های تسلیحاتی، گفت: ما در همکاری‌های نظامی دوجانبه در حوزه‌های آموزش، مسابقات نظامی، تبادل تجربیات و همچنین ادامه همکاری‌ها در مسیر امنیت کامل کشور سوریه و همچنین در صنایع دفاعی با یکدیگر همکاری‌هایی داشته و داریم.
 
رایزنی تسلیحاتی تهران و مسکو
 سرلشکر باقری با بیان اینکه ما قراردادهای خرید تسلیحاتی بعد از خاتمه تحریم تسلیحاتی را با روسیه داریم که در این سفر در همه این موارد با طرف روسی صحبت خواهیم کرد، گفت: این سفر در مقطع آغاز سیزدهم صورت می‌گیرد و دولت  آقای رئیسی هم نگاه خاصی به حوزه شرق و کشورهای آسیایی دارند و همچنین عضویت جمهوری اسلامی ایران در پیمان شانگهای نیز اتفاق مهمی است و قطعا همکاری‌های فیمابین جمهوری اسلامی ایران و روسیه نیز از این جهت توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد.
با روی‌کارآمدن دولت سیزدهم و تغییر نگاه در سیاست خارجی، توجه به شرق و پرهیز از نگاه یکجانبه به غرب، زمینه‌های همکاری و هم‌افزایی مضاعف با شرق فراهم شده است؛ مولفه‌ای که با عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای، ابعاد جدیدی به خود گرفته است. افزایش همکاری‌های دفاعی-نظامی ایران و روسیه مساله‌ای مهم است که سرلشکر باقری در بدو ورود به مسکو ابعاد آن را تشریح کرده است.علاوه‌برآن رایزنی در مسکو در ادامه رایزنی در اسلام‌آباد، نشان‌دهنده عزم ایران برای نقش‌آفرینی موثرتر در تحولات منطقه‌ای است؛ تحولاتی که با دخالت‌های بیگانگان و دشمنان ثبات و امنیت در منطقه، می‌تواند به سمت هرج‌ومرج برود و ملت‌های منطقه را با خسارت‌های بیشتری مواجه کند.سرلشکر باقری همچنین روز گذشته در دیدار با «والری گراسیموف» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه با اشاره به توسعه همکاری های ایران و روسیه در سال‌های اخیر اظهرا داشت: روابط نظامی و دفاعی در سال‌های اخیر رشدی قابل توجه داشته و امیدواریم مسیر رو به گسترش همکاری‌ها همچنان تداوم یابد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان، به عزم تهران و مسکو در زمینه مبارزه با تروریسم اشاره و تاکید کرد: دو کشور در ۱۰ سال گذشته موضوع مبارزه با تروریسم بین‌الملل، بویژه در سوریه و عراق را با جدیت دنبال کرده‌اند.
سرلشکر باقری ضمن اشاره به همکاری دو کشور در سطوح فرماندهی و سیاسی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با روسیه جایگاه ویژه‌ای قائل هستند.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح روز گذشته همچنین در نشستی با کارشناسان و مدیران نهادهای ایرانی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو با اشاره به قراردادهای خرید هواپیماهای جنگنده، جت آموزشی و بالگردهای رزمی از روسیه، گفت : این قراردادها پس از لغو تحریم تسلیحاتی  ایران منعقد شده و در این سفر درباره اجرایی شدن آن مذاکره خواهیم کرد. برگزاری رزمایش‌های مشترک زمینی و دریایی و مشارکت ناوگان دریایی ایران در مراسم رژه نیروی دریایی روسیه در سن‌پترزبورگ، با توجه به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای می‌تواند ابعاد تازه‌تری به خود گرفته و زمینه‌های به‌وجودآمدن امنیت پایدار در منطقه را فراهم کند. تحرکات برخی کشورهای بیگانه و به‌ویژه رژیم‌صهیونیستی مساله‌ای است که باید بیش از هر زمانی موردتوجه قرار بگیرد. تحولات قفقاز، سوریه و افغانستان بر ضرورت هماهنگی کشورهای منطقه افزوده است و با افزایش این همکاری‌ها می‌تواند از وقوع بحران‌های امنیتی در منطقه جلوگیری کند.
 
بازتاب گسترده رایزنی‌های باقری 
در رسانه‌های روسیه
 شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه در بخش‌های خبری خود با اشاره به سخنان سردار باقری در بدو ورود به مسکو در فرودگاه بین‌المللی ونوکووا تاکید کرد: در جریان سفر باقری به روسیه، موضوع فروش تسلیحات و اوضاع افغانستان بررسی می‌شود. باقری پیش از آن دیدار چهارروزه از پاکستان داشت و با شماری از سیاستمداران و مقام‌های نظامی این کشور دیدار کرد و از نتایج این سفر، برگزاری رزمایش دریایی مشترک ایران و پاکستان بود.همچنین خبرگزاری تاس در گزارشی از سفر سردار باقری به مسکو نوشت: هیأت ایرانی قصد دارد با طرف روسی درباره خرید تسلیحات از روسیه مذاکره کند. خبرگزاری ریانووستی نیز روز دوشنبه در گزارشی نوشت: محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز یکشنبه وارد مسکو شد و قرار است با سرگئی شایگو، همتای روسی خود درباره آخرین اوضاع افغانستان و نیز خرید تسلیحات روسی پس از پایان محدودیت سازمان ملل گفت‌وگو کند.توجه رسانه‌ها و تحلیلگران جهان به سفرهای سرلشکر باقری به پاکستان و روسیه نشان‌دهنده اهمیت کنش دفاعی و نظامی ایران در منطقه است؛ باتوجه بیشتر ایران به همسایگان و کشورهای منطقه در هفته‌های اخیر، همکاری و هم‌افزایی‌هایی که صورت می‌گیرد نه‌تنها می‌تواند دست بیگانگان را از منطقه کوتاه کند، بلکه زمینه‌های ثبات و امنیت پایدار منطقه‌ای را فراهم خواهد کرد.سفر سرلشکر باقری به پاکستان و روسیه پیامی قاطع به بدخواهان منطقه بود؛ جمهوری اسلامی ایران در هفته‌های گذشته در سطوح مختلف و باجدیت اعلام کرد که در مقابل تنش‌زایی‌ها و بحران‌آفرینی‌ها ساکت نخواهد ماند و با عناصر ناامن‌کننده مرزهای ایران و منطقه با جدیت برخورد خواهد کرد. برگزاری رزمایش‌های مهم و گسترده در هفته‌های گذشته نیز این پیام را با جدیت بیشتری به دشمنان فرستاده است که باید بیش از گذشته نسبت‌به آن توجه داشته باشند.

 

ارسال نظر