|
شناسه خبر: 5263

قالیباف در دیدار با آیات عظام قم گزارشی از عملکرد مجلس یازدهم ارائه داد

افزایش قدرت خرید مردم در دستورکار مجلس

رییس مجلس شورای اسلامی در جریان سفری یک‌روزه به قم با آیات عظام دیدار و گزارشی از عملکرد مجلس یازدهم از ابتدا تاکنون ارائه داد. آیات عظام و علما در این دیدار نیز ضمن قدردانی از حضور رییس و نمایندگان مجلس میان مردم، بر ضرورت ادامه آن تاکید کردند که این حضور باعث آشنایی با مشکلات مردم می‌شود و به آن‌ها روحیه و انگیزه برای کمک‌رسانی به حکومت می‌دهد.

به گزارش صبح نو، دکتر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، در جریان  سفر یک‌روزه به قم با آیات عظام و مراجع تقلید شیعه صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، جوادی‌ آملی، سبحانی، نوری همدانی، علوی گرگانی، حسینی بوشهری و حجج‌اسلام شهرستانی نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران و سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) دیدار و گفت‌وگو کرد. قالیباف در این دیدارها به اولویت‌های این نهاد اشاره کرد و گفت: تولید مسکن، رفع موانع ایجاد اشتغال، تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، اصلاح ساختار بودجه، ساماندهی بورس، افزایش قدرت خرید مردم و کنترل نقدینگی ازجمله اولویت‌های مجلس است.
آیات عظام و علما در این دیدار ضمن قدردانی از حضور رییس و نمایندگان مجلس میان مردم، بر ضرورت ادامه آن تاکید کردند که این حضور باعث آشنایی با مشکلات مردم می‌شود و به آن‌ها روحیه و انگیزه برای کمک‌رسانی به حکومت می‌دهد.
نکته دیگری که بسیاری از مراجع تقلید بر آن تاکید کردند، عدالت در برابر ظلم و فقر و ایجاد حق میان جامعه بود که آثار و برکات آن بسیار زیاد است.
همچنین علما با اشاره به برنامه و نقشه‌هایی که دشمنان نظام ازجمله آمریکا و رژیم‌صهیونیستی برای کشورمان دارند، خواستار توجه و هوشیاری مسوولان و تدبیر جهت خنثی‌سازی آن شدند.
ایشان همچنین با انتقاد از روند کاهش جمعیت که امروز کشور با آن روبه‌رو است، تاکید کردند: توسعه یک کشور و پیشرفت آن در گروی نیروی انسانی جوان بوده و برای رویارویی با دشمن در کنار تسلیحات نظامی نیازمند جمعیت جوان و قدرتمند هستیم؛ لذا باید در این زمینه تدابیر لازم اندیشیده شود.
آیات عظام قم حل مسائل اقتصادی، معیشتی و فرهنگی و اصلاح رویکرد مدیریتی را نیازمند ریل‌گذاری در مجلس دانستند و افزودند: این نهاد انقلابی باید همچنین بر اجرای قوانین در این موضوعات اهتمام ویژه داشته و ابزارهای نظارتی خود را به کار گیرد. همچنین سه قوه نظام باید با همکاری و همدلی به‌دنبال حل مشکلات مردم باشند.
 
منبرها زنده شوند
 
همچنان که آیت‌الله سبحانی در دیدار با رییس مجلس با انتقاد از تعطیلی منابر به‌دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا خاطرنشان کرد: منبرها میان مردم تحول ایجاد می‌کرد و فرهنگ دینی ضعیف شده است که باید برای آن تدبیر شود. توجه به اهمیت فرزندآوری و انتقاد از پایین بودن آمار آن از دیگر موضوعاتی بود که آیت‌الله سبحانی در این دیدار مطرح کردند.
 
مجلس یازدهم الگویی برای مجلس تراز انقلاب اسلامی باشد
 
آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم در دیدار با قالیباف گفت: مجلس یازدهم همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، مجلسی انقلابی و قوی است؛ لذا انتظار داریم خروجی کار مجلس در تدوین قوانین، الگویی برای مجلس تراز انقلاب اسلامی باشد. آیت‌الله بوشهری دو ماموریت اصلی قانونگذاری و نظارت را متوجه مجلس دانست و در ادامه با انتقاد از پیری در جامعه گفت: جمعیت ما رو به پیری می‌رود و این به خاطر شعاری است که مدت‌ها تحت عنوان «فرزند کمتر، زندگی بهتر» رواج یافت؛ البته عده‌ای هم بهانه‌هایی نظیر تربیت و معیشت فرزندان مطرح می‌کنند. لذا مساله جمعیت دغدغه جدی است.
قالیباف نیز با اشاره به تصویب قانونی در حوزه جمعیت و خانواده، اشتغال عمومی و رفع موانع اشتغال در مجلس، عنوان کرد: در حوزه سیاست خارجی نیز قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تصویب شد.
 
استفاده از وحدت قوا برای رفع مشکلات مردم
 
آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در استان قم نیز وحدت و همدلی سران دولت، مجلس و قوه‌قضاییه را نعمت بزرگ خداوند در این دوره دانست و افزود: دشمن از اینکه سران قوا با هم همفکر و متحد هستند ناراحت است و ما باید از این نعمت الهی به‌خوبی بهره ببریم. وی در ادامه رفع مشکلات معیشت مردم را از مهم‌ترین مسائل کشور دانست و تاکید کرد: باید از هماهنگی قوای سه‌گانه برای رفع دغدغه‌های معیشتی مردم استفاده کرد.
 
بازدیدهای میدانی مجلس با هدف محرومیت‌زدایی
 
قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدارها ضمن ارائه گزارشی از عملکرد مجلس یازدهم از زمان آغازبه‌کار خود تاکنون گفت که نظارت بر اجرای قوانین اولویت مجلس یازدهم نسبت‌به قانونگذاری است؛ چراکه قوانین مستحکم زیادی در کشور وجود دارد.
وی همچنین با اشاره به اجماعی که میان سه قوه برای حل مسائل معیشتی و فرهنگی وجود دارد، به جلسات هفتگی و چندساعته رؤسای قوا اشاره و اظهار کرد که رؤسای قوا با همدلی و هماهنگی و ایجاد هم‌افزایی قصد دارند باری از دوش مردم بردارند.
رییس نهاد قانونگذاری کشورمان همچنین در این دیدارها به اقدامات این نهاد برای تولید مسکن، رفع موانع ایجاد اشتغال، تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، اصلاح ساختار بودجه، ساماندهی بورس، افزایش قدرت خرید مردم و کنترل نقدینگی اشاره کرد.
قالیباف همچنین با تاکید بر نظارت‌های ستادی و میدانی مجلس یازدهم به حضور خود، هیات‌رییسه و نمایندگان مجلس جهت بازدیدهای نظارتی از سراسر کشور اشاره کرد و گفت که یکی از اولویت‌های مجلس محرومیت‌زدایی در جریان این بازدیدها و نگاه ویژه به این مناطق در لایحه بودجه است که در این راستا پیوست عدالت و شفاف‌سازی را نیز مدنظر داریم.
رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به دغدغه مراجع عظام تقلید درباره مسائل مربوط به حوزه فرهنگ و خانواده، تاکید کرد: مسائل فرهنگی و افزایش بودجه این بخش و تسهیل شرایط و قانونگذاری برای افزایش جمعیت کشور و نیز تسهیل ایجاد کسب‌وکار ازسوی جوانان ازجمله اولویت‌های مجلس شورای اسلامی است و در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است.

 

ارسال نظر