|
شناسه خبر: 5285

دیگر برای امتیازدهی پای میز مذاکره نخواهیم نشست

محمدکاظم انبارلویی گفت: دیگر حتی امید به رفع تحریم‌ها هم نباید داشته باشیم و باید به‌جای امیدبستن به برداشته‌شدن تحریم‌ها در اندیشه خنثی‌سازی تحریم‌ها باشیم.

به گزارش سایت فردا، اکنون در آستانه مذاکرات برجامی قرار داریم و به گفته کارشناسان باید چارچوب مذاکرات پیش از آغاز مشخص شود تا طرفین بدانند قرار است در چه محدوده‌ای سخن بگویند و سخن بشنوند. حالا در این بین یک پرسش مهم وجود دارد، آنکه چه چارچوب‌هایی برای ایران به عنوان اصل قرار دارد؟

محمدکاظم انبارلویی، فعال و تحلیلگر سیاسی، درباره این موضوع به «فردا» گفت: «ما هیچ عجله‌ای برای آغاز مذاکرات نداریم و باید قبل از هرگونه مذاکرات مواضع آمریکایی‌ها را بدانیم. اکنون آمریکا اعلام کرده است که همه تحریم‌ها را بر نمی‌دارد و راستی‌آزمایی‌ به شکل مورد دلخواه ایران را قبول ندارند. آنها هدفشان امتیازگرفتن از ایران است و ما نباید تحت هر شرایطی به آنها امتیاز بدهیم».

او ادامه داد: «اروپایی‌هایی‌ها هم بنایشان فریب است و به وعده‌هایشان عمل نمی‌کنند. ما باید به این شرایط آگاه و هشیار باشیم و دیگر نباید سر میزی بنشینیم که فقط امتیاز بدهیم. آمریکایی‌ها هنوز اطمینان نداده‌اند که بار دیگر از برجام خارج نشوند و هنوز هم زیاده‌خواهی می‌کنند».

این فعال سیاسی بیان کرد: «اگر قرار است خسارت‌های خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های ظالمانه این کشور علیه ایران گرفته نشود و در عین حال پول‌های بلوکه‌شدن ایران آزاد نشود، مذاکره یک سرگرمی دیپلماتیک است و انجام نشود بهتر است».

 او در پاسخ به این پرسش که چه ضمانت اجرایی می‌توان گرفت که آمریکا بار دیگر از برجام خارج نشود یا اروپایی‌ها بدعهدی نکنند، اظهار کرد: «هیچ تضمینی وجود ندارد که غربی‌ها در برجام بمانند و اتفاقا تجربه نشان داده است که باید این نگرانی را داشته باشیم و با چنین نگاهی با آنها مذاکره کنیم».

انبارلویی درباره اینکه آیا باتوجه به تغییر موقعیت ایران در منطقه و آسیا و به‌خصوص عضویت دائم ایران در پیمان شانگهای ممکن است مواضع غربی‌ها نسبت به مذاکره تعدیل شده باشد و ما شاهد یک مذاکره واقعی از سوی آنها باشیم، تصریح کرد: «ما هیچ انتظاری از غربی‌ها نداریم و صرفا باید به منافع ملی خودمان فکر کنیم. از سوی دیگر حتی امید به رفع تحریم‌ها هم نباید داشته باشیم و باید به‌جای امیدبستن به برداشته‌شدن تحریم‌ها در اندیشه خنثی‌سازی تحریم‌ها باشیم و باید به غرب و مشخصا آمریکا بفهمانیم که تحریم‌هایش بی‌اثر بوده است».

او در پایان درباره تشدید مجادلات لطفی رژیم صهیونیستی و آمریکا علیه ایران و اینکه آیا مواضع اخیر آنها ارتباطی به مذاکرات پیش رو دارد یا خیر، گفت: «حمله نظامی از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا علیه ایران یک بلوف بزرگ است. حمله علیه ایران هیچ‌وقت روی میز آنها نبوده است زیرا هم آمریکا و هم رژیم صهیونیستی می‌دانند به محض آغاز ماجراجویی صهیونیست‌ها علیه ایران در همان دقایق اولیه هزاران موشک و پهباد بمب‌افکن تلاویو را با خاک یکسان می‌کند».

 

ارسال نظر