|
شناسه خبر: 5311

علی باقری در بروکسل و مسکو بر ضرورت لغو تحریم‌ها و مذاکرات نتیجه‌محور تاکید کرد

رایزنی برای لغو تحریم‌ها

حضور باقری در بروکسل برخلاف مواضع مقامات آمریکایی، سنگ محکی بر خلاف‌گویی و زیاده‌خواهی‌های دولتمردانی است که میراث‌دار بدعهدی‌ها و خلف وعده‌ها هستند. آمریکایی‌ها که دیدار در بروکسل را غیرضروری می‌دانستند و مقامات اتحادیه اروپا را نیز وادار به همسویی کرده بودند درنهایت با اظهاراتی، مواضع خود را تلطیف کردند.

به گزارش صبح نو، «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اخیرا گفت: اتحادیه اروپا هماهنگ‌کننده امور برجام است و ما از تعاملات اتحادیه اروپا با ایران بسیار حمایت می‌کنیم اما همان‌طور که قبلا اعلام کرده بودم، مقصد نهایی باید وین باشد و این مقصد نمی‌تواند پایتخت هیچ کشور اروپایی دیگری باشد. تاکید آمریکا بر ادامه مذاکرات برجامی در وین نکته‌ای است که جای تامل دارد و نشان‌دهنده تشتت رأی در کاخ سفید است، حال اینکه محتوای مذاکرات و نتیجه آن باید مورد تاکید باشد که ایران نیز بارها بر آن تاکید کرده است. «علی باقری‌کنی»، معاون سیاسی وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از سفر به بروکسل در حساب توییتری خود نوشت: هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام را در بروکسل ملاقات خواهم کرد تا گفت‌وگوهای‌مان را درباره «مذاکرات نتیجه‌محور» ادامه دهیم. وی اضافه کرد: ایران مصمم به انجام مذاکراتی است که تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی را به‌صورت کامل و موثر لغو کرده، عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را تضمین کرده و ضمانت‌های معتبری برای عدم بدعهدی بیشتر فراهم کند. معاون سیاسی وزیر امورخارجه اضافه کرد: مساله این است که آیا طرف‌های مقابل از آمادگی واقعی برای انجام تعهدات خود، ازجمله فراخواندن یک ناقض غیرعضو به ترک خط‌مشی‌ها و میراث مخرب گذشته برخوردارند؟

 تاکید ایران بر «مذاکرات نتیجه‌محور»
 باقری‌کنی تصریح کرد: ادامه سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری قطعا نمی‌تواند موانع پیش‌روی «مذاکرات برای لغو تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه» را بردارد، بلکه بر پیچیدگی‌های فراوان مذاکرات خواهد افزود.
مذاکرات نتیجه‌محور شاه‌بیت غزل سناریوی دولت سیزدهم برای مساله‌ای است که سال‌های زیادی کشور را درگیر کرده است. مذاکره برای مذاکره اگرچه در دستورکار مقامات اروپایی و به‌ویژه آمریکایی بود اما این آدرس غلط مشکلات مردم کشورمان را  هر روز بیشتر می‌کرد. باقری پیش از حضور در بروکسل به طرف‌های غربی گوشزد کرد که فشار حداکثری و هوشمند نه‌تنها به نتیجه‌ای نرسیده، بلکه ایران را دررسیدن به خواسته‌هایش مصمم‌تر کرده است.
 علی‌رغم اینکه در ماه‌های گذشته ایران بارها بر ضرورت لغو کامل تحریم‌ها تاکید کرده است، مقامات غربی مسیر دیگری را در پیش گرفته بودند و رویاهای فرابرجامی را در سر می‌پروراندند که با مخالفت و پافشاری بیشتر ایران مواجه شد. اگرچه طرف‌های غربی در هفته‌های اخیر دست از تهدید و تحریم برنداشتند و مدام به باور خودشان،  برای رام کردن ایران تلاش کردند و اما سیاست‌های غلط‌شان نه‌تنها دستاوردی نداشت، بلکه درنهایت مانند گذشته با درهای بسته مواجه شد.در این راستا، علی باقری، سه‌شنبه‌شب به‌منظور گفت‌وگو با معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، علی‌رغم موضع‌گیری‌های گذشته مقامات غربی وارد بروکسل، پایتخت بلژیک شد. معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان روز چهارشنبه در مقر اتحادیه اروپا با «انریکه مورا»، دیدار و درخصوص لغو موثر تحریم‌ها و پایبندی سایر طرف‌ها به تعهدات خود رایزنی کرد.
 
تاکید باقری بر لغو تحریم‌ها در بروکسل
 معاون سیاسی وزارت امورخارجه کشورمان در این ملاقات با تاکید بر تجربه چندساله بدعهدی در اجرا و نهایتا خروج یکجانبه و غیرقانونی از برجام ازسوی ایالات‌متحده و بی‌عملی کشورهای اروپایی در عمل به تعهدات پذیرفته‌شده خود، بیان کرد: آنچه برای ایران موضوعیت دارد، لغو موثر تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و هر توافقی باید خواسته‌های ایران در این‌خصوص را برآورده سازد.باقری، ارائه تضمین برای عدم تکرار بدعهدی و رفتارهای غیرقانونی طرف‌های مقابل را خواسته غیرقابل چشم‌پوشی ایران دانست. در این ملاقات دوطرف موانع اصلی مذاکرات پیش رو را مرور کرده و توافق کردند مذاکرات را در ماه نوامبر شروع کنند.اگرچه آمریکایی‌ها و طرف‌های غربی تضمین دادن به ایران را غیرممکن می‌دانستند اما ایران باز هم براساس تجربه برجام بر این موضوع حیاتی پافشاری می‌کند؛ آمریکا با خروج از برجام نه‌تنها تعهدات خود را انجام نداد بلکه از انجام تعهدات طرف‌های دیگر برجام نیز جلوگیری کرد. اروپایی‌ها علی‌رغم وعده‌های بسیار و طرح‌های بی‌حاصل مانند اینستکس، نه‌تنها در جهت انجام تعهدات‌شان کاری از پیش نبردند، بلکه درنهایت به خواسته آمریکایی‌ها تن داده و نشان دادند که از استقلال کافی در برابر آمریکا برخوردار نیستند.

رایزنی‌ها در بروکسل در ادامه همان سیاست پایدار اعلامی ایران بود که بر منتفع شدن ایران از هرگونه توافقی تاکید داشت و در برجام نیز به آن اشاره شده بود. انتفاع ایران همان لغو موثر تحریم‌هاست که نه‌تنها از کار کردن ایران با کشورهای دیگر جلوگیری نمی‌کند، بلکه شرایط را برای گشایش‌ها اقتصادی و پایان فشارها هموار کند.باقری در گفت‌وگویی درباره گفت‌وگوی پنج‌ساعته خود با مورا، اظهار کرد: در ادامه گفت‌وگویی که با آقای مورا در تهران داشتیم در نشست چندساعته در بروکسل درباره زمین‌ها، اقتضائات و شرایطی که لازم است برای اینکه گفت‌وگوهای نتیجه‌محور بین ایران و ۱+۴ شکل بگیرد، رایزنی کردیم. وی افزود: درباره چارچوب‌ها و الزامات شکل‌گیری این گفت‌وگوها تبادل‌نظر کردیم و قرار بر این شد براساس این چارچوب‌ها ایران و ۱+۴ ظرف یک‌ماه آینده بتوانند گفت‌وگوهایی را شکل بدهند.
 
دست رد ایران به سینه «مذاکره برای مذاکره»
 معاون وزیر خارجه اضافه کرد: نکته‌ای مهم که در جلسه تهران و بروکسل بر آن تاکید شد این است که جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگوهایی را دنبال می‌کند که مستلزم دستاورد عملی و نتیجه عملی باشد. جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو برای صرفا دستیابی به یک توافق روی کاغذ را دنبال نمی‌کند. باقری همچنین گفت: موضوع اصلی در این گفت‌وگوها لغو تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی است که در طول چند سال گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است؛ به‌ویژه تحریم‌هایی که به‌واسطه خروج آمریکا از برجام ازسوی ترامپ تحت عنوان فشار حداکثری به مردم ما اعمال شده و ما به‌دنبال رفع این تحریم‌ها علیه ملت ایران هستیم. معاون وزیر امورخارجه ادامه داد: چون ما منطق قوی و مستحکمی داریم و براساس آن منطق قوی و مستحکم وارد میدان مذاکره شدیم و الان هم در میدان مذاکره حاضر هستیم. در جلسه روز چهارشنبه تاکید کردم ما به‌صورت کامل به توافق پایبند بودیم و الان هم هستیم، در کنار میز مذاکره هستیم.
وی اضافه کرد: کسانی از میز مذاکره فاصله دارند که یا نسبت به تعهدات‌شان پایبندی نشان نداده و پایبند نبودند یا کسانی که ناقض تعهدات قبلی بودند. آن‌ها فاصله بسیار زیادی با میز گفت‌وگو دارند ولی ما براساس منطقی قوی که داریم در میز گفت‌وگو حاضر هستیم ولی منتظریم که آیا طرف مقابل این آمادگی را دارد که وارد یک مذاکرات جدی شود که بتواند نتیجه عملی داشته باشد که نتیجه عملی آن از نظر ما لغو تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی علیه ملت ایران است.
این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: گفت‌وگوهای نتیجه‌محور برای ما موردقبول است، گفت‌وگوهایی که نتیجه عملی داشته باشد و منجر به لغو تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی شود. باقری بیان کرد: ما گفت‌وگو برای گفت‌وگو و مذاکره برای مذاکره را قبول نداریم و نمی‌پذیریم ولی گفت‌وگویی که نتیجه آن لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران باشد، این گفت‌وگو می‌تواند مدنظر ما باشد و از چنین گفت‌وگویی استقبال می‌کنیم.
 
امیرعبداللهیان: مذاکرات هسته‌ای از دوهفته پیش آغاز شد
 البته باقری تنها مقام ایرانی نیست که در روزهای اخیر درخصوص مذاکرات هسته‌ای دست به دیدار و اظهارنظر زده است؛ حسین امیرعبداللهیان نیز عصر چهارشنبه در پایان اجلاس وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان طی نشستی خبری با اشاره به اینکه ما مذاکرات هسته‌ای را از 
دو هفته پیش در تهران آغاز کرده‌ایم، گفت: گفت‌وگوهایی بین معاون سیاسی وزارت خارجه کشورمان با آقای «انریکه مورا» شروع شد و آقای باقری در بروکسل برای تکمیل گفت‌وگوها حضور دارد.وزیر امورخارجه کشورمان افزود: ما با آقای «انریکه مورا» و هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مورد این گفت‌وگو می‌کنیم که زمانی که وارد مذاکره جدید با 1+4 خواهیم شد، چگونه مذاکره و چگونه بر مسائل تمرکز کنیم که اولا همه طرف‌ها بدون فوت وقت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تعهدات کامل خودشان در برجام برگردند، ثانیا برگشتن آن‌ها به برجام آورده خیلی مهمی برای ما در جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت.
امیرعبداللهیان افزود: اینکه چگونه همه طرف‌ها به تعهدات‌شان در برجام برمی‌گردند، نشان خواهد داد که تحریم‌های ذیل برجام درباره جمهوری اسلامی ایران به‌طور کامل برداشته خواهد شد. وی ادامه داد: ما نمی‌خواهیم از نقطه برون‌رفت به مذاکرات وین بازگردیم اما درعین‌حال، فرمتی را که در مذاکرات وین شکل گرفته است، قبول داریم و به‌زودی پس از ارزیابی از گفت‌وگوهای معاون سیاسی وزارت خارجه با آقای مورا و مسوولان اتحادیه اروپا درباره اینکه در چه تاریخی وارد گفت‌وگو و مذاکره با         1+4 شویم، تصمیم می‌گیریم.
 
انتقاد وزیر خارجه از سه کشور اروپایی مذاکرات
 وزیر امورخارجه کشورمان در ادامه، درباره مذاکرات هسته‌ای با اروپا نیز، گفت: سه کشور آلمان، فرانسه و انگلستان روش ناپسندیده‌ای از نظر ما دارند و آن این است که به‌جای تلاش در ظرفیت ملی، در بعضی از موضوعات ازجمله موضوع هسته‌ای درخواست دارند تا به‌صورت مشترک با یک مقام سیاسی ما در داخل یا خارج از کشور ملاقات کنند.
امیرعبداللهیان ادامه داد: البته بخش ناپسندیده‌تر این است که بعدازاین ملاقات‌ها معمولا یک بیانیه مشترک صادر و تنها حرف‌های خود را در آن قید می‌کنند و گاهی اوقات هم اعلام می‌کنند که به ایران در موضوعی فرصت دادیم. وی افزود: ما چه در بروکسل و چه در تهران از هرگونه گفت‌وگوی دیپلماتیک دوجانبه با آلمان، انگلیس یا فرانسه استقبال می‌کنیم اما گفت‌وگو با سه کشور اروپایی در موضوع هسته‌ای صرفا در چارچوب ۱+۴ یعنی در کنار نمایندگان چین و روسیه که طرف‌های مذاکراتی ما هستند، خواهد بود، فرمتی که معقول و قابل‌قبول است.امیرعبداللهیان نیز همزمان با حضور معاون خود در بروکسل دست به تبیین مواضع ایران زد و همانند گذشته دو عنصر زمان و دستاوردهای مذاکرات با طرف‌های برجامی را مورد تاکید قرار داد. اقدامات و رفتارهای غیرسازنده طرف‌های اروپایی برجام در هفته‌های گذشته نیز با انتقاد وزیرخارجه کشورمان مواجه شد و وی نه‌تنها آب پاکی را روی دست آن‌ها ریخت، بلکه نشان داد که ایران در تصمیم خود مصمم است و تحت‌تاثیر فشارها و تهدیدها قرار نخواهد گرفت.
 
مواضع روسیه و چین درباره آغاز مذاکرات هسته‌ای
 توافق برای ادامه مذاکرات هسته‌ای در ماه نوامبر حالا تحلیلگران را به کنش واداشته است. علی باقری‌کنی با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در فضای مجازی درباره این دیدار  نوشت: گفت‌وگویی جدی و سازنده با «انریکه مورا» درمورد عناصر ضروری مذاکرات موفق داشتم. توافق کردیم پیش‌ از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع کنیم، تاریخ دقیق هفته بعد اعلام خواهد شد.
 میخائیل اولیانوف نیز در دو روز گذشته به پیام توییتری یک روزنامه‌نگار اروپایی مبنی بر اینکه مذاکرات وین
 قرار است تا پیش از پایان ماه نوامبر از سر گرفته شود اما این تردید وجود دارد که آیا این توافق هسته‌ای نجات خواهد یافت یا خیر، واکنش نشان داد. وی در همین رابطه و در پاسخ به پیام توییتری مذکور، نوشت: ممکن است در میان روزنامه‌نگاران، تحلیلگران، ناظران، موافقان و مخالفان توافق هسته‌ای تردیدهایی وجود داشته باشد اما شرکت‌کنندگان در مذاکرات وین باید این تردیدها را کنار بگذارند و این ذهنیت را در پیش بگیرند که موظف به موفقیت هستند، چراکه چیزهای بسیار مهمی در خطر است.
روند جدید مذاکرات  هسته‌ای باعث شد تا مقامات طرف‌های برجام در خصوص آینده مذاکرات هسته‌ای اعلام موضع کنند. «وانگ ونبین»، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات معاون وزیر خارجه ایران مبنی بر ازسرگیری مذاکرات احیای برجام، اعلام کرد که پکن از اعلام بازگشت ایران به مذاکرات وین استقبال می‌کند. اما ازسوی‌دیگر، علاوه‌بر دشمنان و کاسبان وضعیت موجود در منطقه و جهان، «مایک پنس»، معاون دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا طی سخنانی مدعی شد که تلاش‌های دولت بایدن برای احیای برجام، به افزایش آنچه وی، مداخلات منطقه‌ای تهران در منطقه خواند، منجر خواهد شد.
علی باقری که برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات روسی، شامگاه پنجشنبه با استقبال سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه وارد مسکو شد، در بدو ورود به روسیه، گفت: قرار است روز جمعه با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه و مذاکره‌کننده ارشد روسیه و نیز میخائیل باگدانوف، نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا درباره سازوکارهای ازسرگیری مذاکرات برای لغو تحریم‌های ظالمانه ضد ملت ایران رایزنی کنیم.
لغو تحریم‌های ظالمانه که در ماه‌های گذشته بارها در کلام مسوولان کشورمان جاری بوده است، حالا محور گفت‌وگوهای مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در تهران، بروکسل و مسکو است. ایران با پیگیری سیاست ثابت خود، علی‌رغم بدعهدی‌ها و مانع‌تراشی‌های طرف‌های غربی و آمریکایی، لحظه‌ای از اهداف خود دست نکشیده است و حضور دوباره پای میز مذاکرات هسته‌ای نشان داد که هراسی از گفت‌وگو با دنیا ندارد.
هرچند غربی‌ها با مواضع ضدونقیض و فریبکاری و بدعهدی از هیچ تلاشی برای بازداشتن ایران فروگذار نکردند اما ایران با آغاز مذاکرات در دولت سیزدهم به‌دنبال لغو تحریم‌های ظالمانه است. آغاز مذاکرات هسته‌ای با 1+4 در آذرماه نه‌تنها نشان‌دهنده حسن‌نیت ایران است، بلکه فرصت دیگری برای کشورهای غربی است تا با بهره‌گیری از تجربیات گذشته خود دست از زیاده‌خواهی و بدعهدی برداشته و به تعهدات خود در برابر ایران جامه عمل بپوشانند.

 

ارسال نظر