|
شناسه خبر: 5319

سید جواد حسینی کیا در گفت‌وگو با «صبح نو»:

قصور در دولت روحانی جدی است/ امروز دستگاه قضا در مقابل یک آزمون بزرگ قرار گرفته است

بحث‌ها بالاگرفته است هرچند شدت زیادی ندارد اما به‌تدریج از گوشه و کنار مختلف رسانه‌ها شنیده می‌شود و مضمون آن محاکمه روحانی و دولتمردان قبلی است که در حوزه‌های مختلف خواسته یا ناخواسته به کشور و منافع ملت آسیب زده‌اند. بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس در حال شناسایی و بررسی خسارت‌های آن‌ها درروند مذاکرات برجامی، اقتصاد مردم و به غارت رفتن منافع ملی هستند. در ادامه برای بررسی بیشتر این مسئله با نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به گفت‌وگو پرداختیم.

سید جواد حسینی کیا، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح نو» دراین‌باره اظهار کرد: انقلاب اسلامی حاصل خون هزاران هزار شهید است و نمی‌شود از خون آن‌ها گذشت. ما شهدای بسیاری دادیم تا مردم در عزت باشند. اما عده‌ای از مسئولان ظرفیت‌های کشور را از دست دادند و این بزرگ‌ترین خیانت به کشور است.

وی افزود: اکنون بحث مذاکرات از زبان آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها شنیده می‌شود. آن‌ها مجدداً توپ را به زمین ایران انداخته‌اند و می‌گویند این ایران است که باید به میز مذاکرات بازگردد. اما مذاکراتی که عزتمندانه نباشند مصداق تسلیم شدن در برابر دشمن است.

*برخی مدیران اطلاعات و اسناد کشور را به دشمنان داده‌اند

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: از سوی دیگر برخی مدیران اطلاعات و اسناد کشور را به دیگران دادند و پالس‌هایی به دشمن منتقل کردند که ما در برخی موارد دچار کمبودها و کاستی‌ها هستیم.

حسینی کیا ادامه داد: این اقدامات ضربه زدن به‌نظام جمهوری اسلامی است و کم‌کاری‌هایی که به‌وفور مشاهده کردیم موجب شد شرایط کشور به این روز بیفتد. از نمونه‌های آن بازار بورس است که مردم به رئیس‌جمهور و تشویقش برای ورود به این بازار اعتماد کردند و سرمایه‌های خود را از دست دادند و این مسئله نیز اقدامی دیگر برای خدشه‌دار شدن اعتماد مردم بود.

او یادآور می‌شود که ناکارآمدی‌ها در دوره قبل دولت به‌وفور مشاهده می‌شد. به‌طور مثال در ماجرای افزایش نرخ ارز و اقلام اساسی و مسکن و ... که یا از عدم توانایی و اشراف دولتمردان روحانی بود یا خیانت. اما هرکدام از این‌ها هم که باشد ظرفیت محاکمه دارد. هم‌اکنون شاهد هستیم که دولت قبل کشور را با یک خزانه خالی و مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است.

نماینده مردم سنقر در مجلس گفت: اینکه هر از چند گاهی در مجلس ماده 234 اعمال می‌شود برای این است که قصور دولت روحانی جدی است. وقتی قصور جدی است یعنی ظرفیت ورود دستگاه قضایی برای برخورد و محاکمه وجود دارد. قصور درفروش نفت، فروش ارز یا در بورس و موارد دیگر نشان‌دهنده این است که باید دستگاه قضا وارد شود.

حسینی کیا اظهار می‌کند: به‌عنوان‌مثال موضوع بنزین در سال 96. قرار بود دولت حدود 30 هزار میلیارد تومان از فروش حامل‌های انرژی سود داشته باشد اما حدود 20 هزار میلیارد تومان خسارت دیدیم. چه کسی قرار است این خسارت را بپردازد؟ چه کسی باید بابت این بی‌تدبیری محاکمه شود؟ به‌هرحال این‌ها بیت‌المال است.

*دولت روحانی قصد داشت کشور را به گوشه رینگ ببرد و بگوید راهی جز مذاکره نداریم!

وی تشریح کرد: دولت روحانی نگاه و امیدش به غرب بود، قصد داشت کشور را به گوشه رینگ ببرد تا راهی جز مذاکره وجود نداشته باشد. اما امروز می‌بینیم که وندی شرمن یا برخی دیگر از چهره‌ها می‌گویند ما دنبال این بودیم تا صنعت هسته‌ای ایران را نابود کنیم اما آرام‌آرام به این رسیدیم که نمی‌شود ایران را از این فناوری محروم کرد اما باید محدود باشد.

نماینده مردم سنقر در مجلس بابیان این‌که اظهارات وندی شرمن نشان می‌دهد ما در ابتدای مذاکرات در موضع برتر بودیم، تصریح کرد: زمانی توافقی می‌کنیم و تضمینی برای اجرای آن وجود ندارد یک توافق ذلیلانه انجام می‌شود و از سوی دیگر توافقی است که اگر خیانتی صورت گرفت هیچ سندی نیست که بتوان طرف مقابل را محکوم کرد و این خودش نوعی خیانت است.

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع مجلس بیان کرد: این‌ها مواردی است که کمیسیون اصل 90 و برخی نماینده‌های مجلس در حال بررسی آن هستند تا دستگاه قضا را وارد موضوع کنند. درواقع امروز حداقل کار محاکمه است که دیگر کم و کیف آن را دستگاه قضا تشخیص می‌دهد.

حسینی کیا در انتها اظهار می‌کند: امروز دستگاه قضا در مقابل یک آزمون بزرگ قرارگرفته که آن‌هم همان اعمال ماده 234 است که مجلس شورای اسلامی می‌دهد که به‌سرعت مدیران و رئیس دولت اسبق را به میز محاکمه بیاورد.

 

ارسال نظر