|
شناسه خبر: 5329

اسماعیل حسین زهی، نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با «صبح نو»:

آمریکا چاره ای جز بازگشت به برجام ندارد/ استراتژی آمریکا در مذاکرات تغییر نکرده است

مدتی است آمریکایی‌ها از خواب بیدار شده‌اند. واکنش نشان می‌دهند و مجدداً مواضع زورگویانه خود را از سر گرفته‌اند. کاخ سفید اخیراً اعلام کرده است که نمی‌داند ایران چه زمانی می‌خواهد به میز مذاکرات بازگردد و از طرف دیگر اظهار کرده است که در حال تقویت و هماهنگی مواضع خود با شرکای اروپایی‌اش علیه ایران و در مورد برجام است. خلاصه نتیجه‌گیری از مواضع آمریکا همان فرمایشات رهبر انقلاب است. آن‌ها می‌خواهند مذاکرات را فرسایشی کنند و توپ را در زمین ایران بیندازند.

برای بررسی بیشتر این موضوع با نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس به گفت‌وگو پرداختیم.

اسماعیل حسین زهی، نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح نو» ضمن اشاره به اظهارات اخیر آمریکا در مورد مذاکرات مبنی بر اینکه ایران باید به میز مذاکرات برگردد و برجام کافی نیست، بیان کرد: کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا همواره یک سیاست را برای مغلوب کردن طرف مقابل خود در مذاکره اتخاذ می‌کنند.

وی ادامه داد: آن سیاست نیز اصرار بر مواضع خود، بازی رسانه‌ای و هیولا و عقب‌مانده جلوه دادن طرف مقابل، خودبزرگ‌بینی، نپذیرفتن مواضع طرف مقابل، اعمال فشار و تحریم برای به‌زانو درآوردن آن ملت، نفوذ بر روح و روان مردم و تلاش برای پیروزی در جنگ روانی و درنهایت طولانی کردن روند مذاکرات است.

حسین زهی افزود: جو بایدن نیز اکنون همین کار را می‌کند و سیاست مذکور در آمریکا هیچ‌گاه تغییر نخواهد کرد. آن‌ها همواره سربسته مواضعشان را می‌گویند، راه فرار می‌خواهند و حتی در قراردادهای بزرگ بین‌المللی نیز تضمین و راه فرار را به هر نحوی که شده برای خود ایجاد می‌کنند.

*باید محکم‌تر از قبل بر مواضع خود در برابر آمریکا ایستادگی کنیم

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: اکنون نیز شرایط ما به همین شکل است. دولت ترامپ شکست خورد. دولت جدیدی در آمریکا سرکار آمد و با وجوداینکه مسئولان دولت روحانی اصرار داشتند جو بایدن با ترامپ متفاوت است اما اکنون شاهد هستیم که یک سال از سرکار آمدن او در کاخ سفید می‌گذرد و سیاست‌های خرد و کلان آمریکا تفاوتی نکرده است.

او تأکید کرد: اکنون نیز پس‌ازاینکه دولت سیزدهم در جمهوری اسلامی ایران سرکار آمده است دولت‌های غربی مدام سعی دارند توپ را در زمین ایران بیندازند. کاخ سفید اعلام کرده است که نمی‌داند ایران چه زمانی به میز مذاکرات برمی‌گردد!

حسین زهی عنوان می‌کند: این در حالی است که معاون سیاسی وزیرامورخارجه کشورمان اعلام کرده است که ایران مذاکرات را انجام می‌دهد اما باید مواضع و خواسته‌های ما انجام شود. بنابراین اقدام و رفتار غربی‌ها یک بازی روانی است.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا هژمونی خود را در سطح جهان ازدست‌داده است و مواضعی هم که اکنون اتخاذ می‌کند برای بازگردانی اعتماد ازدست‌رفته اذهان عمومی دنیاست. اما نکته حائز اهمیت این است که آمریکایی‌ها و غربی‌ها بیش از هرزمان دیگری به مذاکرات و برجام نیاز دارند و ایران می‌تواند مواضع خود را به کرسی بنشاند.

نایب‌رئیس کمیسیون عمران در مجلس در انتها اظهارمی‌کند: در هفته‌های اخیر بود که وندی شرمن اذعان کرد ما فهمیدیم که نمی‌توانیم فعالیت‌های هسته‌ای ایران را متوقف کنیم برای همین درصدد محدود کردن آن‌ها برآمدیم. لذا باید دست برتر را در مذاکرات حفظ کنیم و سریعاً از مواضع خود عقب‌نشینی نداشته باشیم. خواسته‌های ما به‌حق و قانونی و قابل‌اجراست.

 

ارسال نظر