|
شناسه خبر: 5365

تذکر رهبر انقلاب به واسطه گزارش یکی از کمیسیون های مجلس

مراقبت از ساحت عدالت

گزارش یکی از کمیسیون‌های مجلس درباره پرونده بورسیه‌ها که در آن، اسامی تعدادی از مسوولان سابق بدون اثبات جرم آن‌ها در دادگاه صالحه ذکر شده بود، تذکر رهبر انقلاب را پی آورد؛ تذکری که بار دیگر نشان داد عدالت‌خواهی نه از معبر غوغای رسانه‌ای، بلکه از مجرای رعایت انصاف و اخلاق عبور می‌کند.

روز 20مهرماه امسال بود که علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی، گزارش این کمیسیون در زمینه اقدامات غیرقانونی دولت‌های یازدهم و دوازدهم درخصوص دانشجویان بورسیه سال‌های85 تا 92 را قرائت کرد. در این گزارش، به سابقه ماجرای دانشجویان بورسیه دوره دکتری اشاره شده و با یادآوری ورود مسوولان دولت یازدهم به پرونده این دانشجویان و ادعای تخلف در قبولی آن‌ها، فرایند رسیدگی به این پرونده در مراجع نظارتی طی هشت سال گذشته تشریح شده است. در گزارش کمیسیون اصل90 همچنین به پرهیز مسوولان وزارت علوم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم از اجرای حکم مراجع قانونی و کارشکنی در جذب فارغ‌التحصیلان دوره‌های دکتری (بورسیه) پرداخته شده و در نهایت اسامی هشت نفر از مسوولان دولت سابق به‌عنوان متخلفان این ماجرا ذکر شده و براساس تبصره پنج قانون نحوه اجرای اصل90 قانون اساسی، این مسوولان که با اقداماتی همچون مصاحبه، اعمال نظرات و دستورات مکتوب، عدم انجام تعهدات، عدم اجرای مصوبات صورتجلسات و ... در انجام وظایف خود قصور داشته‌اند، به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند. از قرار معلوم یکی از این هشت نفر که رییس مرکز جذب اعضای هیات‌علمی در 
وزارت علوم دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده، طی نامه‌ای خطاب به رهبر انقلاب، از ذکر نامش در گزارش این کمیسیون پیش از اثبات جرم گلایه کرده است و رهبر انقلاب نیز در جوابیه‌ای، اقدام کمیسیون مزبور را شایسته ندانستند. این جوابیه در جلسه علنی روز پنجشنبه مجلس ازسوی محمدباقر قالیباف در صحن علنی مجلس قرائت شد.
 
تذکر رهبر انقلاب به مجلس
 محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در آغاز جلسه علنی روز 12آبان مجلس با اشاره به تذکر رهبر انقلاب به مجلس بابت رسانه‌ای شدن اسامی تعدادی از افراد در گزارش کمیسیون اصل90 اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب درباره رسانه‌ای‌شدن اسم افراد در پی گزارش یکی از کمیسیون‌های مجلس تذکری را داده‌اند و خواستار جبران موضوع شده‌اند که به نظر می‌رسد اطلاعات عموم از آن هم رهگشای برخی سوالات است و هم بهترین روش برای برآورده ساختن جبران مدنظر ایشان ازسوی مجلس است. رییس مجلس گفت: ایشان در حاشیه نامه‌ای که در آن به رسانه‌ای شدن گزارش یکی از کمیسیون‌های مجلس 
پیش از بررسی و صدور حکم در دادگاه صالحه اعتراض شده است، مرقوم فرموده‌اند: «شکایت بجاست نباید پیش از اثبات جرم موضوع را رسانه‌ای می‌کردند دنبال کنید و به نحوی جبران شود». وی افزود: به نظر می‌رسد این تذکر که حاکی از توجه به حق‌الناس است، نه فقط برای همکاران اینجانب در مجلس بلکه برای همه صاحبان رسانه‌ها و تریبون‌ها مخصوصا تریبون‌های رسمی و همچنین همه فعالان عرصه‌های اجتماعی و رسانه‌ای می‌تواند فصل‌الخطاب قرار گیرد و نشان می‌دهد تا زمانی که جرمی به اثبات نرسیده است ذکر اسامی افراد مجاز نیست. قالیباف تاکید کرد: به نوبه خود از همه همکارانم می‌خواهم ضمن جبران گذشته در گزارش‌های کمیسیون‌ها، نطق‌ها و تذکرها نسبت‌به رعایت این رهنمود جدی باشند و امیدوارم دیگر تریبون‌ها و رسانه‌های رسمی و غیررسمی کشور و همچنین فعالان رسانه‌ای که خود را ملتزم به رعایت رهنمودهای رهبر انقلاب می‌دانند نیز در رعایت این مساله کوشا باشند.
 
ملازمه عدالت‌خواهی، عقلانیت و اخلاق
 بی‌شک اقدام کمیسیون اصل90 در رسیدگی به پرونده بورسیه‌ها و پیگیری‌های نظارتی برای برخورد با خاطیان شایسته قدردانی است اما به نظر می‌رسد این نوع عدالت‌خواهی در پیش گرفته شده، تک‌بعدی و عمدتا همراه با نوعی سیاست‌زدگی باشد. سعید احدیان، مشاور رییس مجلس در همین‌باره در توییتی نوشت: 
«تذکر رهبر انقلاب مبنی بر عدم نام‌بردن اسامی قبل از اثبات جرم، فصل‌الخطابی برای همه است. باید با کمک به دستگاه قضایی برای حل مشکلات مالی و قانونی، امکان رسیدگی دقیق و فوری گزارشگری فساد را مهیا کرد تا دغدغه نتیجه‌بخشی افشاگران دلسوز را برطرف و صف آن‌ها از صف ‎پروژه‌بگیران جدا شود».تذکر رهبرانقلاب به مجلس درباره اسم بردن از افراد در گزارش کمیسیون اصل90 و تاکید ایشان بر لزوم جبران آن گزارش، در واقع نوعی جهت‌دهی کلان به دغدغه عدالتخواهی ازسوی نیروهای انقلابی و جداکردن صف آن‌ها از عدالت‌خواهان تبلیغاتی بود؛ عدالتخواهی‌ای که جز با عقلانیت و مراقبت از آبروی اشخاص ممکن نمی‌شود. همراهی و همسویی عدالت‌خواهی با انصاف و اخلاق، مساله‌ای است که
رهبر انقلاب همواره بر آن تاکید داشته‌اند؛ برای نمونه، ایشان خردادماه سال1390 در مراسم بیست‌ودومین سالگرد رحلت حضرت امام(ره)، با اشاره به ملازمه عدالت‌خواهی و رعایت اخلاق، فرمودند: «اگر به نام عدالت‌خواهی و به نام انقلابیگری، اخلاق را زیر پا بگذاریم، ضرر کرده‌ایم؛ از خط امام منحرف شده‌ایم. اگر به نام انقلابیگری، به نام عدالت‌خواهی، به برادران خودمان، به مردم مومن، به کسانی که از لحاظ فکری با ما مخالف‌اند اما می‌دانیم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کردیم، آن‌ها را مورد 
ایذا و آزار قرار دادیم، از خط امام منحرف شده‌ایم». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از همان سخنرانی، با اشاره به ملازمه عدالت‌خواهی، عقلانیت و معنویت تاکید کردند: «تکیه‌ روی یکی از این ابعاد، بی‌توجه به ابعاد دیگر، جامعه را به راه خطا می‌کشاند، به انحراف می‌برد. این مجموعه، این بسته‌ کامل، میراث فکری و معنوی امام است. خود امام بزرگوار هم در رفتارش، هم مراقب عقلانیت بود، هم مراقب معنویت بود، هم با همه‌ وجود متوجه به بعد عدالت بود».
 
تندروی، مانع تحقق وعده‌های انقلابی مجلس یازدهم
 مجلس یازدهم در خردادماه سال1399 با شعار بهبود وضعیت معیشت و ارتقای سطح زندگی مردم روی کار آمد. در طول 16ماه اخیر مجلس طرح‌ها و برنامه‌های خوبی برای واداشتن دولت به کار برای مردم داشته است و انتظار می‌رود که در ادامه راه نیز همین رویکرد ادامه یابد. بدون شک کارکردن برای مردم، پرهیز از سیاست‌زدگی و جنجال‌آفرینی ژورنالیستی را می‌طلبد، چراکه افتادن در دام بازی‌ها و رقابت‌های سیاسی، هیچ ثمری جز اتلاف وقت و انرژی کشور را در پی نخواهد آورد و درعین‌حال شرایط معیشت مردم را نیز تنگ‌تر می‌کند. مجلس و نمایندگان باید بدانند که تاکیدات موکد رهبر انقلاب مبنی بر رعایت عقلانیت در امور کشورداری، امری انتزاعی نیست و باید در تک‌تک دقایق کارکرد خود عامل آن باشند. گروه کوچکی از نمایندگان مجلس که ایفای نقش نمایندگی را با رادیکالیسم تلفیق کرده و وهن چهره مجلس را سبب شده‌اند، باید بدانند که عدالت‌خواهی جز از راه اخلاق‌گرایی و انصاف و دورماندن از مجادلات و مناقشات روزمره سیاسی، حاصل نمی‌شود.

 

ارسال نظر