|
شناسه خبر: 5391

اقبال شاکری، نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با «صبح نو آنلاین»:

طرح مدیریت تعارض منافع یکی دیگر از دستاوردهای مجلس می‌شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته، یکشنبه ۱۶ آبان ماه، با ۱۵۳ رأی موافق ۶۴ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در مجلس با کلیات طرح مدیریت تعارض منافع موافقت کردند.

طبق پیشنهاد کمیسیون اجتماعی و جمعی از نمایندگان مجلس و تأیید هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، این طرح دو شوری شد و جزئیات آن در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و نمایندگان می‌توانند پیشنهاد‌های خود را در مورد جزئیات این طرح ارائه دهند.

*طرح تعارض منافع می‌تواند جلوی مفاسد و رانت‌های ریزودرشت اقتصادی را بگیرد

اقبال شاکری، نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با «صبح نو آنلاین» در مورد این طرح می‌گوید: محور طرح مدیریت تعارض منافع در مورد تصمیم‌گیری است. تصمیماتی که مدیران بخش دولتی برای انجام وظایف بخش خودشان می‌گیرند و در آن منافعی از خود یا اطرافیان یا کار غیردولتی خودشان می‌سنجند و آن تصمیم با منافع مسئولیت فعلی‌شان در تعارض قرار می‌گیرد.

وی افزود: در بعضی موارد فرد با تصمیمی که می‌گیرد قصد دارد برای کار دوم مربوط به خودش موجبات بهره‌مندی را فراهم کند و این تصمیم باعث کم شدن بهره‌مندی عموم مردم خواهد شد. به همین دلیل با تعارض منافع روبرو هستیم.

شاکری ادامه داد: یعنی منافع مردم، کشور و دستگاه مربوطه با منافع شخصی فرد تصمیم‌گیرنده و اطرافیانش یا کار دوم خودش گره می‌خورد. بنابراین می‌توان با طرح مجلس جلوی این مسئله را گرفت و با اجرای این تصمیم می‌توان از فسادهای ریزودرشت اقتصادی و به‌ویژه رانت جلوگیری کرد.

نماینده مردم تهران یادآور شد که این قانون در دنیا بسیار مرسوم است و مدت‌هاست اجرا می‌شود. یک مثال می‌زنم؛ فرض کنید شخصی در آموزش‌وپرورش است و مدرسه غیرانتفاعی دارد و از طرف دیگر مسئولیت دولتی نیز دارد لذا زمانی که می‌خواهد در مورد مدارس غیرانتفاعی تصمیمی بگیرد دچار تعارض منافع می‌شود.

او همچنین تشریح کرد: یا به‌طور مثال فردی در وزارت علوم است و یک دانشگاه غیرانتفاعی یا واحد علمی کاربردی دارد، زمانی که می‌خواهد برای آموزش عالی تصمیم بگیرد به دلیل اینکه بخشی از ذهنش به منافع دانشگاه یا مدرسه خود فکر می‌کند، دچار تعارض منافع می‌شود.

*طرح تعارض منافع نه‌تنها برای کشور هزینه ندارد بلکه جلوی بسیاری از رانت‌ها را نیز می‌گیرد

شاکری گفت: حال این مثال را در سطوح بسیار بزرگ‌تر تصور کنید مانند قطع کردن واردات برخی از کالاها یا باز کردن راه واردات. این اتفاق باعث ضرر و زیان سنگین به مردم و کشور می‌شود.

وی بیان داشت: کلیات طرح تعارض منافع که مجلس به آن رأی مثبت داد و من نیز جزء موافقان بودم به‌عنوان یکی از دستاوردهای مجلس یازدهم تلقی خواهد شد. اما جزئیات این طرح بسیار وسیع است و نیاز به کارشناسی بسیار دقیق دارد تا هیچ‌کس نتواند از رانت اطلاعاتی و تصمیم‌گیری و اختیاراتش استفاده کند.

نماینده مردم تهران در مجلس دراتنها متذکر شد: طرح مذکور حتماً مشکلات این‌چنینی را برطرف خواهد کرد. اما مسئله مهم اجرا و پیگیری اجرای آن است. به نظر من طرح تعارض منافع می‌تواند جزء آن دسته از قوانینی باشد که ضمن اینکه هزینه‌ای بر کشور تحمیل نمی‌کند، جلوی بسیاری از هزینه‌های رانتی را خواهد گرفت.

 

ارسال نظر